News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 32 Guests are viewing this topic.

RaduC

Quote from: service4 on August 29, 2024, 02:11:46 PMEu nu inteleg de ce la noi pentru a iesi de pe A  ai nevoie de un pod sau poate doua poduri. În alte țări din EU ai o bretea care te ajută să faci dreapta și din breteaua aia o gaură pe sub A ca să faci stanga. Nu e mai convenabil oare să faci groapa pe sub autostradă în loc să ridici poduri pe piloni?

Teoria mea este ca, din pricina banilor gratis de la UE si a mioriticului "merge si asa", ingineria autostrazilor nu s-a facut optimizat, cu solutii elegante si eficiente atat in implementare cat si in exploatare. Vezi nodurile faraonice intre autostrazi sau solutiile aberante la multe dintre iesiri.
Asta a contribuit la o absorbtie mai mare a fondurilor europene, implicit la bataia goriloasă în piept cand vine vorba de executia bugetara de la autostrazi.

Acum că încep să se uște banii, vor veni si solutiile suple si elegante d.p.d.v. economic, ergonomic, de întreținere.

Asta este opinia mea

adix


BIGRED1984

Cam ce ziceam ca se va intampla, coloana pana la semaforul minune catre Clinceni ..'noroc' cu giratoriul din Bragadiru care tine coada 'doar' pana la DNCB




Powered by API/PUM imgur uploader


adix


mike_us

Se știe când vor fi scoase la licitație cele 9 drumuri radiale care se vor intersecta cu A0?

Ionut


adix


Puffyk 1

#11647
Astia vor sa termine supratraversarea in 4 insi... + soferul! Plecat-am 9 din Vaslui, si cu sergentul 10.... Aici sunt doar 4! Patru oameni!!!

carutasul

ceilalți șase sunt la Ciorogârla :)
Dar eu mă uit la foreza de la Țegheș că pare că mai are o grămadă de fier de îngropat, aia oare lucrează? Că până la urmă măcar un sens termină și "curcanii" până ies dincoace cu structura la suprafață...

danutzu_1069

Cel puțin la pasajul peste CF, or sa termine un sens pentru darea in circulație, nu au cum sa termine ambele sensuri cu "mobilizarea" asta... Este jenant sa lucrezi doar cu atâția oameni!!

Ionut

Fierul ăla de îngropat se cheamă "carcasă". Este armătura piloților forați. Asta pentru cei care nu știu stadiul pasajului. :)

carutasul

eu am zis să fiu mai plastic :) Numărul de carcase de alături ar trebui să fie egal cu numărul de foraje rămase de făcut.Asta dacă nu mai au de adus :)

Oneinthecrowd

@carutasul : nu e obligatoriu ca numarul de carcase sa fie egal cu numarul de foraje. Carcasele se livreaza la lungimi potrivite pentru transport, iar forajele pot fi mai adanci si atunci se sudeaza doua sau mai multe segmente.

bekxy

Sunt 7, domle! 4 pe pasaj, unul macaragiul și unul la predale, jos. Plus ăl cu mapa, ascuns pe undeva.  :lol:

danpandrea

Eu l-aș pune și pe @adix la numărătoare, că și el muncea în zonă  :lol: