News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

GIV

@mike_us  de cate exemple mai ai nevoie ca sa te convingi ca statul nu functioneaza cum ar trebui? forumul asta nu e suficient? prin spitale ai mers? esti multumit de taxele de la noi?  esti sofer? ce parere ai de ordonanta 84? cred ca pot sa continui cu exemple pana dimineata..

Cetatean

Hahah,buna asta! Pai si cum sa ii excluzi? Ca a avut intarzieri confirmate de companie prin acte aditionale si lucrari suplimentare? Sau lipsa de expropieri,relocari utilitati?

Te da in judecata si te castiga,avem n cazuri.

Am spus-o si o sa o mai spun de cate ori o sa fie nevoie. Sunt vreo 2-3 firme de consultanta/claimuri prin Bucuresti,pe care cnair le ignora. Firmele de constructii in schimb profita.

larson

Relocarile de utilitati nu sunt in carca lor? Adica poate daca ei fac demersurile si sunt intarziati mai mult decat termenul rezonabil da, dar din lista data de CNAIR ultima oara ei nici n-au facut demersurile.

MCI

Au deviat astazi la Nodul A0xA1? Au pus si ei ceva din predale, daca a trecut cineva pe acolo si stie?

stangabriel

Da, au deviat azi dupa amiaza, macaraua pe la ora 17 abia se ridica pentru montare predale.

survola

Probabil că lucrează și ei seara si dimineața. 

mike_us

@GIV @voicul Eu am zis doar ca ar fi interesant de făcut clasamentul asta al firmelor. Chiar daca CNAIR nu o sa îl ia in considerare imediat. Nu am zis ca e foarte ușor de făcut (trebuie luat in considerație toate întârzierile provocate de stat, cunoscut istoria loturilor) dar nu cred ca e nici imposibil.
  Nu vad legătura intre ce am zis eu si faptul ca statul a făcut nu știu ce cu spitalele, taxe ... Pina la urma forumul asta de exemplu a generat o lista cu citi km sunt in lucru, ce procent are fiecare firma ca distanta / preț. Chiar daca guvernanți nu se uita la asta tot e un lucru foarte interesant zic eu.

Claudiu T.

Cum trece UMB-ul cu autostrada peste lacul Cernica? Va fi pod d-ala hobanat? Sau baga piloni in lac? Sigur s-a mai spus/discutat dar nu stiu la ce pagina de aici.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

adix


mike_us

#10749
Cred ca Aktor mai au doar o șansa teoretica sa deschidă anul asta. Ceva sub 1% după mine. Alsim e sigur cu cei 11 km pe care ii mai are. Adaugăm anul asta si cei 10 km ai UMB + chinezi pina in DN2? Ce șanse credeți ca au chinezi? Terminam anul cu 21 km pe A0?

Ionut

Chinezii au șanse maxime pentru că vorbim de o solutie de conectare PROVIZORIE cu DN2.

vm75

Mai mare dragul la Aktor sa vezi basculantele alea albe aliniate in nod. Sunt acolo la orice filmare, nemiscate. Or fi butaforie sau n-au bani de motorină? Am văzut ca acum cateva saptamani CEO-ul Intrakat l-a invitat pe un "jurnalist " de la DC News la un piscot la sediul lor din Atena si a promis ca vor deschide in august. Am văzut si advertoriale platite in Adevarul. Deci ceva buget de PR ar mai fi pe anul asta. Speram sa bage niste bani si pe cardurile de motorină. Ziua in care vor deschide A0 (probabil decembrie 2025, cu mari eforturi) va fi cea mai frumoasă zi pentru infrastructura rutieră din Romania, pentru ca atunci vom scapa definitiv de blestemul Aktor. Pe feroviar mai punem 10 ani si scapam si acolo.

hadrian

#10752
^^
Eu stau in Voluntari. Afumati-ul il vad saptamanal aproape.
La inceput, prin primavara, se miscau cu talent, ii vedeam mereu cu zecile pe la intersectia cu DN2. De 1 luna o freaca la greu. Nu zic ca nu or termina in decembrie, dar jenant oricum, de la inceputul lui iunie cand trec, vad doar cativa rataciti pe acolo fara mare progres.

GIV

eu cred ca ciotul chinezilor il tin pt niscai alegeri.. sau ambele :lol:

Johnny1711

Am văzut ieri un podcast unde era invitat domnul Scriosteanu la Barbier in emisiune.S-a discutat mai mult despre A0 si drumurile radiale si printre altele zicea ca UMB doar în noiembrie, conform acordului de mediu, se poate apuca de pilele pentru podul peste lacul Cernica.