News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 17 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Blati nebalti...care e scuza pentru nodul cu A1? Nu ar trebui sa vedem niste structuri? Sau avem semafor in proiect?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

florin74


oneLess

O fi prins la public girația de pe A0 la DN4 !? Sau poate o mută aici!

gruia88

"Se toarnă primul strat de asfalt pe tronsonul I al Drumului Expres 12 Craiova – Pitești! Ritmul bun de lucru al constructorului, prezent în permanență în șantier cu peste 220 de utilaje și peste 150 de muncitori, a făcut ca la primul tronson al DEx12 să se ajungă și la turnarea asfaltului."

https://www.euroolteniainfo.com/exclusiv-galerie-foto-se-toarna-primul-strat-de-asfalt-pe-tronsonul-i-al-drumului-expres-craiova-pitesti/?fbclid=IwAR3q4NJJiC6x7tRtxgrST_GfK3zWgxoNCyLEdmku6pZNNc01NdvO2q0DZ-0_aem_AT9_VAwJhpGTm14XjsudRdnj5KEIWh1rNw_62RWaqfUaKsA2SWFhyiPIJqQqGbQmxbc

oneLess

#9469
^ Mulțumiiim EuroOltenia Info

Tronsonul 1 al DEx12 Craiova - Pitești, la primul strat de asfalt


QuoteSe așterne primul strat de asfalt pe tronsonul I al Drumului Expres 12 Craiova - Pitești! Ritmul bun de lucru al constructorului, prezent în permanență în șantier cu peste 220 de utilaje și peste 150 de muncitori, a făcut ca la primul tronson al DEx12 să se ajungă și la așternerea primul strat de asfalt AB 31,5 mm.

Se asfaltează de la km 13,7 al drumului, până la km 12,9, iar mobilizarea constructorului este bună. Lucrările la tronsonul 1 al DEx12 Craiova – Pitești sunt executate de Asocierea Ozaltin – Strade Bauunternehmung – Visio Construction Works, termenul contractual de finalizare a tronsonului fiind vara anului 2025.

voicul

Cine vrea sa vada din mai multe unghiuri:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=784067519794361

Asfaltare DEx12 T1
S-a dat startul asfaltării pe Tronsonul 1 al Drumului Expres Craiova- Pitești (#DEx12)!
Muncitorii asocierii de constructori români și turci vor avea de așternut asfalt pe 7 km din acest tronson cuprins între Craiova și Robănești.
Mobilizarea în șantier este bună, iar în paralel se efectuează lucrări la terasamente, taluzuri, poduri și pasaje.
Dacă se menține actualul ritm de lucru, sunt șanse reale ca pe acest tronson (cu o lungime de 17,7 km) circulația să fie deschisă până la sfârșitul acestui an (2024), cu cel puțin 6 luni mai devreme decât prevede termenul contractual (vara lui 2025).

snackhunter

Ce se intampla cu cocoasa/rampa uriasa de la km 79 sens spre Craiova? Pe T3 pare ca sunt mai multe denivelari decat pe T2

amedeog1

Stiti cumva,au revenit cei de la UMB pe T4? :(

Konter

Lucrările pe Tronson 4 Colonești – Oarja – Pitești, din Drumul ExPres Craiova – Pitești sunt în întârziere, dar autoritățile speră ca antreprenorul să găsească o soluție pentru a finaliza proiectul în toamna acestui an.
La jumătatea lunii ianuarie, lucrările înregistrau un progres fizic de 42,5%, progres care ar fi putut fi mai mare dacă proiectul nu ar fi avut întârzieri din cauze neimputabile antreprenorului.
În vederea evitării demolării unor imobile si/sau evitarea unor relocări de utilități a fost necesară modificarea traseului inițial. Astfel a apărut necesitatea exproprierii suplimentare a anumitor porțiuni din traseu. Pentru aceste porțiuni din traseu a fost obținută Autorizația de Construire în data de 13 octombrie 2023.
Pentru soluționarea acestor întârzieri au avut loc o serie de întâlniri între reprezentanții beneficiarului, supervizorului și ai antreprenorului cu privire la adoptarea unei soluții în ceea ce privește finalizarea lucrărilor în termenul agreat de către părți. O astfel de soluție ar urma să fie agreată în cel mai scurt timp posibil.
De asemenea, trebuie menționat faptul că, având în vedere condițiile meteorologice nefavorabile, în perioada 3 ianuarie 2024 – 15 ianuarie 2024 nu au fost efectuate lucrări aferente contractului.

Termenul contractual de finalizare al contractului este trimestru IV 2024, însă având în vedere că au avut loc întâlniri de management între C.N.A.I.R. – S.A. și asocierea SA & PE Construct SRL – Spedition UMB SRL – Tehnostrade SRL cu privire la măsurile ce trebuie întreprinse atât de către beneficiar, cât și de către antreprenor pentru finalizarea mai rapidă a lucrărilor, termenul estimat de finalizare a lucrărilor este luna octombrie 2024.
https://arenaconstruct.ro/drumul-expres-craiova-pitesti-tronsonul-colonesti-oarja-intarzieri-din-cauze-neimputabile-antreprenorului/

@amedeog1

oneLess

#9474
Mda, la Timișoara e climă cu influențe mediteraneene, sper că așa se scrie! Au plusat la 600 de muncitori acolo de la vreo 500. Pe A7 nu plouă decât vara! Măcar de tăceau de chestia asta cu umiditatea că înțelegem. Și lor le-a fost greu când erau prin noiembrie aici vreo mie de muncitori. Eu sper să revină măcar vreo sută de muncitori și ceva utilaje după săptămâna asta (cred) liberă! Forajele mă îngrijorează pe mine. Mai au vreo 10 pasaje la care nu se vede nimic. S-a plimbat prin filmări o foreză pe acolo dar nu cred că putea face mare lucru singură ... Dar și ce a făcut să le suie în sus. Bine că se lucrează pe T1, pe centura sud a doua a Craiovei ...

GIV

@oneLess chiar lucreaza rizzani in adevaratul sens al cuvantului la craiova sud? cred ca o sa albesc complet la par pana termina in oltenia si pana incep pe dncb :lol:

misiekwas

Lucrează, totuși vor avea nevoie de toți cei trei muncitori la DNCB. În momentul de fata pare ca primi vor ajunge la capăt în Oltenia cei de la Ozaltin.

Radudbr

Quote from: oneLess on March 18, 2024, 04:36:57 PMEu sper să revină măcar vreo sută de muncitori și ceva utilaje după săptămâna asta (cred) liberă!
Saptamana asta nu este libera. Pe A7 UMB munceste la foc continuu. Chiar astazi le-am vazut utilajele pe centura Focsani.

User127

#9478
In data de 19 martie 2024 a fost predat amplasamentul lucrarilor de relocare utilitati in zona Podu Brosteni.


Detalii si poze aici

gruia88

Pe T1 în zona pasajului peste DN65 după pasaj spre Balș cred ca se apucau de asfalt era un utilaj parcat acolo , din ultimele filmări părea pregătit terenul acolo pentru așternut asfalt.