News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

JohnDoe

Revin saptamana viitoare cu ceva stiri, deocamdata pasagerii curselor aeriene nu sunt verificati in Germania (Munchen) nici la sosire din Schengen, nici la plecare in tari Schengen.
Aste spre deosebire de Romania unde te verifica la pasapoarte indiferent daca vii din Schengen sau daca pleci in Schengen. Adica nicio schimbare fata de acum un an. Da, se intampla si la Sibiu si la Cluj.
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

Light

Am prieteni care au călătorit în august pe ruta Cluj-Napoca - Barcelona și retur, care mi-au zis că la ambele zboruri nu au fost verificați la pașapoarte/CI.

yetiman

@JohnDoe - Nu stiu de unde ai informatia, dar nici la plecare de la Cluj spre Germania, nici la intoarcere nu se verifica nici un pasaport. Sunt culoare diferite pentru Schengen/Non Schengen.
Poate sa fi fost o faza intermediara, inca nu sunt complet rezolvate fluxurile pe Cluj.
(Luni am plecat spre Muenchen, ieri m-am intors :) )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

JohnDoe

Nu stiu de unde ai tu informatia dar pe mine m-au verificat la sosire in Sibiu si la plecare in Cluj.
Intr-adevar, nu mai sunt gheretele de catei cum erau inainte dar pasapoartele se verifica.
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

yetiman

@JohnDoe: Am scris in postare. Am fost eu in Germania, saptamana trecuta. Nu a existat nici un control de frontiera.
Ca iti verifica identitatea sa corespunda cu biletul de imbarcare e alta poveste.
Iar la sosire pe Cluj am intrat direct la banda de bagaje, fara absolut nici un control.
Zborul non-schengen sosit in acelasi timp a intrat pe alta poarta si a trecut prin controlul de frontiera.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

shift2rail

^^ controalele la toate granitele terestre ale Germaniei devin efective din data de luni 16 sept.

focusul este pe asa-zisii "dublinati", adica migranti/refugiati care au fost amprentati EuroDac si inregistrati in primul stat de contact din UE (de ex Grecia, Bulgaria, Italia, samd);  cf Acordului Dublin aplicatia de azil ar fi trebuit procesata de statul  respectiv, dar, din varii motive-retele de trafic migranti, incapacitatea admin a statului de first-entry, chiar incurajarea deliberata a migrantului de a parasi tara, etc - ajung pana in Austria, Germania, Benelux, Franta.

noul planul german prevede ca acesti dublinati vor fi retinuti automat la granita Germaniei, concentrati in tabere si reintorsi in statele in care au pus piciorul ptr prima data in Europa. what could posssibly go wrong.

bogdymol

E interesant acest acord de la Dublin. Teoretic ar trebui toti migrantii sa ramana in primul stat membru UE, adica Spania, Italia, Croatia, Ungaria, Romania, Bulgaria sau Grecia. Ca pe uscat nu ar avea cum sa ajunga in Franta, Germania, Olanda sau Suedia prima data.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

shift2rail

Ptr a reduce presiunea pe statul first-entry, noul pact migratie&azil modifica acordul  Dublin adaugand mecanismul solidaritatii obligatorii(sic): fie accepti cota parte de relocari intra-UE, fie achiti 20k eur ptr fiecare migrant pe care il refuzi.

HU si PL afirma ca nu vor aplica niciodata acest pact migratie/azil, votat prin majoritate calificata in primavara. Noul guvern olandez de extrema-dreapta are in program negocierea unui opt-out complet de la politica comuna de migratie, in iluzia ca pot gestiona singuri frontierele. Franta lui Barnier aflat la mana lui Marine Le Pen va urma pe aceeasi linie dura, moratoriu ptr imigratie si frontiere inchise.