News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 22 Guests are viewing this topic.

djchris

Inceputul e bun, depinde continuarea de la primavara. Pana la urma nu e nici un traseu complicat nici lung.

alecu26

A apărut o nouă AC pe site la MT pt o zona din A0.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma


ultras_30

La un comentariu de la postarea sa pe fb Irinel Scriosteanu spera ca sapt viitoare sa dea ordinul de inceperea constructie pe lot 1 sud

dr4qul4

traseul nu este complicat dpdv geografic, dar sunt multe utilitati de relocat, care il fac complicat dpdv birocratic.
Oricum, sunt multi ochi atintiti pe turci, asa ca vedem imediat ce au de gand. Imediat cum trece iarna.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

pare normal ca "dr4qul4" să fie cu ochii pe turci. Pregătim un "atac de noapte"? :) Eu donez caii :)

dorum

Io am vazut multe santiere de 10 ani decand m-am facut "forumist" si inainte... lucreaza cel mai frumos si ingrijit la decopertare. Daca-i tine naravu' si cu mobilizarea, e de bine...

JohannDB

   Bunnn.... (("" lucreaza cel mai frumos si ingrijit la decopertare...""))...., dar la restul ?? Întreb, așa, puțin cârcotaș.... În rest s-auzim numai de bine !!

dorum

...la restul judecam la primavara... am si io emotii cu turcaletzii, dar acum nu e momentul sa tragem concluzii!

pasa_andrei

#2274
Sa schimbam putin registru dupa toate inaugurarile din ziele trecute, acum putem sa ne focusam si pe A0, un proiect foarte important pentru Bucuresti dar si pentru RO.  O:-)

Primul videoclip pe luna decembrie ne aduce vesti bune de la nodul cu DN5, foreza este la lucru, turcii lucreaza in continuare. Au inceput si constructia bretelelor din nod.



Enjoy!


LE:
A fost emisă autorizația de construire pentru Autostrada de Centură București Sud, Lotul 1

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor (MTIC) a emis autorizația de construire pentru Autostrada de Centură București Sud, Lotul 1, km 52+070 – km 52+770 si km 52+770- km 69+000.
În prezent, Proiectul Tehnic de Execuție este în procedura de avizare și aprobare. După aprobarea acestuia, va fi emis Ordinul de Începere a execuției de lucrări până la sfârșitul lunii decembrie a acestui an.

Menționăm că pentru acest proiect au fost finalizate exproprierile pentru întregul lot.

Lotul 1 al autostrăzii de Centură București este compus din două sectoare, astfel:
-  Sector 1 (Km 52+070 – Km 52+770) aferent Centura Nord, în lungime de 0,7 km
-  Sector 2 (Km 52+770 – Km 69+000) aferent Centura Sud, în lungime de 16,23 km
Valoarea contractului este de 830.679.662,15 lei, fără TVA, echivalentul a 175 milioane Euro fără TVA.

Durata de realizare a contractului este de 42 luni, din care 12 luni pentru activitatea de proiectare și 30 luni pentru execuția lucrărilor.

Perioada de garanție a lucrărilor este de 5 ani (60 de luni).

Constructorul acestui lot este compania Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AS.

http://cnadnr.ro/.../interes.../comunicat-de-pres%C4%83-731


panzer

Multumim.

E aceeasi foreza albastra care era si la podul peste CF? Sau chiar au adus 2?

pasa_andrei

Tin sa cred ca este aceeasi. La CF au terminat de forat ultima data cand am fost in noiembrie.

voicul

Hai sa ii vedem acum (bine din primavara) cum se instaleaza in santierE.  :lol:

Ca sa vedem ce si cum o sa comparam A0 cu DX12  8)

razvan96

A dat și CNAIR comunicat cu asta, a ieșit AC-ul pentru L1. Este doar etapa 1, dar înseamnă peste 75% din valoarea totală a lucrărilor.

Și de la CNAIR citire:

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor (MTIC) a emis autorizația de construire pentru Autostrada de Centură București Sud, Lotul 1, km 52+070 – km 52+770 si km 52+770- km 69+000.

În prezent, Proiectul Tehnic de Execuție este în procedura de avizare și aprobare. După aprobarea acestuia, va fi emis Ordinul de Începere a execuției de lucrări până la sfârșitul lunii decembrie a acestui an.

Menționăm că pentru acest proiect au fost finalizate exproprierile pentru întregul lot.

Lotul 1 al autostrăzii de Centură București este compus din două sectoare, astfel:

-           Sector 1 (Km 52+070 – Km 52+770) aferent Centura Nord, în lungime de 0,7 km

-           Sector 2 (Km 52+770 – Km 69+000) aferent Centura Sud, în lungime de 16,23 km

Valoarea contractului este de 830.679.662,15 lei, fără TVA, echivalentul a 175 milioane Euro fără TVA.

Sursa: http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-pres%C4%83-731