News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

mike_us

#3510
Poze A0 Lot 3 de la @Dangento








shogom

La nodul cu DN5 lucrau anemic la coroana pilonilor, 4-6 cetateni.
Si joia trecuta, 02.09, si azi.
Bag seama ca e o chestie familiala, la Dn6 o fi alta familie fierar-betonista.

cao_vali

Si la nod DN6 cam tot anemic, turnau ceva pe la orele 11:55

Vedere pe partea stanga cum vii dispre Bucuresti spre Cornetu


Vedere pe partea dreapta cum vii dispre Bucuresti spre Cornetu



Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

Ce procente de progres avem pe loturile A0? Greu de crezut ca se va deschide ceva la anul. Va fi un an sărăcăcios 2022, cu un mare boom de kilometri în 2023.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

minisoferul

Ieri la pranz ieseau vreo 3 basculanta catre DN6 din santier si mergeau spre drumul catre Domnesti. Poate mai misca ceva la balast.

carutasul

Ceva balast primesc, sigur nu 600 de camioane dar cred că vreo șase am văzut aseară descărcate în apropiere de DC20 pe unde îmi fac eu plimbarea de seară. Nu știu dacă e materialul pe care îl folosesc la terasament, arăta cam - scuzați un "electric" - așa cum arată ceea ce numesc basculangii pe aici "mărgăritar" , erau câteva grămezi nou apărute dar nu cantități suficient de mari... Văd că s-au apucat să decoperteze nodul de la DN6 și spre Aktori și lucrează la ceva fier la piloni

mike_us

#3516
^^^ De pe situl CNAIR (fără raportul din Septembrie):

  • Lot 1 6.6%
  • Lot 2 22%
  • Lot 3 nu cred ca s-a dat ordin de începere.

Era vorba sa termine tot inelul sudic la sfârșit de 2023 dar miniștri transportului in România spun lucruri ce țin mai mult de propaganda decit de realitate.



horatiu.cosma

Ce nu e in regula cu afirmația că A0 Sud va fi gata în 2023? Lotul 3 cel mai întârziat are toate exproprierile făcute, proiectul tehnic finalizat (mai sunt mici reglaje cu supervizorul și verificatorii de proiect înainte de emiterea zilele următoare a ordinului de incepere), autorizația de construire e obținută, proiectele de relocare a utilităților sunt aprobate, pădurea este scoasă din circuitul forestier, nu sunt case de demolat, structurile sunt mici și lotul în general e ușor. Sursele de materiale sunt identificate și va intra Marcotim zilele următoare la transport, contractele pentru utilajele de forat coloane sunt încheiate, se va începe dinspre punctul critic, nodul cu A1. Eu înțeleg că fiecare dintre noi avem afinități politice, dar acest forum nu cred că e locul potrivit pentru așa ceva.

dr4qul4

nu cred ca e vorba de afinitiatile politice ci de (ne)increderea pe care o avem in actori.
3-4 ani ar trebui sa fie mai mult de ajuns pentru un lot de campie. Dar actorii ne-au invatat ca pot mima munca mult si bine.

Eu sunt de acord cu tine, si cred 90% ca in 2023 A0 sud e gata complet. Cei 10% nu sunt din cauza actorilor ci din cauza podului peste Dambovita. Poate ne spui care e situatia acolo. Ramane cu sau fara gabarit de navigatie? Si daca e cu gabarit, s-au inteles la bani? Ca nu are cum sa coste la fel.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mike_us

@horatiu.cosma Poți te rog sa îmi spui care parte a postului meu e influențat de "afinități politice"? In postul de mai sus sau oricare alt post al meu.
  Nu sunt expert in construcții dar pot spune de ce sunt sceptic cu privire la 2023. Din cei 3 ani pina in 2023 a trecut deja 1 an si mai sunt 2 ani(deci aproximative 30% din timp). După 1 an avem: 22%, 6%, neînceput lucrările. Si pe cele 2 loturi pe care se lucrează nu sunt semne ca lucrările accelerează din toate postări se vede ca se lucrează destul de anemic. Deci daca in 1 an s-a făcut 6.6% in următori 2 ani fac restul 90%? Sau ca Aktor termina in 2 ani după ce s-a chinuit 7 ani pe alt lot?
  Sunt convins ca multi alți membri nu cred ca se va termina in 2023. Toți care nu cred sunt influențați de "afinități politice" sau de realitate? Dar daca ma înșel ai promisiunea mea ca in 2023 o sa aplaud ca A0 sud s-a făcut si o sa postez pe site ca m-am înșelat.
.

minisoferul

De asemenea "imi place" ca atunci cand s-a simtit un atac a fost combatut colegul ca are afinitate politica. Si ne sunt insirate cum ar trebui sa mearga lucrurile in viitor. Dar nici o veste despre cele 600 de livrari de balast care nu mai vin o data pe lotul de peste 'gard'. Colegii aveau pretentii in vremurile bune cand fusese desemnat un consilier al unui ministru de mult apus care a raspuns o perioada intrebarilor de pe forum, dar cand a fost un secretar de stat din randul membrilor nici o vorba pe aici. Drumuri bune si mult balast pe A0.

ovicor

Nu vreau sa-l apar pe Horatiu Cosma, a fost o perioada cand, chiar daca avea dreptate, ma enerva ca e prea impulsiv si mult prea acid in replici. Dar pare mult mai "copt" in ultima perioada, iar de intrat, ce-i drept sporadic, a intrat cu informatii si explicatii. Cred ca, atat el cat si Catalin, erau preocupati sa "livreze". Au, amandoi, respectul si aprecierea mea!

Duta C

Dl Drula și dl Horațiu sper sa revina cît mai repede la post iar superman să zboare la vîlcea.După revoluție au făcut cea mai bună treabă. Cu adevarat reformatori ! Nu sunt userist dar oamenii ăștia doi m-au convins!.... Ma scuzati pt offtopic!
Am inteles ca este o problema cu balastul .Bun dar atunci de ce structurile sunt incremenite în timp și spatiu( subteran)?

pbh

Sunt in grafic. Este raspunsul primit cand am ridicat problema aceasta acum 2 luni. La filmarile saptamanele trebuie sa facem o analiza cadru cu cadru ca sa observam o evolutie pe lotul 2.
Totusi sa nu uitam ca atat grecii cat si turcii sunt mai balcanici decat noi. Cuvinte ca spaga, ageamiu, cacialma sau alandala,lalaiala,anapoda sunt de origine turca respectiv greaca. Cuvinte care pot fi folosite intr-o analiza obiectiva a ceea ce au prestat pana acum firmele din cele doua tari implicate in constructia de autostrazi.
Din italiana nu are sens sa le mai enumar, sunt prea multe (se vehiculeaza ideea ca aprox. 50% din cuvintele limbii romane sunt inrudite cu italiana) :)

shogom

Daca sunt in grafic la rimtul asta de lucru inseamna ca avem situatia pasaj Mogosoaia.
Timpul acordat pentru executie este prea mare.