News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Dragos_R

@adix,

Multumim mult pentru filmari! Efortul tau este remarcabil, urmaresc de ceva ani forumul, mai rar asa dedicare, very  :gj: !

hummingbird

Avem AC pe tot lotul chinezilor. Sursa: FB Scriosteanu

mike_us

#11402
Chinezii au undă verde să lucreze pe întregul lot 3 al A0 Nord

Încă o sursa. Sa speram ca pina la început de 2026 o si termina.

DragosC

Cum avertizam acum câteva zile, comunitatea vecinilor din imediata proximitate a A0, mai precis zona DJ125, unde urmează a fi făcut un pasaj peste A0, s-a săturat după 3 ani de praf și zgomot.

Dupa nenumărate sesizări și niște zile (și nopți) pline de praf, s-a blocat direct accesul benelor, și permis doar accesul turismelor, până la sosirea poliției.

Înțelegem că se pune presiune pe ei, înțelegem că șoferii nu sunt vinovați, dar pe noi nu ne înțelege nimeni, așa că mai puțină înțelegere de acum înainte, până vor trece măcar 2 cisterne pe oră pentru un aer minim respirabil, nu două pe zi.

În caz contrar, aia e, ghinion, vor mai fi blocaje când le e lumea mai dragă, nu ne lipsește răbdarea.




Nu spera si nu ai teama

nohablaespanol

Praful ca praful, dar zgomotul nu va disparea prea curand. Traseul A0 e batut in cuie de vreo 15 ani. Ma uit pe Google Earth si majoritatea caselor pe o raza de 200m de A0 in zona respectiva sunt clar construite dupa acel moment. Sa fim sinceri unii cu ceilalti: acei oameni si-au cumparat acces la zgomot de autostrada pentru restul perioadei in care vor locui acolo.

Despre modelul de urbanism de pe DC125 Domnesti-Teghes nu mai zic nimic, ca iar o dam in off topic  :)

Ionut

Of asta e o discuție așa complicată pentru că:

- SF marca 2009-2010 făcut din pix

- durere în dos a dezvoltatorilor care nu zic clienților că în X ani vine A0 în curtea lor

- durere în dos (sau complicitate) a primarilor care dau AC deam**lea pentru orice casă/complex rezidențial

- durere în dos a CNAIR (fonoabsorbante, reproiectare soluții pentru oameni, vezi pe DJ-ul ăla la Berceni peste A0)

- indiferență sau prostie a cetățenilor care nu-și fac temele și cumpără în câmp sau în zonele care clar urmează să sufere schimbări ("dezvoltări") majore (cereți măi oameni PUZ/PUG, mergeți la dezvoltator și primar și dacă aveți dubii sau semne de întrebare, fugiți!)

danutzu_1069

#11406
@DragosC , de curiozitate, cand ti-ai cumparat teren si cand ti-ai luat AC ptr casa, ti-a spus cineva ca vei avea autostrada in apropiere?

Casa e construita din 2014, probabil vreun "dezvoltator" care ti-a vandut-o... Ti-a spus ca va fi autostrada prin apropiere? (la momentul ala se stia traseul A0)

In 2009-2010 era teren liber, nicio constructie.

DragosC

Eu am cumparat-o la rosu in 2015, de abia dupa vreun an au inceput sa umble zvonurile ca se va face A0.

Dar astea ca a mea sunt casele noi, majoritatea celorlalte sunt construite in perioada 2005-2010.

Trebuie sa fac o precizare, nu ma deranjeaza in sine A0, chiar aproape, ar fi culmea.

Cu panouri fonoabsorbante si cu respectarea normelor de mediu si munca in perioada constructiei ar fi ok.

Problema e ca NU se respecta aceste norme, si noi nu cerem avioane, doar chestiuni de minim bun simt - udarea constanta a drumului de santier pana cand termina ei cu asfaltul si pot folosi direct corpul autostrazii, respectiv respectarea limitelor de viteza, trec noaptea benele cu 80/ora pe un drum amarat, prafos si vai de el.
Nu spera si nu ai teama

Ionut

Mergeți peste CNAIR și peste Scrioșteanu (fizic și online) și cereți fonoabsorbante and stuff.

pest1969

Poate ar fi momentul sa ridice API problema finalizarii supratraversarilor unei autostrazi cu prioritate. Sa fie ca si cerinta specificata in licitatie. La noi pare ca se intampla exact pe dos. Nu ma refer la situatiile obiective, evident.
Ei fac niste devieri slabe calitativ si apoi se fac ca termina o supratraversare in 3 ani,
UMB a finalizat unele supratraversari in avans pe DX12.
Se finalizeaza, se face receptia si cei din zona scapa de stresul zilnic, in mare parte.

Ionut

#11410
^ Asta depinde cum vrea/poate fiecare constructor. Chestii de bun simț dar cetățeanul e pe ultimul loc.

Apropo de praf, puteți merge și la Garda de Mediu dar o să primească maxim o amendă modică și apoi business as usual.

Asta cu udatul șantierului e limbă străină, inclusiv la UMB.

În iunie când am mers pe CraPi4 am inhalat bine de tot praf și i-a luat omului de la spălătorie 90 de minute să îmi scoată praful din mașină...

Spadan

Legat de autostrazile care trec prin apropierea ansamblurilor rezidentiale discutia dezvoltator-client poate sa fi sunat si asa
"Domnu' dezvoltator, am auzit ca pe aici prin apropiere e proiectat sa treaca autostrada.
-Haideti dom'le, ce autostrada? Cate autostrazi au construit astia in 30 de ani?"

Orice asemanare cu persoane reale este pur intamplatoare, desi este foarte posibila. Stiu si eu un caz la Bacu, unde nu credea ca e posibil, iar in cateva luni va avea A0 peste gard.

Ionut

Quote from: Ionut on August 13, 2024, 08:36:43 AM- indiferență sau prostie a cetățenilor

^ Prostie, în acest caz.

DragosC

Eu repet ca nu e o problema situarea autostrazii in proximitatea caselor, nivelul de zgomot chiar si fara panouri este mai redus cu mult comparativ cu toata larma de care are parte orice orasean care sta la bloc.

Daca se monteaza si panouri, e foarte bine, prefer sa am ca vecini campul si tirurile decat ceva redusi cu "scoala vieti" care pun manele non stop, le latra cainii a paguba, etc.

Bonus daca ai si o conexiune cu autostrada "la doi pasi".
Nu spera si nu ai teama

piXel

E un studiu pe undeva care a constatat creșterea incidenței bolilor cauzate de noxe. Nu e chiar tot una.