News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

TibiV

O filmare foarte interesanta de la DASH CAMERA RO.

Vedem nu doar aktorul negrabit...
Vedem si prima "recunoastere aeriana" de pe A0 Nord Lotul 1 ....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Claudiu T.

Vai mamă. Grecii nici pana acum nu au decopertat lotul. Ce pretenții să am? Se chinuie la pilonii âia de la autostradă de o veșnicie. O să fie chinul lumii lotul âsta.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

GIV

@tsughi.bughi lasa ca a zis dl secretar Scriosteanu ca e gata oricum la sfarsit de 2023, de ce ti faci probleme?  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

montaniardul

@tsughi.bughi pur si simplu senzatia este fix asta :headbash: NO COMMENT

adiarc

afara ploua..trebuie sa "are" terasamentul si sa-l lase la uscat..apoi din nou...de asta merg asa....vor fii conditii mai bune in noiembrie,decembrie,ianuarie si februarie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Fred

Quote from: tsughi.bughi on July 26, 2022, 01:59:29 PMGrecii nici pana acum nu au decopertat lotul.
E decopertat aproape tot, lipsesc vreo 2-300 de metri la Bacu. In cealalta parte am mers acum 10 zile pe tot lotul, e decopertat complet (mai putin cativa metri pe unde sunt strazile actuale spre Teghes si Clinceni) si au si un pic de balast pe cateva portiuni, sub 10% din lot.

oneway

^ La A0-A1 e deja turnat radierul culeii de pe partea cu Domnesti si astazi erau 2 oameni ce legau fierbeton pt culee O:-)
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

carutasul

la plimbarea de ieri-seară nu am mai făcut poze, am plecat ceva cam târziu din cauza căldurii, la întoarcere era aproape întuneric :)
Ce am văzut e că au înaintat cu balastul  stabilizat spre DN6; în schimb aparent nu le-a ieșit rețeta la asfalt, că au răzuit și porțiunea de probă (sau or fi avut alte motive). Mă rog, important e să o nimerească în final...
Altfel, cred că zilele astea toarnă ce mai e de turnat la culeea dinspre Aktor și au ajuns și la pila de pe șosea cu schelăria sus, deci probabil cândva săptămâna viitoare termină și partea asta și va trebui să ridice grinzile (nu știu cât lasă betonul să se întărească) .

TibiV

DASH CAMERA RO continuat filmarile pe A0.

Tronson DC143 - DN7 - Retur (A0 NORD LOT1) Partea12 21.07.2022

Tronson DN7 - 1A - Retur (A0 NORD LOT1) Partea13 21.07.2022


Tronson Strada Cantonului - 1A - Retur (A0 NORD LOT1) Partea14 22.07.2022


Tronson Strada Cantonului - DN1 - Retur (A0 NORD LOT1 si LOT2) Partea15 22.07.2022

Tronson DJ200B - DN1 - Retur (A0 NORD LOT2) Partea16 24.07.2022
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si tot de la DASH CAMERA RO cea mai recenta filmare, care merita mentionata separat.

Pentru ca este lotul UMB cu fabrica de grinzi.

Tronson DJ200B - A3 - Retur (A0 NORD LOT2) Partea17 24.07.2022

De remarcat:
  02.45 fabrica de grinzi in toata splendoarea
  03.55 primul depozit de grinzi
  04.55 al doilea depozit de grinzi
  05.15 si 06.30 s-a restrictionat banda 1 pe A3, sensul spre Bucuresti
  10.45 cretina solutie la supratraversarea caii ferate M700 si a DJ200B (simultan) la Dimieni. Aparent NU mai exista nici o solutie pentru  pasaj denivelat (separat) pe DJ200B peste M700...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hefaistos

Ba se poate, e putin penibil, dar ramane varianta pasaj subteran.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

oneway

Astazi la A0-A1 s-au apucat de ridicat scheletul de fier pentru culeea de pe partea cu EMAG si lucrau si la terasament.
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

IonutP

#4947
Astăzi se lucra la nodul A0-A2. Instalau grinzi. Pare ca au ridicat grinzile pe 5 deschideri (un sens de mers = o deschidere - sper ca e corect).

In plus, au crescut foarte mult stocurile de balastru balast din zona acestui nod.

Ionut

O mică chestie: balast, nu balastru. Toți am fost complet pe dinafară cu termenii tehnici, dar ușor-ușor am învățat. E important.

carutasul

Nici azi nu am poze, dar măcar am ajuns din nou pe traseul autostrăzii. Am plecat cam târziu din cauza căldurii ( ieri și alaltăieri m-au speriat cu o ploaie care n-a mai venit) ; inițial părea liniște și pace dar când am ajuns pe drumul tehnologic m-a interceptat un cârd de camioane care a umplut toată zona de praf.
Ca noutăți, au așezat balast de la DC20 până aproape de  zona în care începe nodul de la DN6 (care e destul de mare, deci implicit zona cu balast nu e chiar așa de mare) Pe ambele benzi părea să fie gata. În schimb nu au continuat cu asfaltul, presupun că încă se mai chinuie cu rețeta, au curățat tot ce puseseră și așa e și acum. Traseul DC20 a rămas la fel, încă nu au ridicat terasamentul, aparent intenționează să pregătească rampa de la traversare, am văzut ceva semne și marcaje deși la pod nu e nimic nou.
Apropo de balast, oare e ok să mergi pe el? Am văzut că cei de la pază merg cu mașina, dar eu m-am ferit să merg cu bicicleta, unul din motive fiind paza iar al doilea e că nu aș vrea să las urme sau să le stric oamenilor lucrarea :)