Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

subway

N-au fost identificate si expropriate?...ca de desfiintat e simplu, le cimentezi si le retezi la 3m adancime, lucrare de doi lei, nu trebuie sa le ocolesti...ca nu sunt monumente ale naturii din Natura2000.

AlexxC

Sunt 3 zone cu sonde in imediata apropiere a A0 la Domnesti,Bragadiru si Magurele. Problema la fel ca la Suplac sau Ghercesti(DX Cra-PI) tine de faptul ca drumul propus intra in zona de protectie a acestor obiective.

voicul

Eu zic sa dea Maps in judecata: nu au evidentiat clar, pentru oricine, ca acolo sunt sonde si deci de unde sa stie omu cand foloseste carioka peste ce trece?

alecu26

Din toate sursele care le am turcii au probleme enorme cu incadrarea in oferta lor de 90 si ceva la % sau cat naiba au avut. Povesti si tertipuri din acestea cu sonde si cimitire si pesteri de lilieci si halde de sterile, si arheologie vor tot aparea. Nu sunt multe sanse de unde sa recupereze niste bani.

Insistenta si speranta e sa nu foloseasca balast 100% pentru umpluturi. Dau acum in scris ca vom avea probleme enorme cu turcii si se va ajunge chiar si la rezilieri si falimente...si relicitari.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ddfab


dr4qul4

#1355
@AlexxC, poti sa incercuiesti pe o harta unde sunt aceste sonde (unde sunt pe traseul A0)?
La Domnesti A0 trece la vreo 500m de sonde.
La Bragadiru avem cateva sonde la nord de aerodromul Clinceni, dar nu ar trebui sa fie nici o problema sa strecori autostrada printre ele.
Iar la Magurele trece iar la 3-400m distanta .

Sunt doar cateva sonde (10-20), nici pe departe un camp de sonde. Si nu m-ar mira ca multe dintre ele sa fie oprite de foarte mult timp.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alecu26

DDFAB, nici o firma in Romania aflata la primul contract direct de asa magnitudine nu a performat. Turcii se mira si sunt speriati de toate preturile din Romania...si au deja zeci de oameni la munca care doar asta fac....sa obtina agremente si marcaje CE pentru toate chestiile produse de ei in Turcia.
Mai mult, stiu subcontractori turci ramasi pe aici din vremea boomului imobiliar din Bucuresti si a existentei ENKA care nu vor si nu se gandesc sa lucreze pentru ei si la preturile si conditiile dorite de ei.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

carutasul

Da, la Bragadiru am văzut că există o stradă "Drumul de sonde" dar e pe celălalt mal al Sabarului. După ce se mai usucă o să dau o tură cu bicicleta sa mă edific :) Dar pe de altă parte am un vecin cu un lot pe care mereu au avut probleme cu autorizațiile din cauza unei țevi de gaze. După ce acum câțiva ani s-a dezafectat țeava, se pare că s-a descoperit o altă țeavă, a Petrom, care nu figura până acum pe nici o hartă (spre disperarea bietului vecin ). Deci surprize de genul ăsta, cu țevi, nu m-ar mira deloc să apară, numai că presupun că nu e o problemă, doar ceva bani în plus pentru securizarea amplasamentului.

dr4qul4

Vor fi multe utilitati de relocat: tevi sau fire. Dar astea sunt detalii minore. Sau ma rog, ar trebui sa fie ca la noi dureaza o vesnicie
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Sa va aduc aminte cat a durat mutarea celor doi stâlpi LEA de pe ciotul A3 de la Popasului? Doar asa, primul exemplu local de neputința, nepăsare și prostie. Pe A0 va fi jale. La nodul A0-DN6 e ditamai rețeaua de mutat. Doar asa ce am văzut eu în teren.

La marginea zonei urbane este plin de rețele electrice de medie și înaltă tensiune. E firesc. Dacă vedem în 4 ani ceva deschis pe A0, cu toate problemele și cu antreprenorii (Aktor și turcii), va fi o minune...

AFC

Minune e putin spus. Combinatia CNAIR-turci-AKTOR este fatala din pacate. Ma rog sa nu se intample si pe nord.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

TibiV

caf,
din pacate ai dreptate...

"Combinatia" asta imi da si mie fiori...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pelan87

Din pacate, nu e nevoie sa facem o "combinatie fatala" intre cei 3 "protagonisti" de mai sus. Fiecare, luat individual, tot pagubos iese pt noi. Pana acum experientele cu turcii si aktorii pe santierele de autostrazi ale patriei au fost sub orice critica, iar CNAIR este... sublim!  :gaah:

ciprebbe

Unora din companie le plac concediile prin Turcia si Grecia :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Poate prind gustul concediilor prin China. De preferat in Wuhan cu sedere prelungita
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,