News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 25 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Pai daca nu se reziliaza si nu se reatribuie ce nu pot ei lucra, o sa fie stop-joc major (pierdem banii din pnrr+ce alte penalitati or sa fie + o sa facem oricum, dar cu banii nostri)...

horatiu.cosma

Faceți un exercițiu de imaginație. Cum ar fi fost să meargă Grindeanu, Scrioșteanu și Pistol pe 15 ianuarie, după debutul sezonului de construcții, pe A0 Sud la greci sau la turci și să nu fie nimeni pe șantier. Dar nimeni nimeni, dintr-un capăt în altul al lotului, niciun angajat al constructorului, niciun utilaj pentru lucrare. Și apoi să revină în 25 ianuarie. Tot nimeni. 5 februarie, nimeni. 15 februarie, nimeni. 25 februarie, nimeni. Care ar fi fost oare reacția? Ei bine, cam așa e pe T4. Și pe centura Galați contractată de 4 ani și ba reziliată, ba reînviată, sau la Cosmești, aproape același peisaj și pe A3, pe A0 Nord 4, pe LD2. Pe medie, au ajuns să facă producție pe proiecte mai mică ca unii constructori clasați la un moment dat în categoria junk. Și e păcat pentru proiectele astea.

naivu

#9392
Eu cred că mobilizarea UMB pe T4 va depinde și de ceea ce face Ozaltin pe T1, dacă nu se va avansa sensibil pe T1, nici pe T4 nu va fi mare mișcare; dacă mișcă Ozaltin avem șanse să vedem ceva și la UMB :)!
Similar la Nădășelu-PSălaj.
Într-un fel parcă e mai bine că au mutat toate resursele de pe T4, decât să miște ineficient 2 utilaje și 5 oameni ca să se facă că lucrează.

oneLess

#9393
Să lucreze subcontractorii ce li s-a dat.
De aia am întrebat de vreo foreză, că acolo e gâtuirea acum pe T4.
Stâlpii s-au cam mutat.
Mai e puțină pădure.
Conducte nu știu.
Apăruse o foreză în filmări pe care scria Zublin parcă.
Dacă își fac treaba subcontractorii în ăstea minim 2 luni de pauză UMB tot e ceva.
Oricum trebuiau făcute lucrările pe lângă sau sub carosabil.

cosss

Astăzi am întâlnit 6 basculante UMB pe T3 :lol:  4 erau staționate în parcare.
Pe T1 se vede mișcare, atât la structuri, cat și la terasament.

Xmas

Cateva foto de la intersectia cu Centura Craiova.
Se vede miscare, stalpii din mijlocul giratorului au iesit bine din pamant. PE centura am intalnit multe basculante ale Mineral Port. Ce-i drept, e aproape de baza lor, deci nu se stie daca erau numai de la DEx.



















Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

UMB T4 CraPi DEx12 Craiova-Pitești șantier pustiu. Februarie 2024.


Deplasările astea nu sunt chiar ieftine. Vă rugăm să ne ajutați dacă vreți transparență, filmările și pozițiile pe astfel de șantiere/subiecte nu le veți vedea prin alte părți. Mulțumim!

tom_sawyer

#9397
În poziția din seara asta mi-ar plăcea să amintiți și de importanța pentru mobilitatea militară NATO a tronsonului 4 (brigada multinaționala de la Craiova - infanterie ușoară, dotată cu transportoare blindate pe roți Pirahna).

Ionut

Mi se pare un non-subiect asta cu NATO. Până să atace rușii va fi gata DEx12...

Ionut

API pe Facebook

UMB, șantier pustiu pe DEx12. Ieri am filmat toți cei aproape 32 de kilometri ai Drumului Expres DEx12 Craiova-Pitești între nodul cu Autostrada A1 și Colonești.

Ne așteptam ca mobilizarea să fie slabă, dar nici chiar așa: nu am găsit nici măcar un utilaj sau un singur muncitor al antreprenorului general, UMB! Am rămas surprinși să vedem că în teren erau doar câțiva angajați ai subcontractorilor care meștereau la relocările de utilități.

Nu, cei de la UMB nu sunt în săptămâna liberă, aceasta tocmai a trecut și acum sunt în teren, dar pe alte șantiere. Nu, nu i-am prins în pauza de masă. Priviți imaginile și spuneți-ne voi dacă vedeți un utilaj sau un muncitor al UMB pe aliniament sau măcar în organizarea de șantier.

Motivul este simplu și evident pentru oricine poate sta strâmb și gândi drept: așa cum tot explicăm public de un an de zile, capacitatea UMB este mult, mult sub ceea ce este necesar ca să poată duce în ritmul obișnuit toți cei 388 kilometri de autostradă și drum expres pe care-i are momentan în portofoliu la execuție.

Peste acest fapt absolut evident vine și decizia politică de a stabili, în anul electoral 2024, ca priorități pentru UMB Autostrada A7, ce și cât s-o putea, și Centura Timișoara.

Celelalte lucrări ale constructorului, precum DEx12 Colonești-Pitești, A3 Nădășelu-Zimbor-Poarta Sălajului, DEx6 Galați-Brăila, veriga critică lipsă A1 Margina-Holdea sau ciotul A0 de lângă Capitală pot aștepta pe ralanti sau chiar, iată, oprite complet!

Acum este clar: pe DEx12 Colonești-Pitești șoferii trebuie să mai aștepte mult și bine până la anul deoarece termenul actual, noiembrie 2024, poate și cu siguranță va fi extins mult în 2025, pe un contract semnat în 17.08.2021 ce prevede 12 luni de proiectare plus alte 24 de execuție, cu ordin de începere emis în 15.11.2021.

Mai mult ca sigur extensii de timp vor fi acordate cu dărnicie și pe DEx6 Galați-Brăila și pe A3 Nădășelu-Zimbor-Poarta Sălajului.

Ce să mai vorbim de proiectele mai mici: podul peste Siret de la Cosmești parafat cu UMB în aprilie 2022 este dat uitării de mai bine de un an de zile și pe Centura Galați UMB a cerut "rezilierea amiabilă" în ianuarie 2024. CNAIR nu prea ar vrea să o accepte însă nici nu are soluții de deblocare a situației.

De penalități și/sau certificate negative acordate antreprenorului nici nu poate fi vorba, statul fiind doar pentru câțiva mumă și pentru ceilalți ciumă!

Îi invităm pe distinșii amatori de PR, cum ar fi ministrul Grindeanu sau secretarul de stat Scrioșteanu, să-și facă poze și aici, pe DEx12, și pe celelalte multe proiecte blocate sau care suferă, nu doar pe cele care înaintează (mai) bine.

voicul

E cam clar ca toti sunt dusi la TM. Intr-un fel e bine ca termina acolo in 3 - 4 luni, ca o sa ajute enorm centura aceea.
Totusi, comparam mere cu pere?

Singura sansa e ca de la TM sa vina aici (ca A1 se mai poate amana) si macar pana in nod sa termina anul asta. Asta, asa ca o mica consolare.

Ionut

Păi și ultrașii Sfântului UMB? Nicio reacție? Ori s-au mutat toți pe pagina noastră de Facebook?

Cristian 74

E delir pe pagina voastră de Facebook. Distracție mare!

oneway

^^ Isi pregatesc si ei comunicatul, mai dureaza...  :lol:
A0S3 - Aprilie/Mai 2025