News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Jacob46

Daca se confirma, e o decizie de bun simt. La cum ii stim pe Aktori ca lucreaza nu m-as grabi inca pe primul semnal  :) . Intrebarea ar fi, odata deschis HP, cam cat ar dura finalizarea celuilalt sens? Odata ridicata presiunea de pe ei sa nu ne prinda 2026 ...

satanistu

Ma amuzati grav. Decizie de bun simt? bila alba?

R U SERIOUS?

E bataie de joc! In loc sa puna biciu pe ei sau sa rezilieze ca sa scapam de tot de ei, tot li se aproba actiunile de rahat pe care le fac. HP e o rusine, nu o decizie de bun simt si nici o bila alba. O bataie de joc asupra soferului caruia i s-au marit de astazi acciza pe benzina/motorina.

carutasul

Acum, half profile e condiția necesară dar nu și suficientă :)
Dacă am vedea finalizat un sens "până la 1 Decembrie" să zicem ar însemna că au o mobilizare în teren suficientă ca să nu îi apuce iulie cu celălalt neterminat, deci mai-iunie. Dar evident că se pot demobiliza cât ai zice pește, presiunea trebuie să fie constantă și după :)

misiekwas

^^Pai, rușine e oricum pentru ca ritmul de munca a fost execrabil, HP sau FP. Privind rezilierea, cel mai probabil bătălia legala și atribuirea finalizării la momentul actual ar dura mai mult decât sa le lase sa termine. Datul cu biciul a funcționat cum a funcționat pana acum. În contextul asta, chiar HP pentru o perioada este cea mai puțin nasoala din opțiunile existente.

Jacob46

^^^Eu salut doar decizia actuala care e adaptata situatie de acum, cumulata cu dorinta si presiunea de a deschide anul asta "ceva". Dupa parerea mea momentul rezilierii a trecut de mult timp, cam de vreun an asa cand era clar ca nu vor livra la timp tot lotul. Doar ca Scrio ne-a tot aratat pisica prin declaratii ca fac presiuni pentru deschidere la termen. Cred ca niciodata pe durata contractului nu s-a discutat la modul foarte serios de reziliere. Gresit evident. Acum pe 1 Iulie 2024 ce optiuni ar fi? Sa se mearga inainte full profile fara sanse de deschider, sa se mearga HP cu sanse de deschidere sau reziliere? Sa fim seriosi, nu reziliaza nimeni. Deci raman celalalte 2 optiuni din care doar una e fezabila

Claudiu T.

Doar din cum lucreaza mai nou la podul ala de cale ferata putem trage concluzia ca lucreaza acum ptr half profile? Sa nu fie o pacaleala si defapt lucreaza pe rand cele doua jumatati ale podului asta. Lucrari intarziate pe un sens la podul ala. Mi-e ca ne imbatam cu apa rece.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

dargauda

Cu deschidere anul asta nau cum,dupa cate stiu mai au 2sau 3 structuri unde nici piloni nu sunt forati,dupa mine anul asta nau ce deschide,eventual slitul lá pantalon   :lol:

Sorinus

Structurile alea nu sunt nimic deosebit. Se pot face. Și sa fim serioși, HP e lux fata de DNCB. Când era HP pe A2 în jud Constanța, era mult mai bine decât DN. Iar DNul ala nu avea trafic de DNCB decât in weekendurile de vara.

dr4qul4

tin minte ca pe A2 am circulat pe HP prin santier (nici macar un sens nu era finalizat complet, marcaje cu galben si o gramada de utilaje pe langa) si coada tot la statia de taxare se facea (dar ce e drept, pe vremea aia se platea doar cash acolo).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

#10599
Cel mai recent HP, a fost tot la Aktori, pe A10 la alunecare (curba Oejdea, daca nu gresesc).
Asa ca nu e premieră pentru ei.
Si n-ar fi exclus sa fie HP doar punctual, unde nu sunt structurile gata.
Luati aminte ca asta se intample pentru ca ...presiune politica

hefaistos

Om trai si om vedea.
Sunt multe lucrari ramase in urma, din perspectiva sfarsitului de 2024.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dumbravaandrei

cum poti face HP cand tu nu ai gata structurile care supratraverseaza autostrada, nu inteleg... ca in mod normal, cat timp lucrezi la structura care supratraverseaza  si nu ai montata protectia la cadere, nu se poate circula pe dedesubt. Nici macar cu 10 km/h, dar cu 90/100/130...
La Oiejdea nu era risc sa-ti cada ceva in cap, motiv pentru care s-a putut circula HP. Aici, pana nu sunt gata supratraversarile, nu se poate circula pe A.

Ionut

Evident că trebuie să facă supratraversările. Nu a zis nimeni că nu trebuie. Și HP este foarte greu, spre imposibil pentru Aktor în 5-6 luni.

voicul

Si intrarea cum s-ar face din A1?
Desi cred ca tot nodul ar putea fi gata pana in Decembrie si dupa trecerea la HF sa se faca in 100 - 200 de m dupa nod.

Ionut

HP nu presupune musai HP peste tot. Evident, nodul cu A1 trebuie complet ca să nu fie blocaje. Complet fără continuarea spre nord. Hai că înțelegeți voi ce zic.