News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Ionut

Natură moartă la Țegheș.
Mă dar nu zicea șefu Aktor că e gata în septembrie?

Bine, parcă n-a zis și anul.
Bine, a zis inițial iulie.
August.
Septembrie.
Decembrie acum.
Dar anul tot nu-l zice.

Radu_A

#11671
^^

exprimarea corecta "impreuna cu chinezii lotul 3 si grecii de la Aktor, adica in toamna 2025"

CapitanulPtk

S-a plictisit si Irinel de vizitele pe Lotul 3 sau i s-a sugerat frumos pe linie de partid sa o lase mai moale?

wrunning

Salut! Am dat peste proiectul de HG de aici https://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/5447-hg21082024diri-3
si m-am gandit sa intreb daca are cineva mai multe detalii despre care va fi forma noua a culoarului de expropriere, conform proiectului de executie.
Sunt oarece detalii date in nota de fundamentare, insa niciun plan si nu sunt cuprinse toate modificarile - eu am fost expropriat pentru a se face overpass-ul ce devia Str. Cantonului peste A0,in Corbeanca, la km 18+500 si acum inteleg ca nu se mai face, eu figurand printre cei carora li se va restitui terenul expropiat.
Va multumesc pentru orice detalii!

dumbravaandrei

@vancouver esti sigur ca e vorba de 2025 si nu de 2026?  :o

panzer

Scriosteanul cred ca s-a plictisit sa dea aceleasi cifre. Cate grinzi mai au de produs? Nu se stie.

Lotul Aktor a devenit din intamplare lotul cu cel mai mare impact pozitiv pentru reteaua noastra de autostrazi. Si e clar ca nu se stie cand va fi gata. De aceea politicul il minimizeaza. Nu va fi gata pana la alegeri.

Noi il asteptam de vreun an si jumatate, ei inca mai au de platit la deviat de utilitati.

Mizerabil este si ca acolo unde au front de lucru nu progreseaza:
- nu ridica predalele la CF,
- nu armeaza la padure,
- nu leaga pasajul peste A1 de autostrada
- nu termina nici un pasaj peste A0.

NU

PS: scuze pentru cuvintele grele din mesaj.

vancouver

@dumbravaandrei , nu sunt sigur, mai ales acum ca intrebi asa de parca ar fi imposibil 2025. Dar ce am auzit se refera la toamna 2025. Graficul de lucrari pe baza caruia va lucra UMB are final in august 2025, dar nu tine seama de vreme sau intarzieri din orice cauza - adica daca treaba decurge perfect, vor termina in august 2025. Numai ca si ei stiu ca nu exista "merge perfect" si nici vremea nu este mereu perfecta. De aceea, mai precaut "toamna 2025".

La CCECC, contractul prevede 18 luni executie. Daca punem start in iulie 2024 pentru cei 6km intre DN2 si DN3, rezulta decembrie 2025 (de fapt ian. 2026). Ori UMB vrea sa termine "inaintea chinezilor".

Ba mai mult, s-a discutat si despre o descarcare temporara la DN3, in cazul in care CCECC merg cu aceeasi viteza cu fratii lor de pe centura Zalau.

Relativ la nodul temporar cu DN2, aici targetul (declarativ) a ramas acelasi, sens giratoriu in dec. 2024, cu circulatie in ambele sensuri folosind o singura bretea.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

mike_us

^ Foarte interesante informații. Nici eu nu cred că, pe A0, UMB va lăsa pe chinezi să termine înainte. Iar dacă ar termina înainte, chinezii probabil ar avea doar câteva luni avans. O să vedem în noiembrie câte foreze vor veni.

voicul

De ce nu i-ar lasa?
E ca si cum nu ar lasa turcii sa terminaie inainte.
Acum cu chinezii nu se stie cum e, dar cu turcii cum e? (desi clar si fara dubiu nu ii lasa sa termine inainte! adica !!!).

hefaistos

Puneți pariu? Eu zic ca sunt sub 10% șanse pentru 2025.
Nu pentru ca nu ar putea ci pentru ca are prioritățile altundeva.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dumbravaandrei

@vancouver ideea e ca daca la primavara nu termina lucrarile  cel putin pana la nivel de predale la podul peste lac, le mai pot continua dupa 01.11.2025, de asta am intrebat asa de mirat.

Sa le ajute divinitatea sa dea drumul in octombrie 2025, desi la umb termenul de octombrie e periculos, ca de 3 ani deschid la DEx6 in octombrie.

La chinezi cu siguranta li se va da extensie, oil pe restul lotului are 2 saptamani, deci 18 luni incepand cu septembrie 2024. Stiu ca n-au structuri semnificative dincolo de dn2, dar cine stie ce tevi mai ascund campurile alea.

Super mersi de info. Mai rar sa auzi ca cineva a vazut un grafic de lucrari de la umb.

carutasul

O veste bună care are cumva legătură cu A0: s-a finalizat asfaltarea DJ401A de la Bragadiru la DJ601.
Atașez o filmare care conține și două scurte "excursii" către Ordoreanu și Țegeș  pentru lucrările la  A0

mike_us

#11682
@voicul Lotul chinezilor, în afară de bucățica până la DN2, nu ar putea fi folosit fără lotul UMB. De aceea, presiunea asupra UMB va fi mai mare din momentul în care chinezii termină lotul 3. Cel puțin așa văd eu.
Nu înțeleg care este legătura cu turcii.

TibiV

@carutasul
de jos se vede si mai trist decat din drona...

@mike_us
chinezii vor termina lotul 3, ca UMB este cel care face lotul 4.
Iar @voicul vorbea probabil despre turcii de pe A3 Nadaselu-Zimbor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

@TibiV ce poate fi mai trist decât o lucrare care pare că n-a început....
Totuși mai e câte ceva nou, pare că la Țegeș s-au apucat de devierea "mare" deci poate că în sfârșit încep și rampele iar la apeduct am văzut că e un șanț mare pe una din părți care nu era data trecută, presupun că acolo sunt deja piloții. Din păcate nu prea poți să oprești pentru poze că nu e loc în lateral. Dar nu e un ritm care să îndreptățească vreun optimism din păcate. Așa că... ai văzut coada spre Bragadiru la finalul filmului, m-am resemnat că o să stau la ea o jumătate de an :)