Drumul Expres DEx Focșani-Brăila

Started by rota, February 20, 2019, 10:37:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Liviu M

Eu nu reușesc să mă prind de ce ne ies nouă toate super complicate. O intersecție similară la alții https://www.google.de/maps/@49.5559427,8.5566283,14z

slartibartfast

Cred că doar pare mai simplu nodul acela. De fapt, are mai multe denivelări decât ăsta. Ăsta are și avantajul că permite viteze mai mari pe o direcție preferată, ceea ce e util aici: nu e de așteptat să fie prea mulți care vin dinspre Buzău până lângă Brăila ca să o ia apoi spre Focșani.

Liviu M

#227
Eu vorbeam de condus prin el.
LE Sau de cum arată când te uiți la el.

Liviu M

A propos, c-am ratat partea cu viteza mai mare, pe direcția nord-sud nodul pus de mine e fără limite.  :D

mirceaeliade

@Liviu M
^Pentru ca la noi e nevoie de benzi pentru cozile care sigur se vor forma.  In alte tari nu au probleme cu cozile de iesire, dar la noi mai degraba bagam noduri faraonice decat sa limitam vitezele de iesire si/sau sa mai punem o banda in plus pentru un km inainte de nod.  Vezi cariocile de pe A0 care au devenit realitate.


tom_sawyer

#231
O oglindă a necesității stringente (în viziunea unora) a acestui drum expres, Focșani-Brăila (atenție la anul 15 de operare):

Quote from: tom_sawyer on January 12, 2024, 12:44:21 PM


vs.

Quote from: tom_sawyer on May 28, 2024, 11:43:17 PM




Feri

QuoteHotărâre a Guvernului pentru aprobarea indicatorilor tehnico - economici aferenți obiectivului de investiții ,,Drum Expres Focșani-Brăila", județele Vrancea și Brăila

Scurtă descriere

Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum expres între localitățile Focșani și Brăila, acesta făcând parte din strategia de implementare la nivel național pentru Drumul Expres cu denumirea generică ,,Drumul Expres Milcovia", indicativ DX6 cuprins în Master Planul General de Transport al României (M.P.G.T.) și care realizează legătura între localitățile Focșani - Galați – Giurgiulești, acesta asigurând baza necesară cererii de transport în creștere și un grad ridicat de siguranță a traficului rutier.

Necesitatea, oportunitatea și viabilitatea realizării sectorului de drum cuprins între Focșani și Brăila a fost identificată și cuantificată la nivel general prin Master Planul General de Transport al României.

Principalii indicatori tehnico-economici ai obiectivului de investiții au fost aprobați cu Avizul Consiliului Interministerial de Avizare Lucrări Publice de Interes Național și Locuințe nr.36 din 29.05.2024 și sunt următorii: lungimea traseului: 73,524 km, lăţimea platformei: 21,50 m.

  Valoarea totală a investiţiei (inclusiv T.V.A.) 6.750.350 mii lei, din care C+M (inclusiv T.V.A.) 5.822.628 mii lei.

  Durata de execuție a obiectivului de investiții: 36 luni.

Finanțarea obiectivului de investiții se realizează din fonduri externe nerambursabile - Programul Transport (P.T.) 2021-2027 și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație, precum și din alte surse legal constituite, conform programelor de investiții publice aprobate potrivit legii.
MT

tom_sawyer


csongorosz

Adică în jur de 18 mil. de euro pe km, măcar nu are preț de autostradă montană  :D

a.l.x

Interesant este că au pus sursa de finanțare ca fiind PT, Focșani-Brăila nefiind un proiect eligibil pentru finanțare.