News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

alexmocian

#3645
Raman la parerea aterioara ca parcarile trebuie sa aduca un venit si in alte tari unde sunt facute mai "cu cap" sunt inchiriate spatiile si aduc un venit foarte important pentru MT care se duce in cele mai multe cazuri la buget din surse proprii. La noi cam toata lumea se uita la o solutie simpla, ieftina si pe termen scurt fara business vision. Sunt parcari cu benzinarii, restaurant, hotel, spalatorie si magazine care aduc venituri subtantiale. Suprafetele expropriate in relatitate nu sunt cu mult mai mari decat parcarile astea de pe A0.
Vorbind de viziune pe lunga durata, pe A0 trebuiau facute exproprieri acum pentru largirea autstrazii peste 15-20 ani ca sa se evite procesele lungi si anevoioase ce au loc la noi. Este oare asa de greu sa expropriezi inca 15-30 m in plus?  Poti expropria pentru perdea forestiera, extindere cu 1-2 benzi in viitor si creezi un culoar care nu mai poate fi modificat de primarii avizi de spagi si comisioane luate de la dezvoltatorii de ocazie. Asta este o solutie simpla cu efect pe termen lung, parere personala doar.

Alexander

Sunt total de acord, pe langa noduri puteam avea ceva centre orientate spre zona asta, un restaurant, benzinarie, vulcanizare etc...si cu preturi decente ca lumea sa nu le ocoleasca iar ele sa fie neprofitabile.

De exemplu, Subway de la iesirea de pe valea oltului (vestem) e pentru mine un punct de nesarit la orice iesire in vest. Si am aflat intamplator ca si alte cunostinte procedeaza cam la fel. Asta vis a vis de nevoia de pauza si odihna (poate nu neaparat fizica)

alecu26

Parcarile trebuie sa existe si trebuie marite. Am mai spus asta. Toate parcarile seara, si dimineata pe A1 in sunt pline ochi. Cea ce-mi spune ca ar fi nevoie de unele mai mari.

Cat despre ritmul turcilor...intra-devar....acolo e problema. Timpul foarte mare alocat. A fost alocat ca sa nu fie nevoiti sa plateasca claimuri, si orice probleme sunt sa fie rezolvate in interiorul programului de lucrari normal. Eu zic ca cu Aktor vor avea oricum surprise.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

carutasul

se pare că doi ani execuția e standard la noi, de la un pasaj peste DNCB la un drum cu tuneluri prin munți :)

pasa_andrei

Si clipul cu portiunea cea mai avansata din A0 in acest moment si prima cu cele mai mari sanse sa fie deschisa. DN5-DN6.



Enjoy!

hvm

#3650
A disparut Selim? sau e in alta parte?.
--------------------
Se poate sterge.

L-am gasit in alta filmare. E putin mai incolo de finalul acestei filmari.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

bekxy

Bine, bine... să zicem că într-adevăr se țin de plan.
Dar la Sintești care e planul? Le e frică de c(ar)eva, de nu se mișcă cu structurile?  ???
Fără fer nu pot?  :D

Ionut


Duta C

@pasa_andrei...du-te noaptea....atunci lucreaza turcii!
Multumiri pr efortul constant depus :p :p

PlayStation

Buna seara!
O filmare de pe A0 Lot 2, gasita pe youtube

kola

Salutare colegi,
au inceput sa se adune utilaje(mai mult de 10) in Organizarea de santier a celor de la Aktor. Sper sa le prind maine in poza.

bekxy

E plin DNCB de camioane de PH care vin (probabil cu balast). Eu le-am întâlnit între Jilava și Măgurele, nu știu în ce punct ies de pe DNCB. Efectiv nu trece un minut în care să nu apară un grup de 2-3.

hvm

Wow. Asta e o veste buna. Acu sa vedem cum evolueaza turcii.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

carutasul

M-am dus repede să văd la DC20 cum crește grămada :)
Sigur nu aici vine grosul dar m-am intersectat cu un camion cu număr de PH la podul peste Sabar și grămada se vede că a mai crescut un pic. Poate la Dumitrana unde e grămada mai veche, se vedeau niște faruri aprinse, poate ajung zilele următoare; acum s-a răcorit vremea și s-a scurtat ziua, nu prea mi-a mai ars de bicicletă...







Powered by API/PUM imgur uploader

Duta C

@carutasul....cind ai timp e buna o fuga si o informare...vorba lui @hvm ar trebui sa vedem un fel de galatasaray de acum incolo!
8)