News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

archaeus

^^
este practic imposibil, UMB cu 4 luni inainte de Craciun avea deja pilotii forati la Jitaru si tot a terminat la limita limitei, pe ploaie si pe lapovita, compactand namol si balast umed. Nu ii vad pe aktori facand acelasi lucru si la 3 structuri unde nu au nimic :)

Ionut

Pe cuvânt. Nu vă înțeleg.

În urmă cu 2 săptămâni toți "huo, Aktor!".

Mișcă Aktor o mână de grinzi și un giratoriu... gata, termină în 3 luni trei structuri neîncepute!

Și nici nu s-au apucat de ele.
WTF?!!?!?

Și la Clinceni nu, nu e o singură deschidere. Ia vedeți harta și filmare (19 iulie):




panzer

Haioasa totusi propunerea, sa deschide de al Bacu pana la A1.  :lol:

Ionut

Păi fac girație la Bâcu, ți-au scăpat discuțiile? Vezi paginile din urmă. Garantat vor deschide A1-Bâcu, marea realizare.

Atât s-a putut. Csfncsf.

panzer

Am obs ca fac giratie, ma bucur. Nu asta era problema.

Cum sa deschizi doar 1.8 km din lot? Eu am crezut ca e gluma. Daca e realitate ... e najpi.

P3trut

#11435
@Ionut ce am scris eu e ca intr-un scenariu super optimist tot nu vad cum ar putea da in folosinta anul asta pentru ca la Clinceni nu e doar un simplu pasaj peste autostrada.

Nu inteleg ce nu-i de inteles. N-au cum sa termine anul asta.  :lol:

P.S. @archaeus nu era nimic la Jitaru anul trecut pe vremea asta (cauta: Jitaru 12.08.2023 de la ADonde Next). Deci au terminat in 4 luni tot - deci nu e imposibil. Asta inseamna ca si Aktor ar trebui sa fie in stare, daca ar lucra in ritmul UMB, desigur - tocmai de aceea am spus scenariul super optimist. Dar asta numai pentru pasajele peste autostrada cu 1 banda pe sens. Clinceniul nu-i vad sa-l termine in 4 luni chiar si asa (eu am scris 3 dar ma gandeam la decembrie inclusiv - math ain't mathing  :lol: ).

mike_us

Aktor e clar de luni bune ca nu o sa termine anul asta.

danpandrea

"N-a ținut vremea cu noi", "Nu ne-a ajutat Dumnezeu" incoming.

P3trut

@mike_us Da, eu's mai optimist din fire. Sau cred in miracole. Oricare se aplica aici.  :D

Mojito

Daca lasa podul ala tot in mana la Doreii aia 3 care fac cu mana, la anu' in Iunie tot acolo mai lucreaza.

Ionut

La Clinceni pasajul este PE autostradă, nu peste. La Țegheș este peste autostradă. Și mai e și structura peste canal. Toate blocate, încă.

Cred că nici UMB nu ar termina. Nu mai comparați cu Jitaru, ce are Aktor de făcut aici este cam de 3 ori Jitaru.

Au fost șanse. Până la final de iunie, început de iulie. Și alea teoretice și semi-profil. Dar gata, adio.

Costi

@Ionut

La Clinceni nu mai este acesta proiectul, cum spui, cu 125 m intre culee. Au sapat deja in jurul pilotilor forati care sunt aproape lipiti de DC125. Distanta va fi de 16 metri, ( am vb acum 1 luna cu un inginer, cand au adus foreza), intre culee. Cu chiu cu vai o sa incapa 2 benzi pe sens cand or sa faca si nodul rutier. Deci aici au toate sansele sa termine anul acesta.

Ionut

Bine, gata, o să termine, m-am liniștit. :)
Ce nod rutier? Fac nod cu DC125?

Costi

#11443
CNAIR a desemnat câștigătorul licitației pentru contractul de Elaborare SF Noduri rutiere privind conectivitatea la A7, Tronson Buzău – Focșani, în zona Boboc - Cochirleanca, A2 în zona Fetești - Borcea și la A0 în zona Clinceni
04 Iun 2024 Interes generalFacebook Twitter
Marți, 04.06.2024, în urma finalizării procesului de evaluare a ofertelor depuse, CNAIR a comunicat rezultatul procedurii de atribuire a contractului de ,,Elaborare Studiu de Fezabilitate Noduri rutiere pentru asigurare conectivitate la Autostrada A7, Tronson Buzău – Focșani în zona Boboc - Cochirleanca, Autostrada A2 în zona Fetești - Borcea și la Autostrada A0 în zona Clinceni".



Ofertantul desemnat câstigător este ECO GEODRUM SRL, cu preţul de 1.896.287,50 lei, fără TVA.



Durata contractului este de 8 luni pentru proiectare, din care 7 luni pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate.



Scopul proiectului îl reprezintă elaborarea Studiului de Fezabilitate privind 3 noi noduri rutiere pentru asigurarea conectivității la Autostrada A7, tronson Buzău – Focșani în zona Boboc - Cochirleanca, la Autostrada A2 în zona Fetești – Borcea, respectiv Autostrada A0 în zona Clinceni.

Nodul rutier de pe A7 în zona Boboc – Cochirleanca, respectiv nodul de pe autostrada A2 în zona Fetești – Borcea prezintă o utilitate duală civilă – militară, deservind baza aeriană Boboc, respectiv baza aeriană Borcea din punct de vedere militar, cât și dinamica populației și a mediului de afaceri din zona UAT- urilor (inclusiv deservirea unui posibil nou aeroport civil) din acele sectoare din punct de vedere civil.

Contractul va fi finanțat din Fonduri Externe Nerambursabile, fiind în acord cu obiectivele strategice ale Ministerului Transporturilor și Infrastructurii din cadrul Planului Investițional 2021 – 2030, cu obiectivul de sustenabilitate dezvoltare economică și dublă utilizare a infrastructurii de transport.





http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/cnair-desemnat-câștigătorul-licitației-pentru-6


O discutie pe FB intre primarul din Clinceni Adrian Budeanu si cineva care se pricepe de prin zona


Autor
Adrian Budeanu
George Preda pe drumul către ORDOREANU cu două sensuri giratorii la aproximativ 100 metri de pod.
20săpt.acum 20 săptămâni
Răspunde
George Preda
Ok, deci cu 2 iesiri gen trmpeta, fiecare cu cate un sens giratoriu,pe DC125, un giratoriu spre Ordoreanu si unul spre Clinceni, in raport cu A0. Varianta simpla si usor de facut. Banuiesc ca bretelele de coborare se vor face pe partea dinspre Bragadiru a drumului DC 125 pe langa Centrul Social Clinceni. Oricum, un sens giratoriu si la intersectia DC125 cu DJ 401A ar fluidiza si mai bine circulatia si acum si dupa realizarea conexiunii cu A0
20săpt.acum 20 săptămâni
Răspunde

Autor
Adrian Budeanu
Corect.
20săpt.acum 20 săptămâni
Răspunde

Autor
Adrian Budeanu
Și sensul giratoriu este în discuție. DJ 401 A
20săpt.acum 20 săptămâni
Răspunde
George Preda
Acela va fi foarte util, mai ales pentru siguranta oamenilor. Se circula cu viteza mare si avand in vedere ca in zona sunt scoala, liceul, piata pe care o construiti, stadionul cu scoala pentru juniori, primaria, adica un flux mare de oameni sensul giratoriu va aduce un mare plus in siguranta. Sper ca si cei de la CJ sa gandeasca asa si sa il realizeze cat mai urgent, poate odata cu finalizarea lucrarilor la DJ.
20săpt.acum 20 săptămâni
Răspunde





Autor
Adrian Budeanu
Prin realizarea acestui nod rutier și a parcului industrial adiacent A0 ,localitatea noastră va reprezenta un punct de mare interes pentru investiții,pentru oamenii de afaceri și va asigura venituri importante la bugetul local. Îl consider piesa de rezistență a următorului mandat ce va face din comuna noastră o localitate independent financiar. Mulțumesc domnului ministru ,domnilor secretari de stat din ministerul transporturilor. domnului președinte CJ ILFOV.



Ionut

Ah OK, e în pachetul cu nodurile noi.
Mulțumesc!

Eu până nu văd nu cred că au scurtat pasajul ăsta. Asta înseamnă contractual o modificare foarte mare de contract. Nu știu cu ce inginer ai vorbit tu. :) Avem o confirmare de la vreun oficial?