[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolaem

Da o sursa la motivația aia. Că nu e clar dacă e părerea ta. Sau e oficială.

StefanCelMare

#1216
Pun una din pozele de la deschiderea șantierului.
Sursa, Instagram Emil Boc.
Cred că construcția acestui pasaj deasupra unui giratoriu va fi dureroasă pentru traficul din Florești (adică construcția propriu zisă, evident, nu după folosința).
Plus, oare la ce înălțime îl fac? Ar trebui să fie măcar cât să treacă un autobuz și o ambulanță.





Powered by API/PUM imgur uploader

sebip

Pai accesul la spital se va face pe sub pasaj, deci clar va fi la o înălțime care sa permită trecerea ambulantelor/autobuze/mașini pompieri!

alexV

Prin efortul voluntar al lui @RobertH avem aceste planse publice:

https://pum.project-online.se/doclic/Rutier/Variante%20Ocolitoare/Cluj/SF/Tronson1/

Mi-a atras atentia @horatiu.cosma in trecut ca exista o subtraversare pietonala si velo in zona Vivo mall (imaginea 2), unde e si statie de bus.


@StefanCelMare si @sebip recunosc ca si eu am pus astfel de intrebari in trecut (e.g. oare incape camionul sub pasaj?!), sau cum am mai vazut la postarile noastre cu ceva tunel pe A1: "nu pare suficient de lat tunelul", si va asigur ca fac deliciul inginerilor de drumuri.

nicolaem


StefanCelMare

Fiind un pasaj denivelat, ar fi fost bine să îl lege la rețeaua de străzi de pe partea sudică a drumului.
Ar ajuta la degrevarea intersecțiilor dinspre vest.
E drept că ar duce la blocarea traficului la unele ore in zona aceea.
Depinde, dacă se continua cu două benzi in giratoriu, se poate menține una distinctă pentru autobuze/ambulanțe.
Dar nu pare în randare că vor fi două benzi, deși pe plan pare suficient de lat giratoriul.

doodoo

Randările suportă orice...

Oricum ultimele 2 show uri inaugurale din Floresti au fost de tot râsul, o piesa de teatru pur electorală pentru voturi și atât.

Sa aplaude cine vrea😝😝😝

sebip

#1222
Hai sa nu exageram! Cel puțin la spital este o mobilizare exemplara și se lucrează din greu. De pe pagina citire:

📢 Stadiul lucrărilor la SRU Cluj în data de 24.05.2024

🏥 Proiectul Spitalului Regional de Urgență Cluj continuă să avanseze conform graficului de execuție:
-Stadiul fizic la 24.05.2024 - 12%;
-Organizare de șantier 65%;
-Grindă de ghidaj pereți mulați 75%;
-Executie pereti mulati - 3%;
-Personal în șantier : medie 40 persoane/

🏗 Executat: defrișare copaci și arbuști.

🏗 Utilaje:
- În medie 22 pe zi (excavatoare, buldozere, cilindru vibrocompactor, macarale, autobasculante etc.).

#MinisterulSănătății
#ANDIS
#RomâniaConstruieșteSpitale
#SRUCluj

klax187

#1223
Legat de pistele si trotuarele de pe acest troson care a intrat in lucru:

Acum nu stiu cat de credibil e Tarcea cu aceasta declaratie, dar la cum se exprima, randarile nu sunt neaparat corecte.
Aceeasi poveste a fost si la Podul Rasaritului. Randarile aveau piste velo in completarea podului, in realitate a mai disparut din ele.

As paria pe trotuare pe ambele sensuri si piste bi-directionale pe partea cu Vivo.


ijwtsh

12% progres si organizarea de santier 65%? De ce s-o mai duci la 100%, daca imediat e gata? :lol:

TeoH9

Cum era de asteptat, si asa cum am zis, sanse 0% cu contestatia.
Acum sa vedeti voi circul circului.
Au suplimentat sau vor suplimenta bugetul, si sa vedeti voi 3-4-5 ofertanti. Daca a durat 5 luni evaluarea la o oferta, cat va fi la 5 oferte?

Ionut

This:

Quote from: Ionut on May 09, 2024, 02:39:54 PMTind să cred că dacă invocă o "greșeală", CNSC nu va pune botul. Că nu are cum să fie greșeală, pe bune acum. E ceva voit, la mica înțelegere cu beneficiarul. Speculații, sigur, dar n-au inventat Dimex/CON-A roata licitațiilor. :)

Sunt multe întrebări. E un exemplu excelent de proiect super-important care trebuie transparentizat, să vedem și noi dacă s-a încercat o înțelegere la limita/dincolo de limita legii, dacă a greșit cineva sau nu, ori dacă a "greșit". Dacă e doar fugă de răspundere a lui Boc/a primăriei dacă dacă dacă. Multe întrebări.

Cert e că începe să pară cusută cu ață albă. Cum să stai 5 luni să clocești o ofertă? Ori incompetență crasă, ori mânărie.