News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 21 Guests are viewing this topic.

stangabriel

#11490
Multumim de filmari.

Se vad diferente in santier la chinezi fata de alti constructori . Pare curat, cu atentie pentru protectia muncii.

Dragosdimitrescu

A0 la intersectia cu A3 (GPS)


A0 la intersectia cu A3 (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

PaulD

@stangabriel Asta voiam să remarc și eu, cred că este primul șantier unde vezi absolut toate lucrările semnalizate cu garduri sau semne reflectorizante. Foarte îngrijit șantierul.

Feri

Avem o filmare cu iluminatul și de la dl. Secretar:

Ionel Scrioșteanu: imagini spectaculoase cu nodul dintre A0 și A2

mike_us

Chinezi au un lot scurt de doar 8 kilometri si destul de ușor. Hai sa ii vedem ca termina măcar cei 2 kilometri pina la DN2 anul asta înainte de ai lauda prea tare.

dumbravaandrei

Eu nu inteleg logica asta gaunoasa cu "hai sa vedem chinezii ca termina pana la dn2 si apoi sa vedem ce fac cu restul lotului". Faptul ca au avut AC doar pe portiunea cu A0N2-DN2 mai mult i-a incurcat decat descurcat. Din punctul meu de vedere, sper sa stie sa joace cartea asta incat sa se invete minte cnair sa dea AC pe cat mai mult din lot.

adix


Sorinus

Podul peste lacul Cernica pare similar cu cel peste Olt de pe DX12, tot UMB. Chiar mai simplu, fara deblee enorme la capete, apa nu curge, terenul e usor accesibil.

Acolo a luat cu hei rup mai putin de un an, deci si luat usor, au sanse sa termine la sfarsit de 2025. Nu cred ca e realist mai devreme.

hefaistos

 :lol:  :lol:  :lol:
Tu stii cate poduri si pasaje are UMB-ul pe Focsani-Bacau si Bacau-Pascani?
Si in aceste conditi crezi ca o sa prioritizeze Cernica?
Mijloc de 2026 optimist sau mijloc de 2027 realist.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

AdrianB1

Quote from: dumbravaandrei on August 18, 2024, 08:29:59 AMEu nu inteleg logica asta gaunoasa cu "hai sa vedem chinezii ca termina pana la dn2 si apoi sa vedem ce fac cu restul lotului".
Explicatie: o sa merite laudati cand o sa livreze ceva, nu pentru ca au santierul curat. Se doreste deschiderea pana la DN2 anul asta, daca nu se va intampla atunci indiferent cat de frumos arata santierul e o pierdere pentru participantii la trafic.

In acest context, @mike_us nu greseste deloc si logica e impecabila, nu gaunoasa.

satanistu

^hefaistos : nu o sa fie cazul sa fie gaura intre chinezi si A2. Nu o sa stea UMB sa fie injurat asa cum e Aktor. Daca chinezii maresc ritmul, o sa mareasca si UMB ritmul direct proportional.

oneLess

^ Baxcom rupe ! Fix ca la Aktori .

hefaistos

#11502
Despre chinezi:
Se misca bine pentru o companie mica aflata pe un lot mic. Eu ii banuiesc de intentia de a deschide la DN2 in configuratia finala, nu in una provizorie, avand in vedere cat de tare trag la toate supra-traversarile. Ramane de vazut. Despre restul lotului, nu stim, mai au ceva lucrari de arta, dar numulte si ramane de vazut cum se misca la terasamante si la asfaltari. 2026, termenul contractual, pare credibil. 
Pentru argumentatie, in data de 14 august in nodul cu DN2, la cele 3 pasaje avem:
La pasajul vestic (spre DN3) avem 3/5 radiere turnate.
La pasajul central (peste DN2) avem 4/16(?)turnate+ nr. 5 armat, cofrat si gata de turnare.
La pasajul estic (spre lotul 2 UMB) avem 0/5 radiere turnate.   
Despre UMB:
Nu e meci de skandemberg. Ca sa aduca resurse aici rebuie sa le ia de la alte lucrari. Si nu stiu de ce am o ciudata senzatie ca lucrarea de aici e pe ultima prioritate pe lista UMB. Eu cred ca se vor prevala de problemele de mediu pentru a taragana pana dupa finalizarea grosului lucrarilor contractate pe A7. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Sergiu25

Absolut exclus sa astepte pana termina complet nodul la DN2 pentru deschiderea partiala, ar amana multe luni deschiderea, se va realiza exact asa cum s-a descris aici pe forum.

Iar in legatura cu lotul UMB, 2027!?! sa fim seriosi, va amintesc cine detine firma? Este un om care nu va putea sa isi asume injuraturile si sa rada lumea de firmele lui ca au  terminat chinezii cu peste 1 an inainte lui, iar el avea de mult semnat contractul. Pentru ca nu avem nod la DN3 inclus in proiectul A0 initial, presiunea o sa fie absolut uriasa sa se faca legatura DN2-A2 pe A0, mai ales ca bucata DNCB din zona pare ca nu se va mai face in acest secol(prin comparatie lotul reziliat in ac moment pe Cra-Pi se si termina anul asta, la fel si centura Timisoara), iar traficul este un cosmar in zona.

dumbravaandrei

#11504
Lasa ca se obisnuieste acum cand o sa inchida Ozaltin inaintea lor pe DEx12.

@AdrianB1 imi explici si mie juridic cum functioneaza rationamentul tau? Daca nu dau pana la dn2 in decembrie, crezi ca pe 01.01.2025 se reziliaza restul lotului?