News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

mike_us

@RaduC Care e diferența intre AC si ordin de începere? Daca au AC nu înseamna ca pot intra deja in teren? Mulțumesc.

NGC

Daca ai AC nu inseamna ca poti intra imediat in teren. De exemplu ai putea avea FIDIC rosu si toate autorizatiile sa fie disponibile inca inainte sa incepi licitatia.

NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600"

Quote from: NGC on May 12, 2021, 03:22:27 PM
CHINA CIVIL ENGINEERING a contestat respingerea ofertei la faza de reevaluare tehnica.

Sa stricam surpriza si sa spunem ca dupa reevaluare, noul castigator este ICTAS.

Quote from: NGC on June 25, 2021, 01:10:50 PM
Sa mai notam si ca au declarat acum castigatorul fara sa astepte decizia CNSC la contestatia chinezilor.

Surprize, surprize pentru CNAIR! :lol:

CNSC a admis contestatia chinezilor si acum trebuie sa le evalueze si lor oferta. Reamintesc ca e vorba despre alta firma din China care a fost exclusa in baza acelorasi articole deja celebre folosite si in cazul CHINA RAILWAY. E vorba tot despre povestea cu BM la contractul din Georgia.

Sa vedem acum daca CNAIR va trage si mai mult de timp si va face si recurs la CAB. Oare se tem ca poate au chinezii oferta financiara mai buna si ajung pe locul 1?

@MT: Se vede si la voi? Avem ceva vinovati pentru tragerea intentionata de timp? Ceva masuri concrete? ;)

dr4qul4

AC-ul pt lotul 3 Sud (Aktor) este pentru tot lotul? Sau au mai ramas gauri?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mike_us

Nu ma pricep dar faptul ca are "Etapa 1" in titlu ma face sa ma cred ca mai trebuie aprobări Etapa II, III...
http://mt.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/autorizatii-2021/3471-a33

TibiV

QuoteContinutul pe scurt al autorizatiei - Lotul 3: Sector 1 Km 86+700 – Km 100+765 Aferent Centura Sud, Sector 2 Km 0+000 – Km 2+500 Aferent Centura Nord - Etapa 1 din cadrul obiectivului de investiție "Autostrada de Centură București, km 0+000 – km 100+900, Lotul 3: Sector 1 Km 85+300 – Km 100+765 Aferent Centura Sud, Sector 2 Km 0+000 – Km 2+500 Aferent Centura Nord"

Se pare ca primii 1400 de metri nu au primit autorizatie de construire AC...
Este secțiunea vecina cu lotul 2, imediat dupa Nodul cu DN6...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)



pasa_andrei

#3188
Fabrica de grinzi a celor de la Alarko este la limita celor 2 loturi ( 1 si 2) . O scurta prezentare + primele grinzi care au iesit pe "poarta" fabricii. Aceata fabrica va produce grinzi pentru ambele loturi. Estimez ca au nevoie undeva la ~700 de grinzi pentru ambele loturi.



Enjoy!

gicu

Dacă am estimat bine are o capacitate de 7 grinzi simultan.
Cofrare + armare: 1 zi
Întărire beton: 3 zile

Deci ar putea face 7 grinzi la 4 zile, adica ~35 de grinzi pe lună.

Pentru 700 de grinzi sunt cam 20 de luni.

pasa_andrei

Acum 2 saptamani nu era nici macar o grinda acolo.

Fred

#3191
8 grinzi la 3 zile, 64 lunar.

mike_us

@pasa_andrei Cam toate filmările recente sunt de pe lotul 2. Pe lotul 1 mișca ceva? Au totuși autorizație de pe 1 martie daca îmi amintesc bine. Mulțumesc.

carutasul

Btw, ieri când am fost la Grădiștea am trecut prin Dărăști și se circula pe noua deviere.

pasa_andrei

@mike us: am fost duminica, o sa vina si clipul ala candva saptamana asta. Este la editat. S-a uscat pamantul si au inceput sa lucreze la terasamente.