News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

archaeus

^
s-au depus 3 oferte pt elaborare studiu fezabilitate
Stadiu: EVALUARE FINANCIARA
Data limita: 09.01.2024 18:00

snackhunter

https://economedia.ro/grindeanu-lotul-chetani-campia-turzii-de-pe-autostrada-transilvania-se-deschide-cel-mai-probabil-joi-seara-iar-lotul-3-al-drumului-expres-craiova-pitesti-vineri-sambata.html

,,Joi seara, cel mai probabil se va da în circulație acest tronson, vineri-sâmbătă se va deschide și lotul 3 al Drumului Expres Craiova Sud, iar eu sper ca până la finalul anului să deschidem cel puțin 20 de kilometri pe Autostrada A0 București Sud", a declarat Sorin Grindeanu.


tasu

Irinel Scriosteanu pe FB

"I𝗻𝗰𝗮 𝟯𝟮 𝗸𝗺 𝗱𝗲 𝗱𝗿𝘂𝗺 𝗲𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 𝗹𝗮 𝗳𝗶𝗻𝗮𝗹
Mă aflu în ultima vizită pe șantierul 𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 al 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 𝗖𝗿𝗮𝗶𝗼𝘃𝗮-𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶, unde săptămâna viitoare vom da în trafic următorii 32 km de drum expres, între Slatina (Valea Mare) și Colonești, la limita dintre județele Argeș și Olt, cu descărcare provizorie la Colonești.
În acest moment aproape 1000 de muncitori lucrează pe acest santier in 2 schimburi si sunt în fază finală următoarele lucrări:
✅️ realizarea descărcării provizorie în DN la Colonești
✅️ montarea parapetului de protecție pe ultimele zone
✅️ realizarea marcajelor rutiere
✅️ realizarea semnalizării rutiere verticale și orizontale
✅️ montarea ultimelor corpuri de iluminat pe zona pasajelor, nodurilor rutiere și parcărilor
✅️ turnarea betonului la ultimele tronsoane de rigola de preluare a apelor pluviale
✅️ montarea gardurilor de protecție
✅️ montarea ultimelor elemente aferente panourilor fonoabsorbante
✅️ sistemul ITS
ℹ️ Vă reamintesc faptul că anul trecut au fost dați în trafic primii 40 km de drum expres în România aferenți Tronsonului 2 al Drumului Expres Craiova-Pitești, în zona orașelor Balș și Slatina și mai avem în lucru Tronsonul 1 și Tronsonul 4, care însumează încă 50 km drum expres, care vor fi finalizați până la sfârșitul anului viitor, moment în care vom avea toți cei 121 km ai acestui drum expres dați în trafic.
ℹ️ Drumul Expres Craiova-Pitești este împărțit în 4 tronsoane. Va avea o lungime de peste 121 km și câte 2 benzi pe fiecare sens. În total, vor fi realizate 10 intersecții rutiere și 75 de poduri și pasaje.
𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲!"

gabi00ro

salut, saptamana asta nu a fost o vreme prea buna, in Slatina cel putin a plouat zilnic, iar cand nu ploua erea o umiditate excesiva in aer. saptamana viitoare prognoza e ceva mai buna dar chiar si asa se poate schimba in cateva ore.

Ramsil

#9049
De luni pana ieri în zona Jitaru a burnitat mici intervale în fiecare zi. Noaptea trecuta si azi a burnitat continuu. Mâine arata ca ar fi bine, la fel și toată Săptămâna viitoare șanse mici de precipitații și temperaturi de la 0 la 11 grade.
Pe live ul pus de Scriosteanu se vede ca azi fost la fel de urat.
La parapet nu a pus piedica aceasta vreme.
La Jitaru e posibil sa fi pus asfaltul miercuri când a fost ok....
Maine seara merg la Craiova și poate ajung sa vad în ce stadiu este pasajul de la Jitaru.

https://www.economica.net/autostrada-ford-tronsonul-3-va-fi-dat-in-trafic-saptamana-viitoare-vineri-sau-sambata-seful-transporturilor_712731.html

snackhunter

#9050

Un video "la firul ierbii" de la The Romainan.

Tony7Y

QuoteÎncepând de azi 19 Decembrie până Vineri 22 Decembrie,lotul 2 din  drumul expres Craiova-Pitești, inclusiv porțiunea de la Balș la Găneasa ,se va închide.  Tot traficul va fi deviat prin Balș pe această perioadă.

Sursa: FB, Info Trafic Craiova si Dolj


Portiunea respectiva vad ca apare inchisa si pe Maps. Stim de ce? Cred ca e zona cu denivelarile. Oare reasfalteaza?

Partea cu podul peste Olt nu apare inchisa.

cristi.dadalau

#9052
Era inchis doar tronsonul Slatina - Valea Mare.

Acum am trecut prin zona si este deja inchisa portiunea dintre Ganeasa si Bals



oneLess

#9055
Sigur NU! Nu sunt 2 sferturi de con acolo . Unul singur din 4 posibile. 3 colțuri sunt din gabioane făcute.

Ramsil

#9056
Quote from: Vlad94 on December 16, 2023, 03:40:18 PM^Jitaru?
INTERSECȚIE SCORNICEȘTI.
NU AM ÎNTRAT LA JITARU CA ERA NOROIUL DE NU SE MI VEDEA NICI DRUMUL!

LA PODUL PESTE OLT AU REPARAT ACEA TRAMBULINA.
LANGA BALȘ LA INTRAREA DISPRE PITEȘTI SE FĂCEAU CEVA REPARAȚII.
DUPA BALȘ EXISTA CÂTEVA ZONE PANA ÎN OLTET CU NIȘTE HOPURI FOARTE SESIZABILE.
PRIMUL CEL MAI SESIZABIL ESTE UNDE TRAVERSEAZĂ O LOCALITATE PANA ÎN OLTET.

oneLess

#9057
cotidianul.ro vine cu

Descoperiri arheologice de excepţie pe şantierul unui drum expres

QuoteMuzeul Judeţean Argeş a anunţat, miercuri, realizarea unor descoperiri arheologice de excepţie pe şantierul drumului expres Piteşti-Craiova.
Potrivit unui comunicat al instituţiei muzeale, în această lună s-a încheiat cercetarea arheologică preventivă aferentă asistenţei de specialitate pentru construcţia tronsoanelor II-IV ale drumului expres Piteşti-Craiova (DEx 12).
...

text , bla bla, aveți link mai sus

Și luați de aici încheiere apoteotică:

Quote...
Cercetările de teren vor continua şi în 2024, cu etapa de supraveghere arheologică asigurată de Muzeul Judeţean Argeş pe traseul argeşean (tronsonul IV) al drumului expres aflat în construcţie", se mai menţionează în comunicatul Muzeului Judeţean Argeş.

LE: T4 este integral în teritoriul Argeș. T3 este doar cu câțiva metri în Argeș, restul în Olt!

hefaistos

 :lol:  :lol:  :lol:
Asta e replica "studiului pe 4 anotimpuri" de la Cernica (Lot 4 de pe A0)?
Extensie de timp - fara numar.
Poate exagerez eu...
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Ramsil

Sa speram ca nu vor tine lucrările pe loc cu situația asta.
Pe Tronsonul 4 cred ca au sistat lucrările de acum 2 săptămâni.
În februarie cred ca vor reveni și asta în funcție de condițiile meteo.
Dupa sa mai vina și astia cu descoperirile lor și uite asa ajung sa nu termine T4 pana la finele. Lui 2024.
Macar pana la legătură cu Albota de ar fi gata la anul.