News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 6 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Păi dacă fac peninsulă la ce ne-am mai icnit atâta cu acordul de mediu?!?  :bash:

panzer

Am o familie de lilieci pe terasa. Cum se lasa seara cum ii vad zburand.
Isi mai aduce aminte cineva cum se scapa de lilieci? Varianta CNAIR.

@danpandrea lacurile astea sunt interconectate, atat intre ele cat si cu panza freatica.

Cand Astaldi (pe vremea aceea) a dat de nisipuri si o punga de apa (pe M5 langa Eroilor) au inceput sa pompeze apa. Au pompat pana a secat lacul din Gradina Botanica. A fost un dezastru ecologic la Gradina Botanica, dar s-a musamalizat romaneste. Oricum pe noi ne intereseaza infrastructura, nu ecologia, nu?

Stau langa Bucuresti si am put la 40m, in acviferul Colentina. La irigatii cateodata vara, pompa intra in protectie. M-a invatat un prieten care a terminat Constructiile la Poduri si Dig-uri sa ma urc in masina si sa vizitez lacul invecinat. E cam la 3 km in zbor de pasare de mine. Iti garantez ca a avut 100% dreptate: debitul putului meu depinde direct de nivelul din acel lac. Scade de la 10mc/h la sub 5 mc/h. Pe seceta, Apele Romane alimenteaza acviferul din acumularile de pe Dambovita.

Daca te uiti pe filmarile vechi cu DNCB DN2-A2 (cand Tirrena lucra) o sa observi o serie de ecluze intre lacuri. Sunt de la Apele Romane. Ar putea exista o posibilitate sa ii reduca nivelul, dar nu pana la secare. Si nu fara sa afecteze fauna umana din zona, care ca si mine se adapa din acelasi rezervor subteran.

mike_us

Cred ca este o balanta intre dezvoltare si ecologie. Extremele sunt dăunătoare. Pina la urma in inginerie nu exista perfecțiune ci niște alegeri intre diverse soluții dar nici una nu e perfecta.

adix


voicul

La fel de aproape gata ca acum 1 saptamana sau 2 sau 3!

Eu cred ca vor sa braduiasca: constructia turceasca! (care sa rupa picatura chinezeasca).

mike_us

Si eu as fi crezut ca termina prin aprilie. Haideți măcar in august.

adix


danutzu_1069

Podul de peste lac se preta sa fie hobanat sau chiar suspendat... dar nu, facem cu pile in apa,
In schimb face Băluță hobanat, la Apărători... ca se potrivește fix in pix...
Noaptea minții

GIV


Ionut

Bro. SF pe genunche ediția 2009-2010 făcut din pix fără considerații gen cormorani, nod cu DN3, utilități, construcții apărute ca ciupercile după ploaie și alte asemenea detalii.

Era o reclamă pe vremuri. "COMENTEEEEZI???!!!"

alecu26

Și pod în arc peste canale ANIF...degeaba.
Deci nu e iulie la Alarko?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

danutzu_1069

#10781
Final de iulie...

Un dublu hobanat ar fi mers ok, nu avea treaba cu luciul apei si cu orataniile din balta.

Btw, exista proiect(depus si aprobat) pentru bucata asta?

GIV

@danutzu_1069 eu stiu ca da, si apare si pe harta api

adix


Cristi N

Quote from: panzer on July 13, 2024, 12:44:24 AMDaca te uiti pe filmarile vechi cu DNCB DN2-A2 (cand Tirrena lucra) o sa observi o serie de ecluze intre lacuri. Sunt de la Apele Romane. Ar putea exista o posibilitate sa ii reduca nivelul, dar nu pana la secare. Si nu fara sa afecteze fauna umana din zona, care ca si mine se adapa din acelasi rezervor subteran.

In toamna vor incepe lucrari de refacere a malurilor lacului Herastrau. Asta va presupune scaderea nivelului apei in lac si probabil reducerea de nivel va fi pe toata salba de lacuri inclusiv la Cernica.