News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Sa inteleg ca am scapat de contestatii pentru tot A0-Sud? Si turcii au castigat 2 loturi?
Acum sa vedem pariurile.. cine termina primii? Turcii sau actorii? Patim ca pe centura Bacau sau ca pe ST2? Sau avem noroc?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Turcii dau semne OK pentru moment pe faza de proiectare... i-ati vazut la lucru in teren (studiu geo) la scurt timp dupa semnarea contractului... eu sunt foarte, foarte, foarte rezervat. Dar vad ca Alsim Alarko are si sustinatori si am mai auzit de la alti constructori lucruri OK despre ei... problema mea e ca au ZERO infrastructura si experienta in Romania... deci...

TibiV

Quote from: dr4qul4 on July 02, 2019, 02:33:53 PM
.. cine termina primii? Turcii sau actorii? Patim ca pe centura Bacau sau ca pe ST2? Sau avem noroc?

Cum ne-o fi norocul...

OFF
Cam ca in bancul asta:

Cu o zi inainte de nunta.
Gheorghe: Mai Marie, eu te iau maine de nevasta, dar tu oi fi fata mare?....
Maria: Mai Gheorghe, oi fi, n-oi fi... Cum ti-o fi norocul!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pbh

#1128
Cred ca turcii au ceva experienta in Romania. S-au mai luptat cu noi si au primit o gramada de biruri din Tara Romaneasca.
Bineinteles, ma gandesc la eventualele viitoare lupte cu "prostia" CNAIR si incasarea de bani din claim-uri ;)

Totusi, stand stramb si gandind drept, nu ar trebui sa neglijam situatia dezastruoasa din Turcia, inflatia galopanta si unele masuri ce afecteaza grav marile firme din aceasta tara. Sa speram ca nu vor exista surprize ca la centura Bacau.

dr4qul4

Credibilitatea turcilor s-a terminat si la mine cand au dat chix pe A7 (chiar daca au fost altii).
Totusi, daca ne uitam pe contestatii...in afara de TS, turcii astia dau chiar bine. Pizzarotti ne-au aratat ritmul lor atat pe A3 cat si pe A10, Condotte si Erbasu nu au nici experienta cu A la noi si nici resurse, iar Delta e deja in groapa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristian 74

@ dr4qul4: "Credibilitatea turcilor s-a terminat si la mine cand au dat chix pe A7 (chiar daca au fost altii)."
Esența e "chiar dacă au fost alții". Generalizările și prejudecățile nu ne ajută. E ca și cum ai spune că orice firmă spaniolă nu e bună pentru că a dat chix Corsan la noi. Propun să fim rezervați (da, știu, turcii... turcismele...) sau rezervat-optimiști până la proba (sper eu, care nu va apărea) contrarie.

Nelu63

Nu trebuie să avem prejudecăți față de ei , să le dăm credit pentru început.

dr4qul4

Acelasi credit il dau si chinezilor. La prima lucrare beneficiaza de increderea mea, daca dau chix...atunci "chiar daca sunt altii" o sa-i privesc cu suspiciune.
Si nu are legatura cu vreo discriminare rasiala, ci are legatura cu faptul ca nu sunt obisnuiti cu lucrarile in UE, unde nu poti misca o roaba de pamant fara sa te asiguri ca nu deranjezi broasca/vulpea/ursul.
Doar nu credeti ca in tara Sultanului Erdogan, se impotmoleste o asemenea investitie de un directoras care nu are chef sa semneze.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Dezastru si inflație in Turcia dar merg inainte cu infrastructura.. Edte adevarat ca nu sunt numai firme turcesti dar merge. Probabil ati auzit ca au funalizat doua mari poduri, din care unul este peste Bosfor, si au in constructie unul peste Dardanele, iar la km de autostrada recent dati in circulatie sau care sunt in constructie.... ce sa mai zic.... sute de km..

ando01

#1134
salut,
urmeaza sa ma mut in zona si as vrea sa stiu mai bine decat pot eu sa aproximez pe unde o sa treaca A0 in zona Bacu din imagine,
daca are cineva timp sa traseze o linie macar sa stiu la ce sa ma astept.
Merci


Ionut


ando01

Multumesc,
Exact de ce imi era frica, la 50M de mine....

horatiu.cosma

Constructorul va trebui să obțină certificatul de urbanism și toate avizele din certificat la faza de proiect tehnic. Unul dintre avize va fi de la comuna Joița. Poate vorbești cu vecinii care au case în apropierea traseului autostrăzii și faceți o petiție la primăria Joița prin care să solicitați:

1. Să vă cheme la ședința de consiliu local când vor discuta avizul pentru autostradă,
2. Să precizeze în avizul pentru autostradă obligativitatea instalării de panouri fonoabsorbante în zona voastră.

ando01

Multumesc pentru sfat,
Problema este ca din pacate nu imi doream asa ceva in preajma

dr4qul4

Sa speram ca "noile cartiere" au toate documentele in ordine. Sa nu cumva sa fie cadastrul facut la misto (stiu mai multe cazuri in care gardurile era la 10m fata de cadastru...) si mai ales ca au AC pentru cladiri. Sunt destul de dese cazurile in care s-au facut case in extravilan, fara nici un document, pe principiul "asa a facut si bunicu".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024