News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Dan_s

^^
Credeti ca se poate in faza de proiectare se se modifice atat de radical pozitia nodului cu DN1?. Varianta propusa de @danpandrea modificata un pic pare a fi mult mai buna si ar salva padurea.

voicul

^La cat de codat ai descris situatia, puteai sa dai direct PM lui NGC  :lol:

rebel

cred ca este vb de Impresa Pizzarotti& C SpA Italia S.p.A. (Leader),RETTER Projectmanagement.. ei se chinuie de ceva vreme :)

voicul

Lista o gasiti aici

Poate fi si aktor si pizza.
Cred ca as prefera pizza fata de aktor.

Ionut

Aktor. Cica. Sa vedem si alte surse.

voicul

REPORTAJ. Autostradă turcească, lângă București. Cioban: ,,Mi-a zis stăpânul. Vine încolo, așa, nu? Eu cred că e mai bine!" - VIDEO

https://www.digi24.ro/special/reportaje/reportaj/autostrada-turceasca-langa-bucuresti-cioban-mi-a-zis-stapanul-vine-incolo-asa-nu-eu-cred-ca-e-mai-bine-1324204

marinul

Au si ziaristi astia un stil de luat la misto. Pe urma si "societatea civila" daca nu au facut centura pana acum n-au cum sa faca autostrada :(

Din reportaj tragi concluzia ca e ca reziliat, inainte sa fie semnat.

Morosanu

Cu Aktor pe 2 loturi, mai trebuie asteptat minim vreo 10 ani. Sper sa ma insel dar mai repede de 2030 - 35 nu vad gata A0...
Politica distruge tot ce atinge.

pest1969

Tare asta: "Ei vor primi 155 milioane de euro ca să finalizeze lucrările pe porțiunea rămasă în lucru, de nici 18 km."
Inflatie de ziaristi de 2 bani.

florin74

#1584
Turci-Turci-Greci-Turci-Greci.
Sper sa nu se ia la bataie intre ei, ca se tot ciondanesc pe la ei pe acasa.... :lol:
Poate loturile 3 si 4 sunt mai norocoase, au licitat si FCC si Max Boegl pe lot 3, pe 4 sunt doar 3 firme, nici una din Turcia si Grecia.

Ionut

#1585
Ai uitat de chinezi. :)

^ Florin a luat-o de la A2 spre A1 pe sud și apoi nord:
Alsim Alarko
Alsim Alarko
Aktor
Nurol (lotul 1 pe nord dinspre A1)
Aktor (lotul 2, neoficial)

razvan96

Articolele pe subiectul infrastructura de la Digi24 sunt scrise la misto, de multe ori nedocumentate, iar opiniile "din domeniu" sunt cerute asociatiei aleia cu fara gropi, care are fix opinia oricarui om pe care il opresti pe strada si il intrebi. "Nu o sa faca nimic, ca n-au facut 30 de ani". Lasand la o parte ca puteau afla foarte usor ca si lotul 4 e de mult in licitatie, dar probabil au luat informatiile dintr-o stire veche si au dat copy paste.

PlayStation

Or fi cqstigat turcii si grecii, dar sa speram ca macar lotul 4 il castiga umb

dr4qul4

Faza e ca lotul 4 Nord nu aduce nici un beneficiu de unul singur.. De fapt nici unul din loturile de pe Nord nu sunt la fel de importante ca cele 3 loturi de pe sud.
Sa nu uitam ca loturile cu A1 si A2 sunt pe sud.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

horatiu.cosma

#1589
@RobertH, o mică modificare la harta proiectelor, A0 Sud lot 2 se pare că nu are PT aprobat, încă sunt mici observații de rezolvat și abia apoi va fi aprobat, probabil în iulie.

Iar legat de mecanismul "nu are PT aprobat, deci nu are autorizație de construire" ar trebui puțin modificat, fiindcă procesul existent e puțin diferit:

1. se aprobă SF-ul
2. se aprobă PAC-ul (proiect pentru autorizația de construire, un fel de PT mai sumar)
3. se emite AC
4. se aprobă PT
(punctele 3 sau 4 pot fi în orice ordine, nu sunt dependente între ele)
5. se emite ordinul de începere al lucrărilor

Deci nu depinde autorizația de construire de PT.