News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Ionut

Proiectarea este 12 luni si executia 22. Totusi, ce naiba sa proiectezi un an la campie. Terasamente cat cuprinde si niste noduri rutiere. OK, ai si podete si niste poduri dar nu e mare smecherie. Termenele astea de proiectare au fost date si destul de largi in ultimii ani. Porr la PiSi1 din cate stiu eu a terminat mai repede proiectarea fata de termenul contractual dar au lalait-o la maxim ca CNAIR nu a vrut sa le dea bonus pentru ca au terminat mai repede.

Bine, e drept... la lenea Aktor si la smecheria Pizzarotti (vezi fusareala cu nodul Sebes pe A10), un an pentru proiectare este prea putin...

dr4qul4

Pana termina Bals si Slatina ar trebui sa avem macar o licitatie incheiata pe A7. Eu unul nu cred ca vor muta acele cofraje prea departe. Si, impreuna cu macaraua, ii ajuta sa oferteze un pret mai mic fata de concurenta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Todo

#1337
@Ionut
proiectare si obtinerea autorizatiei de construire...

Ionut

Chiar și cu obținerea AC tot e mult pentru un lot din A0. Asta pentru un constructor serios. Pentru AC trebuie să facă documentația, procesul birocratic e separat. Se poate face claim foarte usor daca X de la stat nu semnează sau eliberează la timp ceva.

Ce incerc sa spun este ca UN CONSTRUCTOR NORMAL ÎNTR-O ȚARĂ NORMALĂ nu are nevoie de un an pentru PT și DTAC pe un lot din A0 nord. Dar da, aveți și voi dreptate, nu suntem într-o țară normală cu antreprenori normali.

panda_no 5

Eu nu inteleg cum unii mai au tupeu sa participe la licitatii sau cum de mai sunt lasati sa participe.
A0 sud unde a fost desemnat Aktor castigator va fi ultimul terminat la mult timp dupa toate celelalte sectoare.

JohannDB

Puțin gaz pe foc..... Ca remember, comparație, Centura Sofiei, acea diagonală est-vest, doi ani cu proiectare/execuție pe vreo 18-19 km lungime.
Am trecut-o acum vreo trei ani și am rămas "un pic șocat" de drumul pe care am mers.... Mă pregătisem să merg pe una din ramuri (nefiind la curent cu dechiderea diagonalei), nord sau sud, dar am dat în diagonală; la acea vreme mai aveau ceva de lucru, foarte puțin, la una din ieșirile de vest.
Și gând mă gândesc că zilele trecute a trebuit să aștept peste ora 22:00 ca să trec DNCB în condiții "normale".............. :doh:...........
Ce să mai sau cum să mai vorbim de licitații, caiete de sarcini, de altele ?? Văd că la "Domnești" se bate pasul pe loc; câteva structuri ridicate pe sfert și ajunge !!

Stefan01

@ Panda_no 05
Si eu ma gandeam cum e posibil sa participe astfel de firme. Pe langa Aktor mai trebuie adaugata pe lista firma Pizzarotti.
Pana la urma problema e la compania de drumuri care nu face / nu tine cont de evaluarea corecta a firmelor care au fost antreprenor general pe proiectarea / executia de autostrazi. Cu siguranta cele 2 firme mai sus mentionate nu mai prindeau lucrari / sa participe la licitatie pe A0.

adiarc

sa nu aveti impresia ca la
compania antiinfrastructura e doar incompetența....se castiga nemaipomenit din claimuri...uneori mai bine decat din munca
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000"

Quote from: NGC on January 06, 2020, 07:08:02 PM
Am uitat sa va spun despre "cadoul" de Mos Craciun de la CNAIR pentru AKTOR. :lol:

Din toate zilele din luna Decembrie posibile, au ales tocmai ziua de 24 Decembrie, deci ajunul Craciunului, pentru a comunica celor de la AKTOR ca i-au respins la etapa de evaluare DUAE, pentru ca nu ar fi declarat subcontractori pentru descarcarea arheologica si deminare.

Interesant ca din 25 Decembrie si pana azi cand a fost ultima zi in care se putea contesta respingerea, majoritatea au fost liberi. S-or fi gandit ca AKTOR "doarme" si nu observa si nu contesta ca nu mai are timp? :lol:

Stati "linistiti", AKTOR a contestat si din ce se aude, sunt acoperiti.

Quote from: NGC on January 07, 2020, 04:02:39 PM
Nu este o problema in sine ca nu declari subcontractori pentru descarcarea arheologica si deminare, daca tu ca ofertant esti acreditat pentru a face astfel de operatiuni si le faci singur. AKTOR are acreditare in Grecia.

CNSC a respins contestatia AKTOR. Probabil va urma si CAB si sunt tare curios ce parere vor avea ei.

De remarcat ca la licitatia pentru lotul 2 au declarat subcontractori. ;)


cristi767


razvan96

Vestea buna e ca ieri s-a publicat "Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada de Centură București, sector Centură Sud km 52+770 - km 100+900, situate pe teritoriul localităților Glina, Cernica, Popești Leordeni, Berceni, Vidra, Clinceni, Ciorogârla, din județul Ilfov" ".

Vestea posibil proasta e dintr-un reportaj al lui Vitalie (informatiile sunt citate ca fiind pe surse):

"Surse din cadrul Companiei Naţionale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere susţin că au apărut probleme pe traseul identificat iniţial.

După ce au semnat contractul, autorităţile au realizat că noua centură trece prin zone cu sonde petroliere. Mutarea lor ar întârzia proiectul cu peste un an şi ar costa enorm: 200 de milioane de euro. Aşa că acum se cauta un alt traseu.
"

Poate afla cineva niste informatii suplimentare pe subiectul asta.E posibil sa fi fost modificat deja traseul si sa nu fi fost foarte updatate informatiile "pe surse".

carutasul

Parcă aș zice că pe DN6 cum ieși din Bragadiru e o sondă pe dreapta, dar "câmp de sonde?" unde? . Și sondele nu pot rămâne pe marginea autostrăzii? că nu cred că e nevoie să fie din metru în metru.

pasadia

In clip, verbal, Vitalie spună că acel cost "enorm" ar fi de 2 milioane de euro. In textul știrii e trecut 200. Care o fi costul real?

dr4qul4

care camp de sonde? In zona Glina-Balaceanca avem o zona cu ceva conducte (se vad robinetii) dar nu e chiar atat de mare sa nu poata fi ocolita cu usurinta.
Sau paote stie cineva alta zona cu sonde....eventual unele care sa mai fie in functiune.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist