News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Păi colegul cetățean de mai sus nu părea că vrea interzicerea traficului ușor, ci doar greu.

DragosC

Pentru putin  :) mai specific, este vorba de o restrictie (limita de 7.5 T) pe tot judeteanul. Cand mai ajung prin zona, o sa le fac si niste poze semnelor.

Ca sa fiu foarte clar, aici nu este vorba de vreun "sacrificiu" pentru binele public (A0), traficul a crescut de multi ani, nu de cand cu A0, pentru ca majoritatea soferilor intentioneaza sa ajunga in Bucuresti de pe A0 fara a mai merge pe centura (pe la Hornbach).

In Bragadiru de exemplu, asa cum probabil ca stiti, exista un gunoi de giratoriu din butoaie acolo unde Clinceni-Magurele intersecteaza Bragadiru-A0.

Nu vreau sa va zic cat de "rapid" putem trece cei din Domnesti-Clinceni daca vrem sa facem stanga catre Bragadiru, sau chiar inainte catre Magurele. Valabil si in sens invers.

Scriosteanu s-a laudat ca va fi amenajat un giratoriu modern acolo, care giratoriu va fi fix pix fara semaforizare.

Au reabilitat si drumul intre Domnesti si Bragadiru, largindu-l la 2 benzi pe sens, si de a doua zi dupa ce au turnat stratul de uzura, s-a umplut de masini pe prima banda, practic anuland orice efect pozitiv.

Si vorbim de oameni care stau la casa, au curti, deci si loc potential de a-si parca masinile.

Mi-e pana in gat de toti nesimtitii astia.
Nu spera si nu ai teama

DragosC

@nohablaespanol de radialele alea are nevoie orice localitate periurbana, nu e ca si cum ne-ar face vreun favor la ce trafic tampit inghitim de atatia ani. E un minim acceptabil.

Cat despre "lasa ca va fi gata si veti scapa de trafic", iti pot da exemplul pasajului vietii de la Domnesti, care a ajutat fix 0, mutand dopul cu 500 de metri mai incolo la Latin. Astia care vor sa ajunga pe Ghencea sau in Drumul Taberei tot prin Domnesti o vor lua, ca pe centura "le e greutz".

Asta e pentru ca toate miile de "mamiki cu pitiki" s-au imburdat sa-si ia "casa pe pamant", mai ales dupa pandemie, stau in casele alea doar ca sa doarma si in rest aglomereaza degeaba drumurile.

E o discutie mult mai larga aici, si nu vreau sa o dau in offtopicuri, ca ma enervez si mai tare.

Revenind, nu e niciun nod pe A0 la Clinceni, daca te referi la comunalul care uneste Clinceni cu Ordoreanu.
Nu spera si nu ai teama

shift2rail

@DragosC : with all due respect, DJ401A e un drum public, nu apartine riveranilor;

o solutie rationala ar fi impartirea traficului greu pe dncb si a celui usor pe acest drum judetean, pana la momentul completarii inelului sudic al A0. Altfel Bragadiru va fi sufocat in trafic&noxe.

nohablaespanol

@Ionut , read again. Colegul facea referire atat la traficul greu cat si, separat, la cel de tranzit de orice fel. Sau cel putin asa am inteles eu. Daca am inteles gresit, sorry.

@DragosC , din nou, inteleg frustrarea si punctele din mesajele tale sunt toate valide, dar blamarea excesiva a "celorlalti" aka a traficului de tranzit pentru ele nu cred ca ajuta. Cum bine spui si tu, problema e complexa. Tine si de residence-uri, tine si de nesimtirea fiecaruia care parcheaza pe carosabil cand are loc in curte, tine pana la urma si de faptul ca la 50k de locuitori, toti dependenti de masina si majoritatea legati profesional de Bucuresti, traficul riveranilor pe radiala e mult mai relevant decat cel de tranzit.

Inchid si eu offtopic-ul. Impresia mea era ca se va licita separat nod la Ordoreanu, tocmai de-aia s-a stat atata dupa schimbarea si aprobarea solutiei tehnice pentru supratraversare.

Dragos_R


DragosC

Pe mine m-a triggeruit colegul voicu, spunand practic ca "aia e, mai bine sa suferiti voi decat noi, bucurestenii"...

Nu bro, nu vreau sa sufar deloc. O fi judetean, dar atata timp cat imi trece prin fata casei si stau 10 minute ca sa ajunga gigi nimeni din Dragomiresti in Bucuresti, nu mi se pare nici firesc, nici normal, si in niciun caz vreo dovada de solidaritate inchipuita.

Nu vreau sa fiu "solidar" cu nimeni. Imi vreau localitatea unde platesc mult mai multe impozite decat ar merita, inapoi.

Si daca asta se poate face doar punand presiune pe autoritati, incat sa fie "creativi", aia e.
Nu spera si nu ai teama

survola

Între ,,a face ceva" și ,,a se interzice altceva" cred că știm cu toți ce vor alege ,,autoritățile".

dargauda

Autostrada A0 Sud Lot 3 Filmat Complet. Aktor, Situatie Lucrari Infrastructura 04.08.2024


thx BabaDog

Ionut

Deci ăștia vor să deschidă între A1 și Bâcu și să spună că s-au ținut de cuvânt. :lol: Ce să zic, mai bine decât nimic! :lol:

Ionut

Fraților!
Mai au o structură neîncepută!

Asta, aici peste canalul ăsta în zona Ciorogârla! Cum naiba mi-a scăpat asta, am uitat pur și simplu și nici aici n-au înaintat. Incredibil.


GAC

nu este aici canalul buclucas ce impunea tablier metalic (parca pod cu arc) si deschidere mare, ca ulterior aktor sa vrea schimbarea solutiei tehnice, ca sa-si mai optimizeze costurile?
aici trebuia "nu" de la inceput, era clar in caiet sarcini, nu au scuze, chiar si asa, discutam de o structura mica, nu e ca si cand ar fi fost vreun pod cu zeci de deschideri. aici cnair a pierdut pe mana lui.

carutasul

păi de asta ziceam mai devreme: asta de aici și cealaltă de la Ordoreanu (sau țegheș că le încurc, una e peste autostradă, cealaltă sub). Care mi se pare că blochează orice șansă de deschidere parțială. Hai că un pod peste autostradă îl faci mai repede, îl mai deschizi "pe ciment" ...

MCI

#11293
^

Aici ziceam cand am facut sumarul ca Scriosteanul numeste zona "Apeduct Ogrezeni" cu acel pilon de test, primul lui punct critic.
Spunea asa pe live: "a fost realizat primul pilon care a fost testat si in baza acelor teste s-a facut platforma. Pe acea platforma instalatia de foraj de saptamana viitoare cand vin carcasele pilotilor reia forajele pentru aceasta zona critica"

carutasul

Zona asta mereu lipsește din filmările parțiale, că ele sunt făcute fie dinspre A0 până la pădure, fie dinspre CF până la DJ401A. :) Până la urmă e interesant care e rezolvarea, pur și simplu două culei și grinzi sau ceva mai amplu?