News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ba da. Ban la următoarea abatere.

GIV

cred ca la greci e half motorway,  un sfert la un capat un sfert la celalalt si la jumatate gaura :lol:

TibiV

Acum lasati-ma si pe mine sa fiu "avocatul diavolului", adica al lui @DragosC - desi mie nu imi este prea simpatic, este prea "radical"...

Quote from: DragosC on September 17, 2024, 05:45:46 PMMa uit la handicapatii astia si apoi la clipul lui Raducu de pe A7 si imi vine sa urlu

Probabil termenul de "handicapatii astia" nu se referea (sper) la amaratii aia de cativa muncitori de pe santier, ci mai degraba la "prietenii nostri, aktori/aktorasi negrabiti", asa cum i-am "laudat" si noi atatia ani...

Daca te gandesti "la ei" ca la companie ("Aktori") si la sefii lor (unii la vreo doua granite mai la sud de noi) termenul nu mai este la fel socant, stim asta de muuulti ani.

Desi termenul in sine este gresit, mai ales pentru "sefii cei mari" - aia nu sunt handicapati, sunt doar fie incapabili/incompetenti (in cel mai bun caz), fie de-a dreptul zgarciti/hamesiti/nesatui/hoti (in cel mai rau caz, si cel mai probabil)...

In orice caz, tonul lui @DragosC a depasit in multe postari nivelul bunului-simt, asa ca pentru asta las locul altui "aparator din oficiu"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Lotul Cernica e cel mai aproape de mine. Am si niste prieteni care stau in Pantelimon, exact intre A0 si padure. Eu acolo prevad un nou blocaj "Jitaru 3" ori prostest ca pe A10.
De asta nu inteleg de ce UMB nu a atacat pana acum portiunea aia din intravilanul orasului Pantelimon. Banuiesc ca au avut AC si nu i-a impiedicat nici acordul de mediu sa lucreze pe portiunea Strada Strandului- DJ301 - DN3.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

ivladbogdan

Daca le iese celor de la Aktor calitatea ca si pe A10, eu zic ca merita asteptarea, si nu, nu trollez.  :lol:
Muncitorii nu au nicio vina, ei au cam aceeasi pregatire profesionala indiferent ca lucreaza pentru Aktor, pentru Porr sau pentru Umbrarescu. Problema este managementul la greci. Dar oricum nu cred ca mai prind ei contracte de autostrada degraba.


mirceaeliade

Daca ar fi sa vorbim de scenarii optimisto-realiste, e fezabil sa ne asteptam la:
-nod DN2 de la chinezi candva iarna asta
-deschidere Aktor prin vara 2025 (ignorand gluma de mini-ciot+giratoriu la A1)
-completarea golului Cernica+chinezi candva toamna tarziu in 2025
-completarea Pizza candva pe la sfarsitul 2026?

naivu

#11901
- la DN2, descarcarea se poate face toamna asta dar tot nodul se va duce bine de tot in primavara, mai ales ca au cam incetinit in ultima vreme
- Aktor are structuri unde inca mai relocheaza utilitati, final de 2025 e suficient de optimist
- intre DN2 si lacul Cernica nu e atacat nici un segment, nici de chinezi nici de UMB, final 2025 posibil doar cu mobilizare exemplara
- Pizza nu ma pronunt pt ca inca nu au inceput, dar pe A7 s-au miscat mai bine ca pe A10, tinand cont ca pe la final de 2024/prin primavara vor fi aproape gata pe A7, nu exclud o surpriza placuta.

oneLess

#11902
@dr4qul4 , la DJ301 au stâlp.

Nici devierea nu o pot face pentru nu au de unde să știe unde vor muta ăia stâlpul !

Puffyk 1

Cu tot respectul, circula pe aici ieea ca Aktor sunt prosti/incapabili etc.... Eu zic ca din contra, stiu exact ce fac, lucrurile sunt aranjate si totul este sub control! Imi amintesc o mascarada de interviu, unde un nene din CNAIR il tragea la raspundere pe un sef de santier si, dupa, ce ameninta asta cu reziliere si alti monstri, isi da seama ca intervievatul aproape ca nu intelegea o iota limba romana.... Atentie, interviul era cu un sef de santier si nu cu vreun membru CEO..... De atunci concluzia mea a fost clara....bluf si nimic altceva! Parca aveam in ochi si urechi mascarada lui CUC de pe Lugoj-Deva, cu rezilierea aia la 99.99.... Totul este sub control, baieti, nimeni nu plange, toata lumea rade! Ne agitam noi pe aici, intr-adevar, punem presiune dar in afara de cateva victorii de etapa...ramane cum am stabilit!!! :o


dumbravaandrei

Quote from: dr4qul4 on September 17, 2024, 11:10:43 PMDe asta nu inteleg de ce UMB nu a atacat pana acum portiunea aia din intravilanul orasului Pantelimon. Banuiesc ca au avut AC si nu i-a impiedicat nici acordul de mediu sa lucreze pe portiunea Strada Strandului- DJ301 - DN3.
Portiunea din Pantelimon, culmea, a fost prinsa abia in ultima AC emisa. Probabil de asta nu s-au apucat acolo.

Sergiu25

Stilul Aktor imi aminteste de un banc vechi:

Reporter: Cand credeti ca o sa fie gata lucrarile?
Colonelul: Pai daca maine s ar incepe treaba, desi nu cred ca maine e marti si noi avem o vorba in armata "Nu lasa pe marti ce poti face vineri!", si daca nu ar fura materiale(ca astia fura cu sacii nu gluma), atunci intr o luna ar fi gata, acum in ce luna nu stiu sa va zic, dar intr o luna ar fi gata!

Acum intr o nota mai serioasa, exclus final de anul viitor, totusi la ultimele relocari este doar terasament peste, stiu ca ritmul e groaznic de enervant uneori, dar va invit totusi sa cauti o filmare de la inceputul anului cand aveam 0 grinzi puse pe structuri, comparand cu ultimii 2 ani sunt la viteza luminii(e adevarat acum ca luminii stinse fata de umb sau porr), eu eram sigur prin martie ca o sa se relieze si totusi sunt convins ca in cam 6 luni cel tarziu e deschis, ca o sa fie un fir la podul peste cf initial, ca la Teghes o sa fie restrictii cu relocarea pe pasajul agricol pana finalizează pasajul, dar se va circula, cum s a mai spus sunt condamnați!

TibiV

In legatura cu filmarea lui @adix de la apeductul Ogrezeni...

Au acolo mai multe foreze ACTIVE (care lucreaza) decat pe tot Lotul 3.... Doar doua, dar astea macar FAC ceva...

Dar eu nu reusesc sa inteleg proiectul...
Ce anume protejeaza acum? Unde este apeductul ?!...

Daca "apeductul" este santul ala plin de balarii, incep sa imi fac multe griji pentru aprovizionarea cu apa a Bucurestiului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

ala e apeductul... 

asa e cu conditiile de mediu la noi. la autorizare il vad ca sursa vietii, in practica nu-l verifica nimeni, e plin de gunoaie si aluviuni...

ncb

De la Mihai Panait - Autostrada A0 | Nod DN2 Afumati | LOT 3 | 17 Sept 2024