News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

IonutP

Am trecut astăzi pe lângă intersecția dintre A0 și A2. Am văzut ca lucrau la Armătura pilonilor. Cred ca era ridicată Armătura pentru 2-3 piloni. In plus, foreza încă era la lucru. N am apucat sa fac poze, dar încerc mâine.

oneLess

pe youtube a aparut o filmare completa cu lotul 1 A0 sud
include și nodul A0/A2
nu vreau să fiu certat pentru link

Tudor99

#3497

A0 Sud Centură București lotul 1 09.2021



DASH CAMERA RO

pasa_andrei

Exact cum ma asteptam. Lucreaza doar la podete si la A2. Balast cred ca vedem pe max 1 km in zona nodului cu DN4 si cam atat.

alin2pas

Mai au destul de descopertat unde își pot folosi utilajele și 3 stâlpi de mutat pentru a elibera amplasamentul (din care unul de înaltă tensiune). E bine că lucrează la podețe, că alea au timpul lor de execuție care nu prea poate fi scurtat, iar cu terasamentul pot să meargă repede, dacă au balastul necesar.

dr4qul4

ceva imi spune ca inca nu au aprobat PT-ul pt podul peste Dambovita. Probabil inca discuta solutia, pentru ca au ofertat pod normal (conform cerintelor licitatiei) si cei de la apele romane nu vor sa avizeze decat un pod cu gabarit pentru navigatie...
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GIV

o sa vedem miscare mai serioasa pe A0 cand o sa inceapa UMB.... si cand o sa vina vre-un functionar din concediu sa aprobe exploatarile de balast.... :(

ERIS.M

Quote from: florin74 on August 31, 2021, 07:12:08 PM
Ar trebui sa se vada si miscare la balast...Vrabiutele zic ca problema ar fi rezolvata. 600 transporturi pe zi ar fi planul :))))
Si ca de ieri sa inceapa.
Se confirma?

EXCLUS !!!
Problema balastului va persista mult și bine pentru ca este "gestionata" de un "interpus" al lui Alarko ( totul trebuie sa treacă prin el.... ) și pe care nu vrea nimeni să-l ajute cu transportul din cauza prețului extrem de mic tona/km, vineri au carat doar 2 mașini de balast de la Filipesti (PH).
Din octombrie-noiembrie UMB va începe sa facă depozite de balast pentru A0 - Lot 2 și toți transportatorii vor fi acolo pentru ca distanta este mai mică, se fac mai multe curse zilnic și nu mai e nevoie sa aștepte pe centura la Domnești !!!
Așa ca dacă nu vor plăti mai mult decât prețul pieței ( chiar și pe timpul iernii ) pentru transport pe tona/km chiar ca nu vor mai putea aduce deloc balast !!!

Dangento

Lotul 3
  Astazi 06.09, se lucra la dcopertare cu doua excavatoare si cateva basculante dinspre Ciorogarla spre Brgadiru. Au ajuns la 4-500 m de DC125 (drumul Clinceni-Ordoreanu).
  Surprinzator este faptul ca a fost mutat coridorul cu 250-300 metri spre vest, spre Ordorenu. Initial am crezut ca este alta lucrare, ceva privat...dar vb cu inginerul de santier m-a asigurat ca pe acolo este coridorul A0.
  Stie cineva exact noul traseu, avand in vedere ca pentru Clinceni inca nu este depus proiectul tehnic final?
Maine trec din nou prin zona si o sa fac si cateva poze, inclusiv cu locul pe unde era vechiul traseu.

DarkFranck

Ordin de începere a lucrărilor (OIL) pe lot 3 A0 Sud (Aktor): săptămâna 20-24 septembrie. (Sursa: conferință bilanț Cătălin Drulă)
Fluctuat Nec Mergitur

mirceaeliade

OIL NU va fi dat timp de 2 saptamani, dar daca se schimba ministrul trasnporturilor sau se face o criza lunga, nu cred ca o sa vedem OIL dat prea curand

Dangento

#3506
Pozele promise ieri......incerc sa le pun dar nu reusesc. Daca e cineva amabil cu o adresa de mail unde sa le trimit si sa le puna el.
Se lucreaza la drumul tehnologic, iar mai in spate se vad utilajele la lucru la decopertare, la autostrada propriuzisa. Cu sau fara ordin de incepere a lucrarilor, se lucreaza si destul de vioi. Poate cineva cu o drona sa faca un reportaj, telefonul meu nu stie sa zboare, nu tine altitudinea  :)
Legat de traseu, am vorbit cu un cadastrist care se afla pe santier, traseul ramane acelas. Cel de ieri cu care am discutat probabil se ocupa de altceva pe santier si s-a bagat si el in seama ca stie cate ceva.

hefaistos

OIL-ul il da CNAIR-ul, e o formalitate. Deci cred ca d-na Ionita va semna.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

IonutP

Ce se mai aude de lotul 1 și 3 de pe A0 Nord?

NGC

A0 Nord L1 -> Se va anunta cat de curand castigatorul. Aveti in principiu informatiile necesare si il puteti ghici. :p

A0 Nord L3 -> Vrabiutele spun ca evaluarea tehnica a celorlalti chinezi (CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION) este in principiu finalizata, desi inca nu este si "oficial" (adica nu si in SICAP). Mai trebuie evaluata si financiar oferta acestor chinezi. Sau cautat nod in papura. ;)