News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Ionut

#11070
V-am zis că, aparent, cei de la Pizza-Retter au declarații războinice pe A0 cu intrat în teren în august. Probabil doar așa, ceva decopertări, pregătiri. Proiectarea e până în octombrie parcă (din memorie).

Vă zicem de la început de 2023 că arată altfel Pizza după dezastrul de pe A10. Nu ne-a crezut probabil nimeni. Project managementul e mult mai bun ca pe A10, nu se compară Caretta cu Lancelotti. Un fel de baba și mitraliera, în ordinea asta. Se vede în teren de la o poștă. Plus ceva investiții de la nenea Pizzarotti (vezi fabrica de grinzi).

Iar Retter pare-se că e decis să facă figură bună ca asociat, nu doar subcontractor.

Le va ieși 2024? Nu știu, nu pariez. (Evident, vorbesc de A7.)

Dar pariez că dacă le iese și fac o figură frumoasă și pe A0, o să-și spele multe păcate.

bogdan4ice

Sa-i vedem pe A7 mai intai daca se vor incadra in termen. Sunt sanse mari sa il depaseaqsca cu tot cu extensie.

Sergiu25

Deci evenimentul principal de deschidere avea loc din DN4 sau A2? Sa stiu unde ne gasim.

kola

Grinzile sunt puse pe sensul spre Constanța la intersecția A0 cu Dj 601

cfdp

pacat ca nu au bretelele intre autostrazi pe doua benzi: in speta A0- A2 SPRE CONSTANTA

reed

poi trebuiau să lărgească podul de pe A2,prea mult de munca

ijwtsh

Clipul asta zice ca s-a deschis A0 sud. Restul surselor zic la ora 18:00. Deci?


Quote𝐃𝐞 𝐥𝐚 𝐚𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚̆ 𝐨𝐫𝐚̆, 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐦 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐥𝐚 𝐩𝐞 𝐢̂𝐧𝐜𝐚̆ 𝟏𝟎 𝐤𝐦 𝐝𝐢𝐧 𝐀𝟎 𝐒𝐮𝐝.

Ionut

Eu cred că ajung pe la 16.30. Nu știu unde va fi deschiderea, probabil în A2.

Claudiu T.

Nu am gasit nimic pe pagina FB de CNAIR,Cristian Pistol,Grindeanu sau Scriosteanu. Ramane la ora 18 deschiderea ptr lotul turcilor Ao sud. Poate ajung si eu la capatul dinspre A2 la declaratiile de presa ale astora.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

pasa_andrei

Eu o sa fiu in nodul A2-A0 undeva pe o bretea sa vad unde pot sa opresc.

tudor

Marcaje stupide



Powered by API/PUM imgur uploader
Marcajele din nod sunt absolut stupide. Nu stiu daca normatilvele snt stupide sau interpretarea lor e stupida.
Ce vad eu din marcaj:
- pe banda 1 merge se poate merge doar in drectia inainte:
- pe banda 2 sau 3 se poate merge in directia inainte sau la dreapta.
Adica daca vreau sa merg drepata trebuie sa trec pe banda 2 sau 3 !?
La "repetarea marcajului":
- pe banda 1 se poate merge doar la dreapta. (in sfarsit logic) 
- pe banda 2 se poate merge fie inainte sau la dreapta
- pe panda 3 se poate merge doar inainte.
De aici se poate înțelege ca la dreapta vor fi doua benzi ceea ce e confuzant si periculos pentru ca la dreapta pe bretea e o singura banda.
In Uk spre exemplu benzile de accelerare/decelerare/ care se desprind din autostrada au marcaj cu linie întrerupte mai mici mi mai dese (similare cu cele de delmitare a parții carosabile) care  împreună cu săgețile de asfalt iti spun ca ești "pe alt drum/pe bretea".

In Romania, benzile de accelerare si decelare au pe o lungime foarte mare linie continua (ceea ce ar trebui sa semnifice ca schimbarea benzii este interzisa).
Chestia asta e foarte periculoasa pentru ca aproape nimeni nu o repsecta si intervalul pentru incadrare devine periculos de scurt; insa toata lumea se asteapta ca ceilalti sa o respecte in mod implicit pentru ca schimbarea benzii se face cu asigurare. Inlocuirea  cu un marcaj cu linie intrerupta diferita pe toata lungimea benzii de incadrare/accelerare/decelerare pana la bretea ar fi mult mai logica si mai informativa.

crystale

Quote from: ijwtsh on July 31, 2024, 12:11:10 PMGrindeanu: Există posibilitatea ca până la finalul anului să circulăm în regim de autostradă pe ruta Craiova – Constanța, ar fi o devansare a termenelor de execuție

N-am stiut daca s-o postez aici sau pe threadul cu DX12, dar aici cred ca va prinde mai multa tractiune. Hai sa radem impreuna!

Păcat că nu există topic dedicat pentru chestii amuzante. Direct acolo ar fi fost locul acestei bazaconii.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nedcatalin

Remarcabil cum la A0 x DN4 pe A0 avem banda colectoare pe ambele sensuri si o configuratie 2 + 2 + 2 + 2 iar la A0 cu A2 pe A0 avem un simplu 1 + 2 + 2 + 1.. Da stiu, e pod si era scump sa se faca mai lat.  :((

survola

Nu cred că mai vine nici o ,,oficialitate", nu au inaugurat deja primul-ministru si ministrul transporturilor?