News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Pe mine ma impresioneaza (negativ) saracia de utilaje de pe lotul 3 - chinezesc. Cu asa mobiliare nu e pericol sa termine prea repede.
Despre UMB numai de bine. Acordul de mediu spune totul. Ei ar vrea dar n-au voie sa lucreze decat 4 luni pe an. Deci...mai incolo. (sarcasm). 
Nu a trebui insa sa pariati impotriva UMB pe Buzau Focsani. Cu exceptia podului de la Buzau (ala prin aprilie - iunie 2025) lucrarile sunt promitatoare, nu e sigur dar sunt sanse mari pentru 1 decembrie.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

ovicor

Cred eu ca se putea termina tot ce e la vest de DN2 (mai precis dupa culeea vestica a viaductului peste DN2). Dar observ ca nu se prioritizeaza over-pass-ul pentru bretele. Ceea ce e de inteles din punctul lor de vedere, traficul odata deschis le va ingreuna munca.


panzer

Reportaj ProTV.

Porțiunea care ar urma să conecteze A1 de A2 a rămas mult în urmă. Sunt zone întregi fără asfalt. Ce spun constructorii

Exista un singur lucru pe care nu il stiam noi toti referitor la Teghes:
QuoteMUSCĂ există o posibilitate de deschidere și fără pasajul acesta , pentru că există o rută ocolitoare pe unde putem să le dăm acces locuitorilor".

dumbravaandrei

mare alternativa sa ii puna sa iasa prin ordoreanu unde e drum agricol, semi-pietruit...

AlexD

Din cate am inteles, se doreste asfaltarea drumului paralel cu A0 dintre Teghes si Ordoreanu, iar alternativa pt cei din Teghes sa fie noul pasaj peste autostrada de pe drumul agricol (strada Paraul Rece).

carutasul

asfaltările astea oricum ar trebui făcute - satele nu au legături unele cu altele ceea ce e aiurea- dar mă întreb dacă administrativ vorbind ar putea face asta suficient de repede încât să fie util scopului...

captiva

Asta ar însemna ca pasajul de la Teghes sa fie ultimul obstacol în calea deschiderii. Ce ne facem cu zonele în stare similara pe traseul autostrăzii de mai la sud de Teghes?

carutasul

le aduc pe ambele la pasajul agricol :) Nu știu, nici Muscă nu știu cine e.

TibiV

Tovarasul "Muscă" este un termen tehnic de montaj video.
Vorbeste un nene 3 minute, reporterul vrea primele 10 secunde si ultimele 10 secunde din interviu. Se "taie" tot ce este "intre", si ca sa nu para taietura prea brutala se pune o "musca" - un fel de "flash" intre cele doua bucati ramase...

Din pacate reporterii pun aceste amanunte tehnice pe scriptul stirii, iar baietii/fetele de la site preiau textele fara sa le "perie" de astfel de "detalii tehnice", destinate de fapt doar echipei de montaj video...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlexD

#11815
^^ Pai, pare ca e singurul obstacol (nu pt deschiderea de anul asta, ca aia e compromisa, dar pt deschidere in general). La celelalte (inclusiv Ordoreanu) macar s-au inceput forajele, la Teghes clar e un blocaj


GIV

@TibiV  Tovarasul "Muscă" este un termen tehnic de montaj video

eu care am derulat de vreo 3 ori clipul video incercand sa imi dau seama cine e musca si ce a zis  :lol:  :rofl:
si iata ca pe un forum de infrastructura invat ca musca nu e doar o insecta  :lol:

panzer

Buna gluma cu MUSCA :lol: total ne-intentionat din partea mea. 


carutasul

nici eu nu știam, am presupus că era vreo notabilitate locală și au picat explicațiile :)