News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

shogom

Sigur si de la Nedelea.
Ce a vazut colegul pe A3 se intampla si pe DN1A.

tom_sawyer

Proiectul de Hotărâre de Guvern privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada de centură București km 0+000 – 100+900", sector Centura Sud km 52 + 770 - km 100 + 900

Pentru realizarea lucrării de utilitate publică de interes național,  "Autostrada de centură București, km 52+770 - km 100+900", sector Centura Sud km 52 + 770 - km 100 + 900, la momentul realizării Proiectului Tehnic, au fost emise o serie de avize, din care a rezultat necesitatea ocupării unei suprafețe suplimentare de teren, pentru realizarea unor parcări de scurtă durată situate la km 94+800, în suprafață totală de 8.267 mp, reprezentând 2 imobile, aflate pe raza localității Ciorogârla din  județul Ilfov. Imobilele fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național antemenționată.

MT

cassyo

Ieri, vineri 24 decembrie, in ajun, a trebuit sa fac o deplasare pe A1, din  Bucuresti  la Pitesti. Am facut cateva poze in zona nodului  A1 cu autostrada de centura A0 (mai exact lotul 3 A0 Sud).Primele trei poze sunt pe sensul spre Pitesti. Pe fundal apare supratraversarea DJ602 Ciorogarla (Ilfov) -  Joita/ Bacu (Jud. Giurgiu)
Pentru referinta, in 4 decembrie pe threadul A0 apareau in zona 3 foreze. Acum erau doar cele doua din marginea sensului spre Pitesti.









Sensul spre Bucuresti



Powered by API/PUM imgur uploader
Calatorului ii sade bine cu drumul

oneway

^ au fost 4 foreze, treptat 2 au plecat.. dar nu am mai considerat necesar sa anunt fiecare foreza plecata. Inclusiv pe data de 20 decembrie cand am trecut ultima data turnau piloti :zen:
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

oneLess

Pe partea aia unde a dispărut foreza
mai au 2 supratraversări de făcut ce țin de nod
O supratraversare peste A0 și una dublă A0 peste râul Ciorogârla
Posibil să fi mutat foreza mai încolo.

NGC

A0N L1, "Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000"

Quote from: NGC on October 22, 2021, 08:04:47 AM
Quote from: florin74 on October 21, 2021, 04:10:00 PM
A refuzat INTRAKAT sa semneza contractul? Ca parca ei erau inaintea Pizzarotti. Sau a gasit ceva CNAIR la oferta lor

INTRAKAT nu a refuzat sa semneze contractul. Intrucat erau pe primul loc, CNAIR le-a cerut sa prezinte documente suport pentru a demonstra informatiile din DUAE, si vrabiutele spun ca nu au reusit sa convinga comisia de evaluare la doua dintre cerinte.

Dupa cum se stie, CNAIR a declarat pana la urma castigator asocierea condusa de PIZZAROTTI, dar apoi atat asocierea condusa de INTRAKAT (INTRACOM) cat si asocierea condusa de PIZZAROTTI au depus contestatii.

Dupa cum transmit vrabiutele, acum ambele contestatii au fost admise partial si trebuie reevaluata oferta asocierii conduse de INTRAKAT (INTRACOM). Informatia nu este inca complet publica, dar va aparea in curand si in spatiul public.

PlayStation

De ce a depus pizzarotti contestatie
Daca nu le convine pot sa se retraga

Duta C


mirceaeliade

nu e chiar neobisnuit ca un castigator sa dea contestatie pre-emptive anticipand ca ceilalti depun contestatii.  adica daca contesta ca cei de pe locul 2 au luat prea multe puncte, atunci chiar daca cei de pe 2 castiga, CNAIR va trebui sa verifice si subiectul unde au luat prea multe puncte, nu doar acolo unde au luat prea putine puncte.

Xed

In sud cand ramasese ca se intorc turcii pe santier?
Intreb deoarece am trecut aseara in jurul orei 19:00 pe A2 la nodul cu A0 si am vazut vreo 3-4 basculante pe traseu care mergeau.

carutasul

m-a distrat că la intersecția cu DN5 erau doi oameni care făceau ceva la "moțoflenderele" alea pe care se sprijină grinzile ( nu știu cum se numesc, micile pătrate de sus). Aparent doar pe alea le mai au de turnat, dar cred că am mai trecut o dată și la sfârșitul lunii trecute și tot doi oameni erau acolo. În schimb pot confirma că mai era ceva activitate cu basculantele, și la DN5 și la Dumitrana, probabil mai aduc material.

pasa_andrei

#4181
Primul video din 2022 vine de pe A0 Nord Lot2, lotul celor de la UMB, care ne surprind placut pentru inceputul de proiect. Ne asteptam la o mobilizare pe masura.

Este vorba de 19km de autostrada cu 2 noduri rutiere, la DN1 si A3. Lotul se termina in apropierea localitatii Afumati. Nodul cu DN2 nu este inclus in acest proiect.

Filmarea contine aproximativ 2km din acest lot. Din pacate nu am putut inainta spre A3, nu am nici 4X4 ca sa pot sa ma aventurez. Balast am vazut ca exista deja pe santier, pare ca momentan nu au probleme.

Reamintim ca pe Nord nu exista cerinta cu balastul in tot terasamentul ca pe SUD.

Abordam acest lot de la sol, avand in vedere ca aeroportul Henri Coanda este in apropiere, filmatul cu drona fiind interzis.




Enjoy!

TibiV

O filmare a colegului BEV cu nodul A0-DN5 din 3 ianuarie:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

^ mda... se vede ceva balast. totusi la acele culei de ce nu le fac traversele?

mirceaeliade