Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.


Johnny1711

E AC pe tot lotul sau doar pe o parte?

danutzu_1069

Tot lotul pizzarilor.
Sa-i vedem cum o pun de pizza.

voicul

Pana aici nu inteleg ce deschid, de ce deschid si de ce inchid ca sa deschida.

Ma bazez pe CNAIR ca nu fac nimic, deci nu mai trebuie sa intreb.

carutasul

cred că fix așa va și fi :) Ideea era că pot termina tot mai puțin acel pasaj în timp scurt și atunci ar avea nevoie de o soluție ca să poată deschide; problema e că 1: eu nu prea văd iminența terminării celorlalte lucrări și 2: ca să deschidă ar trebui (măcar) să pietruiască bine bucata aia de drum, ceea ce deși tehnic se poate face într-o săptămână în realitate s-ar putea să dureze mai mult ca pasajul din motive administrative. Cât despre afectarea locuitorilor, aici e cu dus și întors, în afară de colegul DragosC și câțiva vecini care probabil mai bine ar deschide un grătar de mici :) ceilalți probabil mai degrabă s-ar bucura pentru că autostrada îi avantajează și pe ei că ar elibera toate drumurile din zonă. Când plouă probabil că ar trebui să ceară niște Abrams dacă nu se pietruiește temeinic, că altfel nu mai ies din cartier.

horatiu.cosma

E autorizat cam jumătate din proiect.

Ionut

Băi fraților sunteți imposibili. Luați de-a gata ce zice Scrioșteanu fără să citiți, fără să gândiți.

Uitați-vă în AC. Scrie clar ETAPA 1. Și scrie că lucrările autorizate sunt cam de 431 milioane. Contractul este de vreo 815 milioane.

Cum dracului să fie TOTUL autorizat? E fix ce zice Horațiu. Cam 50% din lucrări sunt autorizate.

CITIȚI!!!

danutzu_1069

Gata sefu' s-a marcat!. Eu văzusem postare lui Scrio pe FB (de pe telefon) si am intrat pe forum sa vad daca a postat-o careva, am vazut ca este, si ultima postare era interarea daca este pe tot lotul... Cu Scrio n-a pomenit de etapa 1.... am presupus ca este pentru tot... e simplu de tot...
Abia acum, cand ti-a sărit muștarul (si nu e bine deloc ptr sanatate) am vazut si postarea colegului, cu link către autorizație... si da, nu este pentru tot,, ci aproape jumătate.

My Bad, si drept urmare îmi dau ban pentru 24 ore (sau 48)?!  :ty:

bogdan4ice

Sa-i vedem la lucru pe bucata pe care au primit autorizatie si ulterior pe tot lotul.
Daca se aliniaza planetele putem spera la 2026, realist 2027 si pesimist 2028.

DragosC

@carutasul gratar facem oricum  :lol: dar prefer sa ma gandesc ca Scriosteanu abereaza ce abereaza la randul lor grecii. Clipul de acum cateva zile a fost facut impreuna cu seful de santier de la Aktor, se auzea pe fundal accentul foarte pronuntat, ala era soferul.

Cat despre utilitate - A0 nu are intrari/iesiri in zona Domnesti, tehnic vorbind. Exista doar un refugiu care nu avea acces public pentru riverani, in relativa apropiere (intre mine si Ordoreanu). Nu ca mi-ar conveni sa se umple de tiruri care tranziteaza comuna.

Iar traficul mic e cel de proximitate, oamenii care locuiesc in Ciorogarla, Darvari, Clinceni si care au drum in Militari sau Drumul Taberei si care vor continua sa aglomereze zona catre pasajul Domnesti si mai departe pe CB si pe Prelungirea Ghencea.

Tiristi prea putini, la fel si cei care doresc varianta ocolirii capitalei, vor continua sa foloseasca CB ca pana acum, respectiv A0 cand va fi gata.

Ar mai fi cativa care tranziteaza Domnesti catre Bragadiru ca sa urce pe A0, aceeia intr-adevar vor disparea.

Dar vom vedea, bucurosi le-om duce toate, cum spunea poetul.
Nu spera si nu ai teama

Ionut

A0 va avea în zona Domnești un nod cu DR1. Mă rog, Dârvari. Nu chiar Domnești.

Vezi Harta API aici, bifează "proiecte propuse" în legendă (dreapta-jos). Cam ăla e traseul, probabil doar mici ajustări la nivel de proiect tehnic când o fi.

carutasul

Da dar asta e de perspectivă. Momentan e cum zice @DragosC dar eu mă refeream la efectul indirect pe care îl va avea autostrada, anume descongestionarea centurii și a giratoriului suspendat de la Domnești plus tranzitul către A1 (și eu mai merg pe acolo când e aglomerat pe centură iar când nu exista giratoriul de la Domnești era chiar ruta preferată către zona comercială de la A1, ajungeam mai repede chiar și dacă nimeream bariera la CF). Deci mă gândesc că efectul benefic va fi semnificativ. Însă deocamdată nu cred că e cazul să discutăm că nu prea văd să fie întârzierea așa de mare față de celelalte.

DragosC

#12252
Eh, n-are descarcare ditamai Berceniul pe/de pe A0, ar fi culmea sa aiba Domnestiul, noi avem pasaj, sa zicem mersi  :lol:

Revenind (sper) la on-topic, poate cand il mai prinzi pe undeva @Ionut - il rogi pe domnul secretar de stat sa clarifice in mod public si asumat daca a avansat din si anume cur aceasta varianta provizorie, sau e ceva ce se ia in calcul in mod serios, la fel ca ciotul ala de la Bacu.

Sunt moderator pe cel mai mare grup de pe FB pentru Domnesti, si as fi extrem de interesat sa impart aceasta informatie (daca se confirma oficial) cu membrii comunitatii noastre.

Edit: parerea mea oarecum fundamentata pe locuitul la doi pasi, si la lipsa de progres de la celalalt pasaj, cel de la Clinceni (prin care A0 va supratraversa soseaua intre Clinceni si Ordoreanu) - la care de abia se chinuie sa monteze plasele pentru pile, e ca aceasta varianta partiala NU va fi implementata, pentru ca nu rezolva nimic fara legatura cu lotul 2, la Bragadiru.

Deci sa dai drumul unui ciot prin camp, fara niciun nod de descarcare, e complet utopic.
Nu spera si nu ai teama

Costi




Marți, 04.06.2024, în urma finalizării procesului de evaluare a ofertelor depuse, CNAIR a comunicat rezultatul procedurii de atribuire a contractului de ,,Elaborare Studiu de Fezabilitate Noduri rutiere pentru asigurare conectivitate la Autostrada A7, Tronson Buzău – Focșani în zona Boboc - Cochirleanca, Autostrada A2 în zona Fetești - Borcea și la Autostrada A0 în zona Clinceni".

 Ofertantul desemnat câstigător este ECO GEODRUM SRL, cu preţul de 1.896.287,50 lei, fără TVA.

 Durata contractului este de 8 luni pentru proiectare, din care 7 luni pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/cnair-desemnat-câștigătorul-licitației-pentru-6

EugenRo

Quote from: EugenRo on May 12, 2024, 09:10:44 AM

Locuitorii Domnestiului (si nu numai) cred ca ar considera utila aceasta descarcare din A0.
(As pune o restrictie de tonaj, astfel incat masinile mari sa nu intre pe aici.)

Locul este acesta:
https://www.google.com/maps/@44.3976029,25.9174024,3a,75y,205.14h,83.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJiBE_oTXDAW6VESoNRd9Nw!2e0!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu

Asa cum ziceam mai demult pe threadul de drumuri radiale, este un mare minus ca Domnestiul n-are iesire directa. Se poate face si ulterior, fireste.