News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

al bundy

Si treversarea caii ferate de la nord de Dimieni vor sa o faca exact peste locul unde traverseaza si drumul dintre Dimieni si Tunari ?

Ionut

O să fie complicat cu filmarea din drona, dar incercam.

stangabriel

La Balotesti, pe seara,  la est de Dn1, un buldozer impingea pamantul vegetal. De mult timp asteptam imaginea asta.

raulbogdan23

E doar o idee, dar probabil trebuie incercat sa se obtina ok-ul de la Romatsa intr-o perioada in care sunt putin miscari pe OTP (decolari/aterizari). Teoretic low-costurile cam toate pleaca dimineata la prima ora de la baza si apoi e liniste o perioada sau intervalele fara decolari/aterizari sunt mai mari.

danutzu_1069

Nu uitati faptul ca langa OTP este si Baza 90, care are elicoptere si avioane (care utilizeza pistele OPT) si care nu au un program fix de zbor.....

pasa_andrei

Voi cred ca nu realizeati despre ce zona este vorba. Nu se da asa simplu pentru acces pentru zona respectiva. Am cerut eu in trecut cand era o pista inchisa si nu am primit.  Iar pe A3 s-a filmat pentru ca a fost in afara zonei albastra. Daca mergeti pe site la ROMATSA , este pus linkul mai sus , nici pe A3 nu se putea zbura fara autorizatie.


carutasul

mai bine apelăm la vechii noștri prieteni, piloții :)

danutzu_1069

Au acelasi regim... aprobare de survol...

Ionut

Nu va lasa API la greu. Răbdare, sa intre puțin în teren, sa se merite efortul pentru filmare aeriană. Si ce, infanteria nu va place? Ce va mai place aviația... la bocanci ostași!


danpandrea

Cred că mă bag și eu la infanterie, mai ales că ăsta e cel mai accesibil loc față de zona în care locuiesc. Spor tuturor!

Gendan

#3956
Din cate stiu, CTR Otopeni e de spatiu aerian de clasa C. Din cate mai tin minte din facultate, asta ar insemna ca de la sol pana la 2000ft (~600m) toate aeronavele sunt controlate. A nu se intelege ca peste FL20 e free for all, ca e mai restrictiv dupa: incepe TMA Bucuresti, clasa A, in care toate zborurile sunt controlate (si exclusiv IFR) pana la FL175.

Ca si obstacole pentru filmarea din drona (pe care si eu abia o astept, tbh) vad urmatoarele:

   1. In primul rand, nu stiu daca sunt permise operatiunile UAS in acel sector si nu am gasit nimic legat de asta. Il invoc pe @frunzaverde, el ne poate lamuri.
   2. Daca sunt permise, drona trebuie inregistrata, pilotul licentiat si operatiunile autorizate.
   3. Nu stiu daca APP ar da clearance pentru zboruri din drona, dar aici imi asum ca pot sa ma insel 100%.
   4. LRTRA4, care e zona galbena: exercitii si pregatiri militare.

@Gendan, mood killer
Stiu. Dar zic sa vedem si partea buna: vorbim de UMB, de pe santierele caruia am tot vazut o gramada de reportaje de la sol. Nu cred sa fie probleme sa intram :cheers:


dr4qul4

ce griji va faceti si voi  :lol:
Haideti sa inceapa santierele astea (ca ne-am saturat de imagini de la cele 4 pasaje de pe centura si de la nodurile A0 cu DN5 si 6, ca altceva nu avem..) si vor fi destule reportaje. Si de la sol dar si din aer.
Autorizatie pt drona?  chiar credeti ca cer toti asa ceva? Nu e nici o problema daca nu filmeaza forumistii. Gasim pe youtube/facebook o gramada de filmari. Sunt 3.000.000 de oameni in zona A0 si cateva (zeci)mii de drone. Gasim noi ceva.

Aceeasi discutie era si acum cativa ani pt pasajul de la Domnesti si pt A0 sud. Pe atunci nu eram decat o mana de "capitalisti" pe forum. Acum avem minim 2 filmari/zi de la Domnesti. Nu se posteaza toate pe aici pt ca nu are rost.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Apropo de "haideti sa inceapa santierele", cam asa este, UMB are tolba plina si deocamdata pe A0 se va concentra la decopertari si facut depozite de materiale. Nimic spectaculos pana la primavara. Poate ceva foreze? Nu stiu, sa vedem. Dar au alte puncte fierbinti acum. Deci nu se va merita un zbor prea curand, avand in vedere ce nebunie de aprobari va fi nevoie.

alexd4u2