News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

pbh

Vor fi gata cu proiectarea la calendele grecesti aka pastele cailor aka 30 februarie ;)

dr4qul4

nu fiti pesimisti. Vor trimite inainte de 29 Februarie.  :D
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

ovicor

Buna asta,+1. pentru cei ce n-au fost atenti, an bisect este 2024, deci de acel 29 februarie vorbeste dracula!

carutasul

Azi am avut ceva treabă în comuna 1 Decembrie și la întoarcere în loc să merg pe 401A ca de obicei, am ocolit prin Dărăști (401D cred că e)
Ideea mea a fost că dacă turcii au extins lucrările ar fi trebuit să mă intersectez cu "arătura" pe undeva pe câmpul dintre Dărăști și Alunișu. Din păcate, nu au mers prea departe, nu am văzut lucrările din mersul mașinii.
În schimb ce pot să spun e că drumul respectiv e modernizat, fără gropi ( și fără giratorii :) ) așa că pare o alternativă bună pentru ieșit în DN5 și ocolit "megalopolisul" Jilava-1Decembrie .

pasa_andrei

Inca nu au ajuns cu sapatura la Darasti. Sunt foarte aproape. max 1km de la DJ401D

NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600"

Quote from: NGC on October 28, 2020, 06:22:57 PM
Quote from: NGC on October 20, 2020, 08:57:24 PM
Quote from: NGC on October 05, 2020, 08:56:42 PM
Quote from: NGC on October 03, 2020, 02:07:53 PM
Quote from: horatiu.cosma on August 14, 2020, 01:25:28 AM
Pe lotul 3 contestația CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION se referă la descalificarea lor, ceva detaliu dintr-o solicitare de clarificare CNAIR, că nu ar fi răspuns clar referitor la terții susținători care sunt și subcontractori printr-un anume formular, o chichiță până la urmă. Posibil să fie sus de tot dacă ajunsese CNAIR să le ceară detalii suplimentare despre DUAE, terți, subcontractori.

Quote from: NGC on August 14, 2020, 08:42:26 AM
Se face o verificare preliminara a documentelor DUAE si abia apoi se trece la etapa de evaluare tehnica, asa ca eu zic ca e cam tarziu sa conteste acum cei de la CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION descalificarea.

Spuneam mai sus ca "eu zic ca e cam tarziu", dar intre timp vrabiutele au zis ca pana la raportul procedurii, nu le-au comunicat nimic, si prin urmare contestatia este legala si in termen.

Tot vrabiutele zic acum ca CNSC a admis contestatia. Printre solicitarile din contestatie era si anularea raportului procedurii. :lol:

Pregatiti-va popcorn ca va mai dura. Sa vedem daca CNAIR face acum recurs la CAB. In caz contrar, daca vor trece de etapa de evaluare tehnica (inca nu au fost evaluati tehnic), sa vedem ce oferta financiara au chinezii si cum se va rasturna sau nu clasamentul.

Din graba, am uitat sa va spun ca nu doar decizia de respingere a ofertei CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION a fost anulata, ci si deciziile de respingere a ofertelor INTRACOM si MAPA INSAAT la aceeasi faza de evaluare a documentelor DUAE si a cerintelor de calificare.

In plus, trebuie recalculate punctajele tehnice pentru ICTAS INSAAT si PIZZAROTTI, si solicitate clarificari de la NUROL si UMB.

Contestatia AKTOR a fost respinsa, dar mai pot face recurs la CAB.

NUROL si ICTAS INSAAT au facut recurs, dar mai asteptati putin.

Au sosit toate postalioanele si avem acum recursuri de la ICTAS, NUROL, AKTOR, PIZZAROTTI si UMB. Mai vorbim spre Craciun. :lol:

Ce ziceam mai sus? :lol:

Astazi avem si decizia CAB.

21.12.2020

Quote
Tip solutie: Admitere recurs
Solutia pe scurt: Admite, în parte, plângerile formulate de petentele IC Ictas Insaat Sanay Ve Ticaret A.S. şi Nurol Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi.Respinge plângerile formulate de petentele Asocierea Impresa Pizzarotti & C. S.p.a. – Retter Projectmanagement SRL, Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor S.A.) şi Asocierea formată din SA&PE Construct SRL, Spedition UMB SRL şi Tehnostrade SRL, ca nefondate.Admite, în parte, cererile de intervenţie formulate de Asocierea formată din SA&PE Construct SRL, Spedition UMB SRL şi Tehnostrade SRL.Modifică, în parte, Decizia CNSC contestată în sensul înlăturării obligaţiei stabilită în sarcina autorităţii contractante de a solicita clarificări ofertanţilor IC Ictas Insaat Sanay Ve Ticaret A.S. şi Nurol Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi privind deţinerea agrementului tehnic pentru lucrările de mutare şi protejare a unor instalaţii CF. Menţine, în rest, decizia CNSC contestată.Definitivă.Pronunţată în şedinţă publică azi 21.12.2020.

dorum


NGC

#2317
Asta a dispus CNSC in Octombrie.

Quote
Dispune anularea deciziilor de respingere a ofertelor depuse de CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION (CCECC), de INTRACOM CONSTRUCTIONS SOCIETE ANONYME TECHNICAL AND STEEL CONSTRUCTIONS si de MAPA INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI, pentru motivele cuprinse in motivarea prezentei decizii si dispune evaluarea tehnica si financiara a celor trei oferte mentionate.

Dispune recalcularea punctajelor tehnice acordate ofertelor depuse de IC ICTAS INSAAT SANAYI VE TICARET A.S, respectiv de IMPRESA PIZZAROTTI & C. S.p.A. in conformitate cu cele cuprinse in motivarea prezentei decizii.


Dispune autoritatii contractante solicitarea de clarificari adresata ofertantilor NUROL INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI, respectiv IC ICTAS INSAAT SANAYI VE TICARET A.S privind deţinerea agrementului tehnic pentru lucrările de mutare şi protejare a unor instalaţii CF, conform motivarii.

Dispune autoritatii contractante solicitarea de clarificari adresata ofertantului asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL ("SA & PE") privind dovedirea experientei similare in servicii de elaborare şi/sau actualizare şi/sau revizuire de Studii de Fezabilitate şi/sau Proiecte Tehnice, conform motivarii.

In urma deciziei CAB de astazi, raman valabile prevederile din decizia CNSC marcate mai sus cu albastru.

NGC

"Supervizare Proiectare și Execuție Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000 – km 100+900: Lotul 1: sector 1 km 52+070 – km 52+770 aferent Centura Nord, sector 2 km 52+770 – km 69+000 aferent Centura Sud; Lotul 2: km 69+000 – km 85+300 aferent Centura Sud; Lotul 3: sector 1 km 85+300 – km 100+765 aferent Centura Sud, sector 2 km 0+000 – km 2+500 aferent Centura Nord""

Quote from: NGC on November 19, 2020, 06:31:07 PM
Quote from: NGC on October 20, 2020, 09:04:09 PM
Quote from: NGC on September 23, 2020, 09:54:38 PM
Lotul 2 -> Castigator initial este asocierea EGIS INTERNATIONAL + SEARCH CORPORATION + ITALROM INGINERIE + METROUL, dar TPF INGINERIE a contestat la CNSC.

Contestatia TPF INGINERIE a fost admisa si CNAIR trebuie sa le reevalueze oferta. Sa vedem daca CNAIR va face recurs. ;)

Am uitat sa va zic ca pana la urma a facut EGIS recurs.

Am uitat sa va zic cum a evoluat situatia aici. Atat CNAIR cat si EGIS au facut recurs, dar CAB a respins recursurile in 10.12.2020 si CNAIR trebuie sa reevalueze oferta celor de la TPF INGINERIE.

razvan96

Quote𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗱𝗲 𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀̦𝘁𝗶 𝗔𝟬, 𝗶𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁𝗶𝗶 𝘀𝗶 𝗶𝗺𝗮𝗴𝗶𝗻𝗶 𝗱𝗲 𝗮𝘇𝗶 𝗱𝗲 𝗽𝗲 𝘀𝗮𝗻𝘁𝗶𝗲𝗿
⚠️ La punctul de lucru de la intersecția cu DN5, pe lotul II al A0, s-au forat deja peste 100 de piloți.
⚠️ A început relocarea rețelei de gaz din zonă.
⚠️ S-a înaintat cu terasamentul spre Măgurele, Bragadiru. De când a început lucrarea, peste 250 de camioane aduc zilnic material pentru terasament în șantier.
⚠️ Se lucrează acum la realizarea platformei pentru foraje și pe partea stângă a DN5.
⚠️ S-au forat, armat și turnat toți piloții necesari pasajului peste calea ferată din zona Berceni - Vidra.
⚠️ Acum se lucrează pentru realizarea armăturilor pilelor și culeelor.
⚠️ Se lucrează la podețele pentru subtraversarea autostrăzii în zonele în care sunt necesare aceste tipuri de lucrări de infrastructură.
❗️ A fost montată prima stație de betoane, pe traseul șantierului, unde urmează a fi amplasată și instalația care va produce grinzile necesare construirii autostrăzii, pe loturile aflate în lucru.

Sursa și multe poze: https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu/posts/1374183599588188

Aș spune că e vorba de grinzile necesare pentru loturile aflate în lucru :D. Interesantă informația, a confirmat și în comentarii că Alarko își va monta o instalație de producere a grinzilor.

dorum

Degeaba... daca castigau chinezii lotul asta, deja se circula pe el  :lol: :lol: :lol:
:drool:

mihaimai

^^^^^^^
^^
A intrebat @panzer mai sus daca s-a aprobat declaratia de proiectare pentru lotul Aktor.
Chiar in postul facebook al lui Irinel Ionel Scriosteanu, citat si el mai sus, zice printre altele:

QuotePentru 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝗜𝗜𝗜 al A0 Sud a fost aprobată declarația de proiectare. Urmează să emitem autorizația de construire.
Nu da insa termen.

panzer

#2322
Merci frumos. Nu observasem. Acum l-am citit mai atent:

Quote𝗱𝗶𝗻 𝟮𝟵 𝗼𝗰𝘁𝗼𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝘀𝗲 𝗹𝘂𝗰𝗿𝗲𝗮𝘇𝗮 𝗽𝗲 𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲𝗴 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝗜𝗜 𝗮𝗹 𝗔𝟬 𝗦𝘂𝗱
Voua vi se pare ca se lucreaza pe tot lotul 2? Din filmarile lui andrei pare ca se lucreaza pe 4-5 km doar.

@Andrei_Pasa: poti sa mapezi tot traseul lotul in drona si sa il filmam pe tot?

kumar

^ Probabil ca de atunci au AC pe tot lotul.

razvan96

E absolut evident că nu s-au apucat să decoperteze aiurea 16 kilometri înaintea iernii. S-a referit la faptul că s-a dat ordinul de începere pentru tot lotul.