News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

minisoferul

Cristian Pistol a anuntat la o emisiune pe B1tv ca astazi merge pe amplasament pe L3S la Aktori.

sm33

Sa vada ce? Se duce si il vrajesc ca pe Irinel. ca au atatea foraje, ca au facut..... numara ca intr-o scrisoare pierduta. Eu unul mi-am luat gandul ca o sa merg de pe A1 pe A2 via A0 in urmatorii 5 ani. cinci ani dupa rezilierea acestui contract!  :headbash:  :headbash:  :headbash:  :headbash:

ddfab

din ultimele poze ale @carutasului, pare ca Alsim folosesc elemente prefabricate pentru a realiza acele supratraversari, spre deosebire de Nurol, care au turnat toata structura... se poate ca la Alsim sa  fie mai rapid?

archaeus


panzer

Ce nod simplu au proiectat Aktor! 2 ani sa proiecteze chestia asta!
Care o fi viteza de proiectare: 50 kmh?

florin74

Asta e nodul din SF. S-a dorit modificarea lui la faza PT, dar pana la urma nu s-au inteles la bani pe noua solutie... Chestiunea asta a durat arpoape 1 an

dr4qul4

este un nod perfect. Nu vad ce e atat de deranjant sa reducem la 50 km/h pentru 1 km cat au bretelele. O fi fost mai bine sa reducem la 100 pentru 3 km de spaghete?
In sfarsit Aktorii au miscat ceva. Poate reusesc sa toarne si asfalt pe terasamentul asta, inainte de prima zapada.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

P3trut

@minisoferul @sm33 a aparut un comunicat oficial de la CNAIR cu vizita lui Cristian Pistol. Aparent Aktor e la 18% pe A03Sud si se misca mai bine decat in trecut insa mult prea incet si din cauza asta se apropie de reziliere - cred ca e prima oara cand se mentioneaza rezilierea referitor la acest lot.

Pana la anul nu ma astept sa se intample ceva insa.

Dragoș295

Foarte multe utilaje azi la ora 17:00 pe lotul UMB intersecția A0 cu A3, 4 foreze, zeci de camioane, pur și simplu nu aveau loc pe traseul autostrăzii, un adevărat furnicar!!!  :o  :o  :o

Dragoș295

#5214


Screenshot-20220909-212000-com-facebook-orca" border="0

Fulgerica

QuoteEvoluție slabă pe lotul 3 al A0 Sud.
Constructorul grec, Aktor, a ajuns doar la 18% progres fizic, în condițiile în care ar fi trebuit să depășească la aceasta data 40%.
Se vede totuși o mică îmbunătățire a activității din șantier în ultimele două luni.
Nu este însă suficient pentru ca lucrările pe acest lot să intre în normal.
Nu au reușit până acum să recupereze întârzierile anterioare, iar mobilizarea slabă arată că nu au ieșit de sub riscul acumulării unor noi întărzieri.
Le-am atras atenția că urmează să eliberăm o nouă serie de certificate negative intermediare, iar cu actuala abordare a contractului, se vor afla pe această listă.
Le-am mai transmis că dacă vor continua în acest ritm, vom rezilia contractul, cu toate sancțiunile care decurg de aici: reținerea garanției de bună execuție și interdicția participării la licitații publice timp de 3 ani.
sursa: Dl Pistol Facebook
Nu par vesti bune si nici Aktor nu prea sa dea 2 centi pe aceasta lucrare. Cred ca se merge pe "varianta Putin" :) adica fiecare crede ca celalalt va cedea si va accepta anumite concesi.

GAC

Pana la rezilieri, trebuie mai multe vizite pe santier, preferabil inopinante.
Pentru modul de desfasurare al lucrarilor de pe lotul Aktor vina este si a beneficiarului. Daca santierul A10 este la 5 ore de Bucuresti, acest santier este cat se poate de aproape.
In mod normal cand stii ca ai un Aktor neserios, ii faci vizite lunare si-l pui la punct. Cate vizite au fost de anul trecut cand au primit OIL?
De asemenea, cand stii ca trebuiau sa fie la 40% si sunt doar la 18%, in mod normal trebuia sa se lase cu penalitati.
Mi se pare normal ca API sa militeze pentru indesirea vizitelor oficialilor pe santier, mai ales cand santierul e la doar 15 Km de sediul MT. De asemenea, trebuie sa fie si penalitati.

MRS

UMB lucreaza la 23:00 cu reflectoare la A0/A3 si 4 foreze


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panzer

#5219
Nu stiu al cui este canalul asta, dar mi-a placut clip-ul. Aktor, A0S3

Teoretic sunt la 18%. Atentie! Mai mult decat WeBuild pe PiSi5.
Rog din nou colegii cu drona: mergeti va rog si la Aktor. Avem 5-6 filmari pe saptamana de la Domnesti si nici una de 1.5 luni de pe lotul Aktor. Partea "grea" a lotului Aktor (nodul cu A1, podul CF) este la nici 2 km de Domnesti.

Restul concluziilor le trageti voi.