News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 19 Guests are viewing this topic.

madac

Nimic nou pe lotul 3 in zona Bacu. De la intersectia cu DJ601A foreza s-a mutat langa A1. Am auzit ca au facut si acolo foraje, dar nu am apucat sa o vad in actiune.

madac

#1171




Marcaje facute ieri intre A1 si DJ601A.

madac

#1172

razvan96

Alsim ar avea declaratia de proiectare pentru L2 avizata in CTE CNAIR.Asta inseamna ca au mers cu proiectarea in acelasi ritm ca GRAFIC TENDS SRL la Pasajul Berceni.Alt termen de comparatie nu am, stiu ca asta nu are prea mult sens pentru ca sunt proiecte foarte diferite cu termene diferite.

alecu26

Din ce am auzit Alsim a avut probleme mari la efectuarea studiilor geo...si chiar topo...fiind facute cu jandarmeria si politia langa ei. Nu ii vad sa poata face ceva la arheologie fara expropierile efective.
Drumurile noastre POATE;

panzer

^^ Ce fel de ritm? Pt cei care nu stim cum a mers proiectarea la Pasajul Berceni? Rapid sau lent?

Ionut

Stai ca nu inteleg. Ce treaba are lotul Alsim de pe A0 cu Pasajul Berceni (facut de Trameco/Selina impreuna cu Vahostav)?

razvan96

^^

Pai momentan nu s-a terminat.Spuneam doar ca s-a mers cam la fel, contractele au fost semnate cam la 2 saptamani distanta, declaratiile de proiectare au fost avizate in CTE la 2 saptamani distanta.Cand o sa se depuna PTh final la Berceni o sa ne dam seama daca a mers rapid proiectarea.Oricum, Alsim are 12 luni perioada de proiectare deci au timp pana in martie 2020.

^

@Ionut Am zis ca nu are mare relevanta, doar ca fusesera incepute in acelasi timp si ziceam ca ne poate da o imagine aproximativa.

Ionut

Nu prea merge sa faci o imagine aproximativa intre cele doua proiecte. A0 este autostrada, este un proiect major. Si la Berceni se face un proiect important, dar nu se compara. Plus ca nici macar nu e vorba de aceleasi firme... deci chiar nu are niciun fel de relevanta cum decurge proiectarea pe cele doua proiecte. Comparam mere cu pere. Inteleg acum care e rationamentul tau, doar ca mai mult te incurca/zapaceste decat te lamureste. :)

alecu26

Am vazut ca o firma turceasca de proiectare drumuri poduri face angajari. Eu sunt inca curios daca turcii chiar vor aduce doar balast pentru terasamente...asa cum e in oferta tehnica.
Drumurile noastre POATE;


voicul

Asta vrea sa scoata masinile de tranzit din B si sa ii falimenteze sistemul de taxare a lui Firea.  :lol:

survola

Pe lotul lor, Aktor mai este în asociere cu Euro Construct? Așa apare la sinteză.

alecu26

0.01% va ramane tot timpul. Si aldesa comsa e inca cu Tehnologica Radion.
Drumurile noastre POATE;

florin74

49% era ponderea initiala in consortiu.
Sigur o sa primeasca o despagubire de la Aktor si ramane cu 0.01%, cum zicea si Alex. Fix la fel a fost si cu Tehnologica Radion, cand a intrat in insolventa imediat s-a facut transferul.