News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

reed

Sa nu facă UMB-ul de rușine.Mai in gluma mai in serios ,vad că se mișcă bine.Vad că au luat carote se asfalt din cca 50 in 50 de metri .Mă întreb dacă așa se procedează peste tot..

26ld

N-ar strica sa faca treaba buna si sa mai adaugam ceva constructori seriosi. Nu ar strica nici sa ii faca de rusine pe UMB, sa vezi atunci comentariile pe aici sau pe youtube/facebook, zici ca le da umbrarescu de mancare/bautura sau le da parte din profitul firmei la cat de mult ii iau apararea. UMB nu poate face nimic rau, e o armata intreaga de "daci liberi" (si certati cu inteligenta) care se aprind peste tot, mai ales cand declara API ceva pe facebook.

cosss

E posibil ca Mineralport sa prindă gustul construirii de drumuri rapide. Ceea ce nu este rău pentru ca urmează licitații pe Craiova-Tg-Jiu.
Calitatea cred ca o sa fie peste cea a tronsonului 2, avand în vedere ca timpul trecut a așezat terasamentul, iar constructorul pare ca lucrează ok. Sper sa lăsăm crăpăturile, bărcile și valurile la Balș și sa mergem măcar pe geam pe bucata de 17 km.

rocklee

Din ce vad pe filmare turcii sunt implicti pe partea cu terasamente si asfaltări mai mult...dar pe partea cu podurile si pasajesi alte lucrari de arta .... sunt aproape zero  :(  >:(
Mulțumesc Marius pentru filmare... :D

reed

Nu prea sunt 0,chiar au făcut ceva pile și grinzi de legătură.Ce au mai serios de făcut e structura din giratoriu

misiekwas

Chiar au avansat și la structuri. În plus, țin minte cum mai mulți au fost absolut convinși după semnarea contractului ca va fi un dezastru cap-coada și așteptau rezilierea. În momentul de fata, mai degrabă ii vad ca fruntași în zona.

DanStanciu

Sunt placut impresionat de evolutia lucrarilor, o surpriza frumoasa. La terasamente si asfaltari merg bine, la structuri au un avans mai timid, pare ca inca fac pregatiri la unele structuri pentru a incepe munca.
Pana la Paste o sa ne putem face o impresie mai clara despre ritmul de lucru de la structuri. @ p_mrs  :cheers:

carutasul

presupun că acești "Strade" au în vedere să meargă singuri în proiecte viitoare ( poate s-o mai face A6 în zonă dar sigur o să mai fie și lucrări mai mici) și tratează destul de serios lucrarea ca să o pună la portofoliu. În tot cazul, sper să îi țină. Structurile nu ar fi așa de mari dar sunt cam multe, dacă au destui oameni le dovedesc până spre toamnă...

archaeus

La structura din giratoriu mai importante sunt bretelele de coborare si urcare din centura, strada in care se "descarca" traficul este oricum subdimensionata....

KnX

Colegii care treceți prin Jitaru, ați putea face ceva fotografii la zona în care UMB-ul a lucrat și s-a grăbit să o termine astă iarnă, înainte de Crăciun?
Nu de alta, dar după modul nebunatic ca să nu zic catastrofal în care au lucrat (unii colegi care au fost pe acolo, spuneau că noroiul era până la genunchi..), acum ar trebui probabil să vedem fisuri, crăpături, tasări, dacă nu cratere în asfalt!
Ar fi cel puțin interesant de văzut starea în care se prezintă carosabilul după trei luni.

mike_us

@KnX Probabil s-a si prăbușit autostrada. Nu au dat la Pro TV încă? Tare prăpăstioși mai sunteți uni sincer.

Ramsil

Știți ce este culmea ca au o denivelare foarte serioasa în zona Optasi Tatulesti unde terasament era gata cu mai bine de 1 an înaintea zonei de la Jitaru. Au pus și indicatoare de presemnalizare.
Nu este pod în zona și hopul este foarte evident. Cred ca o sa intervină curând sa refacă.
La Jitaru este ok... Sa merga toți cei care erau sceptici sa vadă cu ochii lor.

gruia88

Confirm si eu , am trecut saptamana trecuta la Jitaru este ok , dar unde zice colegul este o denivelare in camp fara pod fara nimic , s-a lasat asfaltul acolo se si vad urmele anvelopelor de la masini care fie franeaza fie decoleaza putin :) , este si un semn sa indice o problema , acolo este clar ca trebuie sa intervina.

In rest sunt ceva trambuline dar nu ceva notabil momentan.

Dar pot sa zic ca un drum Craiova-Bucuresti este mult mai usor si relaxant decand cu aceste T2+T3 , ajuta extrem de mult!

snackhunter

La km79, sens spre Slatina, este denivelarea respectiva. Am zis si eu mai sus. In rest tot T3 este valuri.

Despre deschiderea parcarilor/benzinarii nu mai auzim nimic de la nenea Scriosteanu? Sau e de ajuns o parcare pe 100km?

Ramsil

Nu știu despre ce valuri vorbești,dar în afara de denivelarea de la km79 și încă una pana la iesirea Negreni sens spre Slatina altele nu se simt.