News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Dan_s

^
Poate cineva din tara asta sa ii preseze pe Aktori?  :lol:  :lol:
D-nul Scriosteanu, va rog sa luati lectii  :D

GIV

@Dan_s lasati-l pe scriosteanu ca e trist si dezamagit de performanta constructorului...

panda_no 5

M-am lamurit, camioanele alea care umbla prin A0 4 N sunt de la AYAD care are activitati in domeniul inchiriere masini pentru transport si transport si livrare produse de balastiera....

GAC

mie-mi pare ca umb se aseaza in block start sa termine cu viaductul peste lac pana in aprilie si tot lotul pana in sezonul estival, chit ca va ramane muzeu ulterior.

horatiu.cosma

Ionut, poate gândești și un thread "Copiii spun lucruri trăznite"  :lol: . Cum s-ar putea termina ditamai viaductul peste lac de 1,3km, încă neînceput, în 7 luni?

carutasul

deși nu am mai pus poze de la A0, că nu mai sunt așa de interes ca atunci când autostrada era în lucru, eu tot îmi mai fac tura de bicicletă prin zonă. Cu lotul Aktor e mai complicat că îmi trebuie mai mult timp, de acum se înserează mai devreme și nu prea mă încadrez. Dar tot trebuie să vă povestesc ceva: săptămâna trecută mă opresc eu pe pod ca să privesc la trafic (nu știu dacă ați observat, dar e ceva trafic... Dealtfel cred că pentru 1/3 din București waze mă trimite pe A0 :) ) . Din sens opus trece ... un căruțaș, de data asta adevărat și pe care îl și știu din vedere, e din sat, mai face transporturi mai mult sau mai puțin autorizate prin zonă, mai ales pentru cei care nu au contract de salubrizare, dar na... Vede ce fac, se uită la mine a zâmbet: "-Au făcut un lucru frumos!" zice, și merge mai departe. Cam așa zic și eu. Dacă l-ar și finaliza...

naivu

^^^Daca pana in aprilie reusesc sa termine fundatiile de pe fundul lacului, sa ridice pilele si tot la ce nu e voie sa lucreze in aprilie-noiembrie, ar fi deja o mica minune! Plus ca UMB are proiecte mai urgente decat A0, odata "scos viaductul din lac" parca-i vad ca se relocheaza prin alte parti; mai ales ca, dupa cum au avansat la nodul A0-DN2, nu-i vad pe chinezi terminand lotul vecin in 2025.

HaiHai

Daca ne uitam doar la cifre, pe A0 Sud situatia arata minunat.
Realitatea insa doare.
Cifre:
an,  Bugetat, Realizat, +/-%
2021, 516,    619,      +20%
2022, 501,    983,      +96%
2023, 969,    1135,     +17%
2024, 490,    749,      +53% (la 8 luni)
Realitatea o stim cu totii.
Nelamurirea mea este: are statul parghii pentru a penaliza constructorul pentru intarzieri sau s-a "faultat" singur cu aceste alocari?
Uitandu-ne doar la cifre putem spune ca s-a lucrat peste asteptari. Cine e vinovat pentru intarzieri?
Oare Alsim a primit ceva penalizari pentru intarzieri?

voicul

Adaug si o alta intrebare:
Oare s-au castigat claim-uri pentru intarzierile statului?
Punctual, nu prea stiu nici eu sa fi intarziat statul pe A0, dar in general cand se depasesc termenele statul are o mare, mare parte de vina.

GIV

@voicul nu cred ca ai intrebat asa ceva

Despăgubiri de 600 de milioane de euro, cât 100 de kilometri de autostradă, plătite de statul român constructorilor de drumuri
https://romania.europalibera.org/a/autostrazi-statul-roman-despagubiri-600-de-milioane-de-euro-drumuri/32851953.html


Mojito

Pe la minutul 1:48 , Gigeii aia parca sunt in adidasi..... Unde este protectia muncii?

TibiV

Mobilizare exemplara la pasajul peste CF. Nu mai sunt doar 4 lesinati, acum au peste 20! Sa crape UMB de ciuda!... (sarcasm)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ijwtsh

#11878
8:03. Doar Aktor poate sa aiba un sens suprabetonat si pe celalalt nici macar grinzi. :lol:

naivu

^poate vrea să dea în circulație HalfProfile  :)