News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

vancouver

Quote from: fay on November 20, 2020, 02:04:13 PM
Va salut!
Mai avem ceva noutati despre inceperea inceperea lucrarilor pe lotul 1 si lotul 3 din A0 Sud?
Va multumesc! :)

Da. Peste cateva zile o sa se intre in teren si pe lotul 1.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

vancouver

Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Dominik

#2237
Sa speram ca la anul o sa aibe o mobilizare mult mai mare
You're in Steelers Country

pbh

La decopertari se misca cat de cat dar la structuri ii fac pe cei de la Pizza si Aktor sa para rapizi... Sunt aproape 4 luni de cand foreza a intrat in actiune si acum sunt tot in faza de spart pilotii si asta doar pe o parte a traversarii.

pasa_andrei

La descoperit + balast. Daca il lasa asa peste iarna, doar cu balast peste , o sa se strice pana la primavara?

alecu26

E ok. E totusi teren de fundare. Care il stabilizează. Dacă pun si balast....care e de fapt umplutura e foarte bine.
Problema acoperirii straturilor e sus...in sistemul rutier.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

panzer

Apropo de balast: s-au inteles cu CNAIR? Executa SFul cu mil m3 de balast? Sau baga si pamant.

dr4qul4

Eu nu-mi fac griji in privinta balastului. Se gaseste destul pe terasele Argesului si  Dambovitei. Am impresia ca e doar o metoda sa mai traga de timp.
Pe ciotul A3 de la Rasnov, pe langa groapa de imprumut aflata in capatul traseului, avem si o balastiera adhoc incropita la iesirea din Zarnesti spre Plaiul Foii. E atat de mica incat se vede si din satelit. Desi nu e chiar in albie, cand trecit pe langa ea vezi munti de pietris si nisip (PS. Va iesi o pastravarie pe cinste).
Ca sa nu spuneti ca acolo e la munte, va mai dau un exemplu: Langa Titu, la peste 1 km de albia Dambovitei, avem o balastiera in plin camp. A scuze..sunt 2. Ba nu 3.

Pe Arges sunt si mai multe si mai mari, dar va spun ca unul care cunoaste zona celor 3 balastiere de pe Dambovita, ca oriunde ai sapa acolo, la 4-7 m adancime dai de panza freatica si pietris. Mult pietris. Cand eram copil am participat la saparea catorva puturi in zona dintre Arges si Dambovita, la 2-3 km buni de rauri, si peste tot gasesti un strat gros de pietris.
Nu are cum sa fie diferit la sud de Bucuresti, oriunde sapi intre cele 2 rauri, vei gasi balast aproape de suprafata.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

panzer

S-ar putea sa ai dreptate. Nu e un lot cu deblee de unde sa imprumute pamantul. Gropi ar face oricum. Si pentru pamant si pt balast.

alecu26

Nu exista balast de calitate la distante rezonabile langa Bucuresti.
Si in cantitățile cerute.
Balastiere se deschid cu greu...chiar si cele în terasă.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

carutasul

pentru că și drumul de o mie de li ( honny soit qui mal y pense la licitații și chinezi  :)) începe cu primul pas, pe DN6 a apărut indicatorul de "șantier în lucru" la intersecția cu A0 . Fără poză că eram la volan.

Ionut

In 3 ani aici va fi stația dumneavoastra de metrou!
Pardon. Autostrada dvs de centura!

fay

#2247
Quote from: fay on November 20, 2020, 02:04:13 PM
Va salut!
Mai avem ceva noutati despre inceperea inceperea lucrarilor pe lotul 1 si lotul 3 din A0 Sud?
Va multumesc! :)

Quote from: horatiu.cosma on November 20, 2020, 02:12:09 PM
Nu. Adică nu incepe nimic acolo anul asta.

Quote from: vancouver on November 20, 2020, 07:15:15 PM
Da. Peste cateva zile o sa se intre in teren si pe lotul 1.

As vrea sa fie cum zice @vancouver  :D, desi parca vad ca e cum zice @horatiu  :lol:.
Anyway, va multumesc amandurora pt raspuns!  8)

carutasul

e mai puțin important ce începe anul ăsta, mai important e ce începe la primăvară.
Presupun că pun și pe lotul unu panoul cu "șantier în lucru" :)

horatiu.cosma

Da, nu prea se poate face mare brânză în perioada asta a anului. Intru săptămânal pe site-ul ANPM și abia aștept să văd că au fost depuse modificările la AM și pentru tronsonul 1. Abia atunci putem spune că am intrat în linie dreaptă cu AC și pe acest tronson. Înțeleg că epopeea podului peste Dâmbovița care să asigure gabarit navigabil la solicitarea minților luminate din Iptana continuă, în sensul că acum CNAIR încearcă să le obțină avizul cu "un pod ca la SF, dar care să poată fi demolat ușor pe când va veni tovarășul cu vaporul pe canal spre București".