News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

8 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Ramsil

#9150
Nu știu ce au văzut alții sau de ce zic ca nu e calitatea ok.
Am mers dus întors cu o Toyota și nu am simțit ceva în neregula la partea carosabila.
La Jitaru chiar nu s-a simțit absolut nimic.

P3trut

@tony @Duta C n-am mers niciodata spre Craiova si totusi sunt putin perplex. 2h, 2.5h din Craiova pana in Bucuresti, cu viteza legala, cand Gmaps da 3.5h? bine, Gmaps e neactualizat cu cei 30km in plus but still  :o

dumbravaandrei

Pana sa deschida T2, rar faceai Craiova-Pitesti sub 2h:30... poate seara sau pe 1 ian... pe "lumina" era aproape imposibil. Am facut si 4 ore de la Pitesti la Craiova fara sa fie ceva special pentru a provoca ambuteiaje...
Da, asta inseamna un drum fara intersectii la nivel, cu trama asfaltica decenta.

TibiV

#9153
@P3trut

Ceea ce demonstreaza ca intr-adevar nu ai mers niciodata spre Craiova pe DN65....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

P3trut

@TibiV da, am spus asta. Daca te ajuta pe tine sa repeti...  :lol:
Sunt curios cum, in ce conditii. Bucuresti - Pitesti am fost. Inspre Craiova nu. Wow! O-i fi singurul de pe aici care n-a ajuns.  O:-)  :lol:

TibiV

Sunt convins ca sunt si altii care NU au ajuns pe acolo.

Insa deocamdata esti singurul care NU a ajuns acolo / NU a parcurs traseul Pitesti-Craiova (sau invers), insa are pareri/comentarii generate de Gmaps...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Duta C

#9156
@P3trut,pai posibil sa fii singurul !

dr4qul4

Noaptea poti face lejer 2,5 ore intre Bucuresti si Craiova. Conditia e sa pleci din vest, ca daca mai faci 30 min prin Bucuresti, se mai adauga si astia.
Sunt vreo 225 de km de la Valea Cascadelor, din care, de azi, peste 165 pe A/DX. Asadar 2h e perfect fezabil, daca nu te blochezi in aglomeratie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Suspectez că cele 3,5 ore sunt intre centru Bucuresti-ul și cel al Craiovei, la ora cu trafic ridicat, când cel puțin 60 de minute îl reprezintă traficul prin cele două orașe (și eventual ambuteiajul de la intersecția cu DNCB). Caci altfel, din Militari până la aeroport Craiova, GMaps indica acum 2:20.

DN65 e surprinzător când coboară sau urcă câte o vale traversată pe parcurs. In plină câmpie, după un parcurs dept și plat, te trezești cu cate 1-2 curbe în pantă însemnată de zici că ai intrat în Pădurea Bogății.  Dar mă rog, nu zic mai multe căci trebuie să îl las pe @oneLess să se bucure, căci el e singurul ce poate aprecia T3.

voicul

Mai adaug un lucru pe care putin il stiu: Gmaps pune viteza de 110 km/h pe autostrada si DX, desi legal pe A ai 130 si pe DX 120.
Daca mergi cu viteza legala +10km (cat sa nu te ia radarul - deci "legal") se mai castiga minute bune.

Tony7Y

Quote from: P3trut on December 23, 2023, 10:51:11 PM@tony @Duta C n-am mers niciodata spre Craiova si totusi sunt putin perplex. 2h, 2.5h din Craiova pana in Bucuresti, cu viteza legala, cand Gmaps da 3.5h? bine, Gmaps e neactualizat cu cei 30km in plus but still  :o

Eu cum ziceam, nu prea fac drumul asta cand e aglomerat. Daca ma duc la București, ma duc vinerea cand lumea pleaca si plec duminica, cand lumea vine. Iar timpul l-am calculat doar iesire București, intrare Craiova, fara timpul pierdut in oras.

Ultima data am intrat pe A1 la 00:00 si am ajuns la Metro Craiova la 02:00. In principiu am mers cu viteza legala, nu pot sa merg prea tare noaptea din cauza vizibilității foarte proaste, in special pe A1. Pe DN si DEx poate acolo la limita, dar nimic extrem si am scos 2 ore, fara prea mult trafic.

Mie acum waze imi arata 2:28 pana la intrare in Buc, in condițiile in care 18 min am de mers până la ieșirea din Craiova.

Sunt totuși vreo 214 km care daca ii faci cu o viteza medie de 107 km/h, ii faci in fix 2 ore.

Duta C

#9161
Sa circuli la 12 noaptea este o excepție prin tara. Eu vorbesc ziua cind tot omul se deplasează.
De 5 ani fac Filiasi- Bucuresti și invers.Un traseu de 4-5 ore. Acum s-a redus la 2:30 (poate 3)ceea ce este bine.
Ca idee în pandemie am făcut Bucuresti- Baia Mare în 8 ore și nu 12 cit se făcea normal. 
Deci vorbim de situații normale, nu excepții!

MarianD

Pentru aducere aminte, înainte de acest drum de viteza (inca incomplet), cât dura (în medie, aproximativ) deplasarea București - Craiova via DN65?

Nu e un drum care l-am parcurs personal, dar îmi aduc aminte de vremea când am parcurs Balșul în aprox. 1h bara-bara.


cosss

Felicitari constructorului pentru ambiția de a da în folosință tronsonul 3. Neașteptat, zic eu, avand în vedere cât era de lucru în vara, mai ales la rușinea de la Jitaru. A fost la muchie.
În sfârșit, totul e bine când se termina cu bine.

Având în vede ca urmează un an electoral de foc, poziția API cu privire la proiectele de infrastructura o sa cântărească mult mai mult, politicienii dorind sa para imaculati. De aceea, dacă vrem sa se termine în sfârșit DX12 si A0 sud, trebuie apăsată pedala presiunii publice pe autorități.

Revenind la DX12, zilele trecute am observat pentru prima data camioane Ozaltin pe DN în apropiere de Craiova. Nu înțeleg de ce nu ataca toate structurile. Au început timid la structura ce intersectează centura Craiovei. Acest prim tronson este extrem de important, deoarece întrarea în Craiova a devenit un chin, formandu-se zilnic ambuteiaj de câțiva km, cel mai des de la fabrica Qfort. Am prins uneori și din Pielesti.

ion59

Dupa parerea mea, Ozaltin s-a miscat decent pe sectorul Olt al DN 6. Cu termen, daca nu ma insel, vara 2024, pe care nu are cum sa nu-l respecte, la ce mai este de facut. Ca o remarca personala, calitatea asfatului pe portiunile terminate. Mi se pare excelent. Daca lucreaza in acelasi mod, nu ar trebui sa avem emotii pentru ce are de facut pe T1.