News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 34 Guests are viewing this topic.

Sorinus

Pai poate ca o sa dea, dar nu anul asta. La cum ii stim, cand noi credem ca a posibil sa inaugureze full, ei vor avea gata doar half, si asa vor da drumul.

TibiV

Quote from: ijwtsh on September 17, 2024, 09:49:53 AM8:03. Doar Aktor poate sa aiba un sens suprabetonat si pe celalalt nici macar grinzi. :lol: Ce management...

Sa nu uitam ca au (se pare) probleme cu aprovizionarea cu aparate de reazem si NU au pe ce sa aseze grinzile lipsa.

Daca este adevarat, atunci abordarea actuala mi se pare corecta: mai bine sa ai (macar) un sens cat mai avansat (armat/suprabetonat, deci aproape gata), decat sa ai ambele sensuri la doar 3/4 pentru ca ai "gauri" de grinzi pe amandoua...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hefaistos

Ăștia au avut probleme de când se știu ei pe plaiuri mioritice.
Aștept sa vad dacă vor marșa la solicitarea politica dexa deschide totuși ceva, si ce va fi asta.
Orice deschidere care nu asigura continuitate între DN6 și A1 va fi doar cu iz și fără consistenta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

hummingbird

Eu nu cred asta cu aparatele de reazem. In 3 ani de zile de când s au apucat, procurau aparate de reazem pentru toată A0. Intr-adevar a fost o problema cu ele dar se pare ca la toți constructorii s-a rezolvat, numai la ei nu a ajuns coletul  :lol: Sa fim serioși, e clar ca vor sa ducă treaba la capat cu oameni putini și implicit costuri cât mai mici (tipic romanesc, chiar dacă ei sunt greci :lol: ).

slartibartfast

Când ne uităm la Porr și la Aktor, învățăm multe de la fiecare. De la Porr învățăm cât de simplu pot să pară lucrările complexe. De la Aktor învățăm ce poate să meargă prost.

Skynick

Sau invatam ca si superprofesionistii si nesimtitii au o paine de mancat intr-o administratie dezorganizata sau corupta.


DragosC

Ma uit la handicapatii astia si apoi la clipul lui Raducu de pe A7 si imi vine sa urlu  :bash:  :explode:  :crutches:
Nu spera si nu ai teama

raulbogdan23

#11888
@DragosC mai usor cu anumite cuvinte ca esti dea dreptul penibil.  :bash: Respect pentru oamenii respectivi care lucreaza in caldura, vant, ploaie, ninsori etc ca noi sa avem infrastructura, sunt oameni care isi castiga painea cinstit, MUNCIND si nu stau in fata calculatorului sa arunce cu cuvinte aiurea sau sa intinda mana pentru a primi ceva gratis.

Stai linistit ca nici cei de pe A7 nu ar baga asa daca nu ar fi presiunea electorala pentru fala.

Daca Aktor cu acesti oameni se misca conform graficului de lucrari perfect ok.

Mai lasati naibi jignirile la adresa unor constructori care in ceasul al 12-lea arata ca lucreaza. Daca acceptam intarzieri de 6 luni UMB-ului de ce nu acceptam si altora?
UMB pe A3 cat de [insereaza cuvantul folosit de tine] sunt? E usor sa o freci cand primesti 3 ani extensie din burta.

carutasul

băi frate, înțeleg că s-au terminat concediile și trebuie să ne întoarcem la muncă, dar de unde atâta chef de harță? :) Gândiți-vă că eu stau la coadă aproape zilnic și uite ce calm și zen sunt :)

DragosC

"Respect pentru oamenii respectivi care lucreaza in caldura, vant, ploaie, ninsori etc ca noi sa avem infrastructura"

...incredibil
Nu spera si nu ai teama

carutasul

acum apropo de comparații, lucrurile trebuie puse în context: UMB și-a pus ambiția cu vreo 500km, Aktor are un contract de 15 km și probabil va fi ultimul. E normal ca UMB să lucreze cu mult mai mulți oameni și cu o cu totul altă viteză. Până la urmă oricum punctele critice la Aktor sunt zonele apeductelor și relocările, nici nu prea ar avea sens să forțeze dincoace. Ar fi avut sens să forțeze punctele critice acum un an... Și în plus e o diferență între oamenii care lucrează pe șantier ( zece angajezi, zece vin, nu e vina lor că sunt zece) și managementul companiei care chiar merită toate frigiderele din zonă :)

cosminn

@DragosC păi problema nu e la muncitorii ăia, problema e la management. Oamenii ăia fie că-s 2 sau 4 chiar merită respectați că fac cât pot ei. Nu e vina lor că doar ei sunt pe șantier. Ar putea să zică da ce vor ăștia măi sa facem 5 oameni un pod? Dar își fac partea atât cât pot ei în condiții în care eu strâmb din nas și să ies afară două sute de metri după o pâine.

Cristian 74

Totuși, cum să le spui handicapați muncitorilor? Care e vina lor? Dacă ții musai să îi jignești, să te răcorești, măcar nu folosi cuvântul acela. Handicapat nu e o jignire, e o stare de fapt pe care nimeni nu și-o dorește.

a.l.x

Pentru userii care numesc muncitorii ,,gigei, leșinați, handicapați etc și etc" nu se dă ban?