News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

dargauda

Nu stiu daca au relocata toate utilitatie si au   traseul liber,daca da ,atunci contractual mai au 20 de luni asta ar insemna ca lunar ar trebui  sa aiba un progres de 4% , ca sa respecte termenul contractual,luind in calcul ca momentan sint la 20%,lotul 2.
Dar cum stau cu structurile e jele cu J mare, au structuri incepute de un an si nici acuma nu sint terminate,nu zic de terasament nimic,unde au probleme cu balast.

voicul

La cati stalpi sunt pe traseu cu Selim sef peste toti ... probabil mai dureaza pana incepe termenul contractual.

razvan96

Putin probabil sa nu aiba aviz deja pentru relocarea tuturor LEA aflate inca pe traseu.

florin74

Se pare ca pana la sfarsitul lunii se aproba PT la Aktor, si pana la 15 septembrie se de OIL
Marcu se muta de pe A10 aici tot la inceputul lui septembrie
Si se aude ca Aktor si-a rezolvat sursa de balast...
Vor incepe in zona nodului cu A1.

Pot aparea modificari, dar mai mult de 1-2 saptamani nu cred.

mike_us

1 Iulie a fost dat AC-ul. Deci 2.5 - 3 luni intre AC si OIL. E mult e puțin? Se putea mai bine?

florin74

Au fost niste observatii in CTE la PT-ul depus de Aktor, se revine zilele astea, si se emite OIL.
O problema destul de mare am inteles ca e si faptul ca nu prea mai sunt disponibile echipamente pe piata, sau sunt disponibile dar la niste costuri prea mari. Astae valabila pentru piata romaneasca in general. Asa ca termina Marcu pe ST2 si isi muta catrafusele aici, plus ce reusesc sa mai subcontracteze prin zona...
Sa speram totusi ca de la 1 septembrie vedem miscare mai semnificativa.

voicul

Si ne mai intrebam de ce se tot amana unele lucruri si chiar cand sunt sigure ... tot nu se fac.
Sa gasim un motiv la intamplare: "nu prea mai sunt disponibile echipamente pe piata".
As zice ca oamenii sunt si mai mare problema si e si mai evident cand aduci pe Marcu in santier, Marcu care are sediu social in Cluj - adica la 450 de km distanta.

Vedem ce o sa se poata face mai mult decat se face acum ca si km de A.
Parerea mea ca nu prea mult. Daca am avea si A7 Ploiesti - Buzau in lucru, cam degeaba am mai scoate la licitatie si restul de loturi, ca cine sa le faca?
Ma refer sa le faca in santier nu scriptic doar ca si castigator de contract. Sa le faca in termenul din contract, nu in 100 de ani.

Partea buna: Aktor incepe treaba.  :)

florin74

Mda. AM ajuns la limita capacitatii de productie. Politica paguboasa din ultimii 10 ani  a descurajat investitiile in echipamente si resurse umane.
Acum cand avem o crestere spectaculoasa a cererii, batem pasul pe loc.
Lipsa de predictibilitate si de seriozitate a statului roman isi arata efectele acum.

ovicor

Sunt foarte reticent in privinta Actor. Atuurile sunt Marcu si @florin74, a carui credibilitate e printre cele mai mari de pe forum!

Bachus01

Numai sunt echipamente pe piata ? Ma amuza tare grecii. Poate "numai sunt echipamente pe piata la pretul dorit de ei" si resursa umană la salariile oferite de ei.
Eu nu am auzit de la Strabag  , Umb , Porr si altii mai seriosi gluma aceasta . Chiar din ultimele filmări mai toti au investit im utilaje noi si lucreaza la foc automat .

In schimb , avem creștere foarte mare pe electronice. Aici cred ca ii supăra

alex8

Este o problema mare în achiziția de mașini noi. Pentru camioane termenul de livrare în cel mai fericit caz este de 6 luni.
Dacă faci oferta pentru lucrări ce întra în execuție peste 3 sau 4 ani, este greu sa prevezi toate problemele ce pot sa apară.
Pentru autovehicule de 9 locuri de exemplu nu găsești pe stoc mașini decât la o singura marcă. Restul îți livrează la anul.

bacovia

Aktor e in Ro de peste 6 ani. Acum s-au trezit ca n-au utilaje si ca nu gasesc subcontractori pe bani de nimic. Niste mizerabili.

Skynick

AKTOR e in businessul gresit. Ei ar trebui sa se ocupe numai de castigarea licitatiilor (nu stiu cum le iese mereu).
Sa se ocupe altii de construit.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)