News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Mi-e greu să zic dacă lotul asta al umb va fi primul sau al doilea circulat, din a0...
Aseară la 9 se lucra de zor, la nodul cu a3...

shogom

Pe A02N, ma gandesc ce zic veteranii" care vin de la Nadaselu-Zimbor!?( asta daca au mutat oameni de acolo).
 Adica un lot din care 90% e numai debleu si viaduct vs un lot plat ca Olanda.

mirceaeliade

Sambata pe la 5pm am numarat in jur de 25-30 de utilaje grele plus 4 foreze parcate la nodul cu A3. Am fost imresionat sa vad atatea utilaje grele cand acum vreo luna ma bucuram sa vad vreo 5. Sunt curios cum se vor misca la noduri ca sincer ii vad in stare pe UMB sa incerce sa ia fatza la A0S1 cu A0N2. Cred ca prima deschidere pe nord nu va fi cu mai mult de jumatate de an dupa prima deschidere pe sud.

alecu26

Nu se va rezilia nimic la Aktor. Aktor încă nu are expropieri și posesia și AC pe tot șantierul.
E drept...porțiunea lipsa E nesimnificativa.
Dar pe de alta parte la noi se reziliază doar la 99%.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

paullie

Pai chair si asa nsemnificativa, cu expropieri incomplete si AC partial lipsa, avem ST2 reloaded. Da' ce dreq pazeste statul? Parca incepusera sa mai miste? @Ionut @horatiu.cosma aveti ceva info?

alexandru_m

La cate loturi au in lucru UMB si cate mai urmeaza sa prinda pe A7 cel putin cred ca o sa vedem zone unde vor forta cat de mult ca sa termine inainte de termen si zone unde e posibil sa traga de timp pentru a folosi resursele unde arde mai tare.

Nu stiu de ce, dar nu cred ca ii vom mai vedea facand drumuri tehnologice de 2 benzi pe sens plus banda de urgenta  :D

Probabil ca unde vor avea expropriat tot, AC, PT aprobat, etc vor da bice si in rest vor lucra in "stil CNAIR" fiind acoperiti de acte.

horatiu.cosma

Asta e o fumigenă. Pe A0 statul român și-a făcut treaba mult mai bine decât pe ST2, au avut exproprieri, AC, păduri tăiate, proiecte de relocări aprobate etc, doar cheful de muncă a lipsit. Au mai avut niște exproprieri suplimentare minore ca urmare a aprobării PT-ului, dar nimic semnificativ.

Dangento

@horatiu.cosma
Nu si-a facut treaba, statul roman, nici pe departe. Ori trrebuie sa-ti schimbi sursele de informare ori faci propaganda gratuita.
Pot sa ti spun din sursa sigura, ca cel putin pe zona UAT Clinceni, nu s-au semnat procesele verbale cu proprietarii nici pentru exproprierile care s-au facut in 2020, nici macar nu s-au trimis informari catre acestia. Multi habar nu au ca au ramas fara terenuri. Sa nu mai spun ca pe exproprierile suplimentare, care nu sunt deloc minore, nici nu s-a dat hotararea de guvern. Cred ca pe asta mizeaza si grecii. Din cauza asta lucreaza la relanti si nu are nimeni ce sa le faca. Nu poti sa construiesti pe un teren pe care proprietar nu este satul romam si nu iti este pus la dispozitie.

zeckesan

Sâmbătă pe la 17:30 pe A0 N2, la intersecția cu DJ200B și magistrala 700 (nord de Dimieni). 3 foreze pe partea dinspre A3, pe partea cealaltă lucrări pregătitoare. Între Dimieni și centură am văzut vreo 15 microbuze UMB mergând spre nord.











Duta C

@Dangento.....ok,inteleg dar totusi au front de lucru bun....statul roman este falimentar dar nu este un motiv asta sa o taraganeze asa!

Cristian 74

#5245
@Dangento: propagandă gratuită cui? Statului român? CNAIR? Serios? Pe tine nu te știm în spatele unui pseudonim, dar omul, Horațiu, a fost secretar de stat, deci poți bănui că știe despre ce vorbește. Asta fără să aprob sau să contest ceea ce spui tu, pentru că eu nu am informații din zona aia.

Dangento

Nu sunt persoana publica si nici implicat in politica sau administratie locala si nici nu am fost vreodata, cu nume prenume sau pseudonim.... totuna este. Informatiile le am din cea mai sigura sursa, eu. Sunt in situatia descrisa de mine mai sus si din cauza am facut acele afirmatii. Situatia este mult mai complicata si mai incurcata decat am descris eu, dar nu asta dezbatem aici.

Stiu cine este Horatiu Cosma, am cautat pe goagal inainte pentru ca mi s-a parut ca tine partea statului cu prea mare patos.

Cat despre greci.... nu spun ca nu sunt de vina. Chiar am vb cu seful de santier care este grec, il chiama Mihai si vorbeste foarte bine romana, deci nu e de cateva luni pe la noi.....Nici el nu stia prea multe si nici nu avea un program sabilit asa cum trebuia. Concluzia este ca se misca si ei dupa cum bate vantul si cum nu prea bate.....14% progres fizic al lucrarii.
Si daca s-ar misca, pe un teren pe care nu au dreptul sa construiasca inca, s-ar putea alege cu procese care ar bloca lucrarile pt mult timp. Stiu si ei dar si angajatorul, din cauza asta oficialii romani au un ton soptit, aproape ca nu spun nimic.

Puffyk

Am vazut ultima aparitie publica in care un reprezentant de frunte al CNAIR il lua la rost pe un angajat al lui Aktor si mi s-a parut penibil. De ce? Pentru ca amenintarile executate cu glas tare ar fi trebuit indreptate catre CEO, nu catre un simplu angajat, fie el si inginer sef. Ideea este ca pare un balet intre autoritati si Aktor iar din atitudine incepem sa intelegem ca incet-incet se pregateste terenul pentru 2024. Noi avem doi copii nazdravani, Aktor si TS, carora le permitem absolut tot. Vedem ce s-o mai intampla.....

horatiu.cosma

^^
Eu zic că nu are sens să facem afirmații gratuite și să punem cuvinte în gura altora. Am zis foarte clar că statul și-a făcut mult mai bine treaba pe deblocarea birocrației pe A0 Sud raportat la ST2 și am n argumente pentru asta, cu documente și date obiective. Același lucru s-a făcut în paralel și pe celelalte loturi din A0 Sud, doar că acolo e mai mult chef de muncă și, drept urmare, acolo nimeni nu se plânge că lipsesc 3mp de expropriere pentru un bazin de retenție ce blochează 0,001% din șantier.

Legat de exproprierile pentru A0 Sud lotul 3, grosul lor s-a făcut prin HG 862/2021 (circa 224.500 mp), iar cele suplimentare mărunte care nu încurcau nu nimic grosul lucrărilor s-au făcut prin HG 222/2022 (8000 mp). Conform legii exproprierilor 255/2010, prin hotărârea de guvern de expropriere operează transferul dreptului de proprietate către expropriator. Așa că lucrările pe întreg șantierul A0 Sud se desfășoară perfect legal, ca să clarificăm unele dezinformări.

dr4qul4

actorii sunt ca tzancii. Stiu doar sa se planga. Orice doar sa traga dfe timp ca sa nu munceasca.
In acelasi timp, pe A0, pe loturi similare si ca semanre si ca relief, Alsim Alarko a luat un avans considerabil, fara cine stie ce efort. Oare la ei nu au fost exproprieri suplimentare?  Sa mai zic si de UMB?
Si va rog sa ma scutiti cu data aprobaii PT-ului. Este doar vina actorilor lenesi, iubitori de siesta si frecat menta, ca a fost intarziat.
Ar trebui sa fie penalizati cu milioane de euro pentru fiecare luna de intarziere si dac anu platesc, sa le luam placutele de la utilajele de pe santier, asa cum ne fac ei noua daca avem de palta o amenda in Grecia.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist