News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Și la turci au fost astfel de reglaje fine prin exproprieri suplimentare anul acesta (5 mp într-un colț, 10 în altul, în general mici scăpări la exproprierea inițială sau modificări de soluții minore la PT). La fel s-a întâmplat și pe A3 Cluj-Zalau, CraPi2, CraPi3, A0 Nord, PiSi, Brăila-Galați etc. Ce au în comun proiectele enumerate mai sus? Au avut constructori care au muncit din plin pe 99% din șantier liber de sarcini, știind că restul de 1% nu îi încurcă și nu e pe drumul critic al șantierului. Între timp s-a rezolvat și restul de 1%.

Cristian 74

#5251
@ Dangento: diferența e că Horațiu vorbește de ansamblul problemelor birocratice de pe loturile de pe Centura 0, iar tu doar de partea cu exproprierile, partea care te doare. "I feel for you", dar nu pot/putem face mai mult. Ideea e că statul nu iese niciodată în lumină bună (ca să mă exprim elegant) nici aici, pe acest forum, iar cauzele le știm toți: statul chiar nu își face treaba cum trebuie. Așa că ajungem să ne bucurăm când lucrurile merg cât de cât legat, cum e cazul A0. Despre atitudinea CNAIR știm toți: fac pe cocoșii (ca să nu folosesc o expresie vulgară) în fața camerelor și cam atât. Are același efect pe care l-ar avea strigătele mele la o casieră de la Lidl, de exemplu.
@Puffyk: bună asta cu doi copii năzdrăvani, mi-a plăcut. Poți să îi pui și pe Pizzarotti și avem tripleți.  :lol:

Fred

@horatiu.cosma , tu compari 5 metri colo, 10 metri colo cu o localitate intreaga care nu are nici o expropriere finalizata? Ti se pare o comparatie relevanta?

E clar ca s-a lucrat mai bine aici la birocratia statului, dar "mai bine" e ceva relativ, situatia e "mai putin gravida", daca intelegi ce se plange omul asta: nu e complet si corect rezolvata. Nu a criticat nimeni munca facuta de tine, cred ca toti oamenii de pe forum o apreciaza, nu e un atac personal in nici un caz, cred ca esti cel mai popular politician in viata, la modul cel mai serios (prin prisma fostei pozitii, faci sau ai facut parte din clasa politica). Dar Aktor are iar portite sa scape, chiar daca sunt niste mizerabili cu repetitie si probabil cei mai nepopulari constructori de mare infrastructura in Romania.

horatiu.cosma

Nu am nicio problema cu critica, ci cu dezinformarea. Întreg culoarul autostrăzii e expropriat, din fiecare localitate.

paullie

Deci @Dangento zice asa:
"nu s-au semnat procesele verbale cu proprietarii nici pentru exproprierile care s-au facut in 2020, nici macar nu s-au trimis informari catre acestia. Multi habar nu au ca au ramas fara terenuri."

Iar @horatiu.cosma zice:
"grosul lor s-a făcut prin HG 862/2021 (circa 224.500 mp), iar cele suplimentare mărunte care nu încurcau nu nimic grosul lucrărilor s-au făcut prin HG 222/2022 (8000 mp)."

Banuiesc ca de la adoptarea unor HG pâna la punerea lor in practica e drum lung. Unde s-a gripat? Asta intreb pentu saracii oameni, ca nu este nici o fericire sa fii expropriat.


Acuma pe de alta parte, ignorând ce am intrebat mai sus, Horatiu zice "Conform legii exproprierilor 255/2010, prin hotărârea de guvern de expropriere operează transferul dreptului de proprietate către expropriator." Deci cu sau fara procese verbale, cu sau fara informari, inteleg ca Aktor nu are scuze. Deci dom' Pistol pe când a doua amenda si al doilea certificat? Negativ bineinteles.

Duta C

Oameni buni domn' Pistol s-a dus la spectacol pe santier. Cum se ducea cuc pe ST2 si aia carau balastul dintr-un loc in altul ca sa fie activitate!

dr4qul4

Banuiesc ca are legatura cu obiceiul de aici de prin sud, prin care succesiunile nu s-au mai facut de vreo 30 de ani .
Asadar exproprierile au fost facute, iar banii au fost pusi in niste conturi care asteapta stabilirea mostenitorilor.
Pe Geoportal, traseul A0 se observa aproape in totalitate (si cu parcari, noduri si relocari drumuri), cu exceptia a 3 parcele din Ciorogarla: 58378, 58758 (dar asta pare a fi exact albia raului), si 51741, si vreo 8-10 in Gradinari!!! Si exact pe aceste parcele nu au decopertat!
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GAC

Prestatia Aktor e execrabila, la nodul cu A1, lucreaza de jumatate de an la un pasaj cu 3 deschideri si nici macar pilonii nu sunt gata. Turcii l-ar fi terminat in 2 luni la ritmul de la nodul cu A2.
Despre ce vorbim?

tom_sawyer

Autorizatie  nr.  45/08.09.2022
"Autostrada de Centură București, Km 0+000 – Km 100+900, Lotul 3: Sector 1 Km 85+300 – Km 100+765 Aferent Centura Sud, Sector 2 Km 0+000 – Km 2+500 Aferent Centura Nord" - Etapa 2

http://mt.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/autorizatii-2022/4120-a2022-45

alecu26

De la HG la întrarea ef3ctig în vigoare a expropierii sunt 30 de zile. Și nu mai depinde de nimic procesul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

oneLess

#5260
^^ Pare că nu le-au dat pentru nod AC II-ul ?

E o diferență acolo,

Autostrada de Centură București, Km 0+000 – Km 100+900
vs
Lotul 3: Sector 1 Km 85+300 – Km 100+765

Din ochi se cam suprapune cu adresa nodului cu A1 diferența de 135m!

carutasul

eu încă mai merg cu bicicleta dar momentan nu am mai văzut ceva notabil.Ieri și alaltăieri nici camioane nu au mai trecut. Au decopertat DC20 pe o lungime considerabilă, probabil se pregătesc în sfârșit și pentru rampe; cred că de acum trebuie să pună balastul și pe zona drumului, ca să unească porțiunea asfaltată de la Dumitrana la DC20 cu cea de balast de la DC20 la DN6 - finisorul a rămas acolo, lângă DC20 în așteptare. Voiam ieri să ajung la supratraversarea peste autostradă din zona nodului DN6 dar din depărtare nu părea nimic schimbat, cele trei ( nu știu de ce trei) prefabricate erau tot jos ( presupun că vor fi trei pe o parte și trei pe cealaltă, dar nu știu) ...

oneway

A1-A0 sens spre Pitesti la 8:00. Pe la 16:00 era deja turnat si al 3-lea pilon.



Powered by API/PUM imgur uploader
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

tom_sawyer

#5263
Astăzi,  12 septembrie 2022, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii anunţă deschiderea procedurii de transparenţă decizională a procesului de elaborare a proiectului următorului act normativ:

Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului precum și a listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ – teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național Autostrada de centură București km 0+000 - km 100+900 - Sector Centură Sud - Lot 3, Sector 1 km 85+300 – km 100+765 aferent Centură Sud; Sector 2 km 0+000 – km 2+500 aferent Centură Nord"

MT


Astăzi,  12 septembrie 2022, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii anunţă deschiderea procedurii de transparenţă decizională a procesului de elaborare a proiectului următorului act normativ:

Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, aprobarea listei cuprinzând imobilul proprietate publică a statului și a listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ- teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Autostrada de Centură București km 0+000 – km 100+900, Sector Centura Sud km 52+770 - km 100+900, lotul 2 km 69 + 000 – km 85+300"

MT

dr4qul4

Asadar, existau ampalsamente suplimentare neexpropriate atat pe L2 cat si pe L3. Nici o diferenta din punctul asta de vedere intre turci si greci.
Si cu siguranta exista expropriati suparati si pe loturile turcilor. Ca doar nu e terenul mai ieftin la Berceni ca la Clinceni
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist