News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pasadia

Mie mi s-a părut săptămâna trecută că A3, B - Ploiesti e cam plin de camioane de transport balast. Mult, mult mai multe decât în urma cu câteva luni.

bekxy

Așa este. Misterul e unde ajung...

voicul

Nu e posibil sa fi inceput si munca la tersament, deci sa il foloseasca direct (fara depozitare)?

minisoferul

Inca asteptam infanteristi si aviatie dintre colegi pe langa Bucuresti si le multumim de fiecare data cand ne ajuta cu fimari pe A0.

oneway

Decopertari cu 3-4 excavatoare si destule basculante pe L3 la intersectia A0 cu A1 :D Din pacate fara poze, nu am apucat sa scot telefonul in timp util :(
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

carutasul

Am încercat să merg "în căutarea balastului pierdut".
Grămezile par să fi crescut și la Dumitrana:


Și la DC20




Dar nu pare semnificativ. Mai sunt și pe autostradă, din loc în loc.
Pe șantier părea să fie activitate doar în zona podețelor, în mai multe locuri, dar nu "fierberea" pe care o așteptam noi.
Am mai fost și la fosta linie CF, sper să iasă ceva ca să arăt, acolo nu era activitate deloc, părea să fie ceva la DN5 dar nu am mai mers până acolo.
Mașina de PH cu care m-am intersectat și de data asta ( tot pe lângă DC20) avea un semn de "Strabag" o plăcuță la geam. Or avea ei ceva lucrare prin zonă sau poate o ține "de frumusețe"?




Powered by API/PUM imgur uploader

sm33

Marcu a inceput in forță și pe stanga și pe dreapta DJ 602. Am numarat vreo 10 excavatoare, câteva basculante și la ora 18 se lucra

Duta C

Multumim @carutasul
Marcu -un fel de UMB (harnici)

carutasul

Am păstrat filmarea asta nu pentru podul la care momentan nu se lucrează ci pentru că, dacă am înțeles eu bine ce am văzut, practic asta e chiar fosta cale ferată, parțial transformată în drum de acces și parțial asfaltată:


ERIS.M

Quote from: bekxy on September 27, 2021, 06:06:11 PM
E plin DNCB de camioane de PH care vin (probabil cu balast). Eu le-am întâlnit între Jilava și Măgurele, nu știu în ce punct ies de pe DNCB. Efectiv nu trece un minut în care să nu apară un grup de 2-3.
Nu va îmbătați cu apa rece turcească, pe CB sunt mai multe santiere de infrastructura rutieră (cele 3 pasaje la intersecțiile cu DN3, DN4, DJ 401) iar pe langa acestea și alte lucrări civile ( hale, centrul logistic Lidl de pe A2, etc.) unde se livrează balast de la Prahova.
Insa, vestea buna este ca Alarko a reînceput timid livrările de balast de la balastiera din Filipestii de Târg ( aproximativ 50-70 mașini zilnic - mai multe noaptea ca sa meargă peste tonajul legal....).
Sa speram ca vor mari ritmul pentru ca peste 1-2 luni va începe UMB sa facă depozite de balast pe zona de nord pentru Lot 2 și Lot 4 iar atunci turcii chiar vor avea o mare problema cu transportatorii pentru ca toți vor merge sa lucreze la UMB....

carutasul

50-70 se mai apropie de ce văd eu în teren :)

shogom

Pentru A0 Nord, Horatiu spunea in urma cu cateva pagini:
"A0 Nord, din fericire, a scăpat de gândirea strategică a lui Ștefan Ioniță și prevede umpluturi uzuale (gen pământ îmbunătățit cu lianți) și balast doar la rampe."

Deci UMB se va mai bate" cu turcii pentru balast?

dr4qul4

Nu neapărat..nordul A0 este destul de aproape de balastierele din Prahova.. s-ar putea sa fie mai ieftin ca lianții.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

sm33

Stiu ca este greu de crezut, dar la nodul A1-A0 se lucrează! Astăzi de dimineața la 8 lucrau, la ora aceasta, 18.36 încă aud zgomot de senile de la mine de acasă. Lucrează pe ambele părți ale DJ602. Sa nu zic intr-un ceas rău, da parca nu au nimic in comun cu Aktorii de pe A10! Am surprins și câteva fotografii in viteza, dar nu au calitatea necesara. Putem spune ca au decopertat de la A1 pana la Darvari!

hvm

Pai nu sunt aceiasi. E management Olandez care pune accent pe eficienta...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici