News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 21 Guests are viewing this topic.

alecu26

Buna idee. Oricum va face waze sau ceva AI pana atunci. Sau se vor coordona masinile singure intre ele. Mai repede de 15 ani nu vad gata un inel complet A0. Asta nepunand la socoteala partea financiara.
Drumurile noastre POATE;

voicul

Mi-ai luat-o inainte cu Waze-ul.

In alta ordine de idei, daca se face A0 S, eu as mai amana partea de N, in conditiile in care ar fi altele prioritatile de A in RO.
Cu A0 S si DNCB N, cred ca s-ar rezolva multe probleme.

Skynick

Pai cam in 15 ani se rezolva toate. Si autostrazile noastre si masinile zburatoare. Perfect timing.  ???

ghrt

A0 N se va face relativ repede, există suficient interes începând cu exproprierile și terminând cu accesul respectiv.
Cont (aproape) inactiv.

alecu26

Cred ca asa s-a zis de orice autostrada de 20 de ani incoace. A0 are anumite particularitati...gen expropieri, utilitati....care o pot face si mai greu de construit de cat e in mod normal.

Din ce am auzit, la faza de studii geo, si pentru o amarat de foreza...de multe ori a fost nevoie de paza si asistenta de la jandarmerie si politie. Cea ce nu prea s-a intamplat in alte parti.

Plus firme care sunt la primul proiect in Romania.

Eu nu impartasesc siguranta domnului Cuc ca proiectul se va executa in termenul contractual, sau chiar mai repede.
Drumurile noastre POATE;

voicul

Densitatea de utilitati este foarte mare pe langa B si asta va creea probleme. Desigur ca unii sunt fericiti ca isi vand pamantul, dar altii sunt nemultumiti si mai ales cine sta prin N ... mai stie pe unul pe altul.

E un pas inainte ca s-a semnat si chiar intrat in teren. Cand incep lucrarile, cum continua si cand se terminat ... ramane sa vedem (peste cativa ani).

carutasul

Asta cu utilitățile e foarte probabilă. Pe la noi prin apropiere trecea o țeavă de gaze, toată lumea cam știa de ea, autorizațiile de construire se dădeau cu spațiu de gardă. Ulterior a fost închisă, ca acum să aflăm că... mai există și una de petrol pe care n-o știa nimeni pe același teren :) Din fericire am avut baftă, nu e al meu...

FRS

Multi mexicani in zona. Din ce am inteles au aparut cu sabii la baietii care faceau foraje pe lotul 2.

NGC

GEOSTUD a terminat memoriul de prezentare pentru actualizarea AM pe A0 Nord, respectiv tronsonul 47+600 - 52+070. Daca va intereseaza, il puteti gasi aici.

TibiV

Stai asa, asta nu este zona Cernica, cea cu celebrele probleme de mediu?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

razvan96


Ionut

Aia e zona, da, la Cernica. Trebuie revizuit AM, apoi se scoate la licitatie si singura bucata din A0 lipsa (fara contract sau fara licitatie), adica fix asta.

NGC

Apropo de A0 Nord, incep sa se dezmorteasca cu clarificarile.

Pentru inceput avem lotul 1, unde avem 85 de pagini cu 173 raspunsuri la clarificari, pe care le puteti gasi la pozitia 1260 aici. Totul clar si documentatie matura, nu? :lol:

carutasul

Mie un singur lucru mi-e clar: parcă era vorba că doar unul din semiinele poate intra pe fonduri europene. Deci dacă n-a mers A3 Valea Prahovei, poate merge A0 pe fonduri guvernamentale, PPP sau oricum altfel, cred că în contextul ăsta se vor mișca repede, că nu prea mai e timp...

razvan96