News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 69 Guests are viewing this topic.

naivu

^^Și încă nu i-a văzut nimeni pe bosniacii care vor face tunelurile "pt urși"; i-o fi anunțat cineva că sunt partenerii UMB și că împreună au câștigat o licitație în România? :)
Știu că nu pot lucra până una sau alta, dar măcar să verifice locația, să pregătească o organizare de șantier, să dea un interviu la media locală să-i știm și noi după numele de familie ... ceva!

Cetatean

Nu cred ca o sa vedem prea multi bosniaci,  asa cum nu s-au vazut nici in restul asocierilor firmele 3 si 4 din componenta unei asocieri. Maj ales internationale. Isi vor lua cota din contract si aia e. Probabil vor oferi ceva suport/consultanta.
La Umb mizez ca isi vor angaja oameni cu experienta in minerit de subteran. Plus,tehnologia asta NATM si umbrela de micropiloti s-a folosit si la tunelul de pe Cf de la Sighisoara si Batuta.

work

Poze realizate în 15.12.23 zona Margina
Supratraversare autostradă drum Nemesești, zona Margina
























Powered by API/PUM imgur uploader

Cum va rămâne cu accesul la gara de la Nemesești, accesul fiind traversat de autostradă?

costica1234

Astazi am filmat la Bascov unde ritmul lucrarilor a incetinit simtitor. Voi mai filma inca o data pana la final de an, desi nu cred ca se vor mai intampla prea multe lucruri.



crystale

Stie cineva daca la Bascov e planificat sa tina lucrarile la nod pana la inaugurarea autostrazii sau se vor finaliza inainte de acea data? Nu de alta, dar e deranj mare acolo  :D

pbh

Teoretic inainte. Cel putin, la devierea circulatiei in nod, constructorul declara ca vor trece 18 luni pana la finalizare.

a.l.x

AUTOSTRADA A1 SIBIU-PITEȘTI / Nodul Rutier Tigveni!


Mulțumim pentru filmare Liliana Florescu!

costica1234

Am filmat pentru ultima data in acest an lotul 5 intre Curtea de Arges si Pitesti. A fost o zi plina de provocari, de la intalnirea cu o haita de 7-8 caini care a venit spre mine din senin la Manicesti, la noroiul prin care a trebuit sa intru in punctele mai putin accesibile ale traseului. Noroc ca acei caini nu au avut intentii agresive, dar intr-o alta zi putea fi un alt deznodamant. O lectie poate pentru noi toti cei care filmam: sa plecam cu mancare de acasa si sa facem ziua mai buna unor animale batute de soarta.

Las aici filmarea urcata la 23:59 fix si revin cu cateva poze dupa ce ma trezesc. Sarbatori fericite, tuturor!


GAC

Splendid!
Doar ca la tabliere metalice avasul este foarte greoi.
Intradevar, am putea avea o surpeiza placuta la vara pana la Baiculesti, dar mai departe, cel mai devreme la vara lui 2025.

ovicor

Primul tronson ar reduce (putin) presiunea de pe nodul Bascov, al doilea tronson e mai putin stringent.

alexa_adrian2001

UMB anunta pe pagina lor de facebook faptul ca angajeaza mineri!!! Mineri? Asa le-ar zice la aia care fac tuneluri, nuu? :))
 
Noa - nu-i de rau anuntul.

costica1234

Iata si cateva din pozele pe care le-am facut ieri pe PiSi5.

Nod rutier Curtea de Arges (1)GPS


Nod rutier Curtea de Arges (2)GPS


Pod peste canal langa lacul Zigoneni (1)GPS


Pod peste canal langa lacul Zigoneni (2)GPS


Traversare DJ704F (Tutana)GPS


Pasaj peste CF Pitesti-Curtea de Arges (1)GPS


Pasaj peste CF Pitesti-Curtea de Arges (2)GPS


Traversare DN7C (Manicesti)GPS


Nod rutier BaiculestiGPS


Canalul in zona localitatii Merisani (1)GPS


Canalul in zona localitatii Merisani (2)GPS


Viaduct Dobrogostea (1)GPS


Viaduct Dobrogostea (2)GPS


Spatiu de servicii tip S2 langa lacul Budeasa (1)GPS


Spatiu de servicii tip S2 langa lacul Budeasa (2)GPS


Nod rutier Bascov (1)GPS


Nod rutier Bascov (2)GPS


Nod rutier Bascov (3)GPS


Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#59923
For whatever it's worth, am resucitat timelapse-ul de google traffic. Inteleg ca la Margina sunt ambuteiaje mai des decat la Pasti, Craciun si vacanta de vara. Nu ca s-ar putea face ceva pt asta, dar na, poate e util de stiut.

https://pum.project-online.se/timelapses/videos/margina/2023_52.mp4  de la minutul 1:50



Se mai salveaza un timelapse pe Sinesti-Movilita si unul la viaductul Mogosoaia.  Se mai pot adauga 2-3 fara sa suprasolicit serverul. Sau se pot face pe alta masina, daca aveti.

PS: problema a fost ProtonVPN care isi tot schimba metoda de autentificare... E nevoie de acces prin VPN american pt ca acolo nu apare "before you use Google..."

danutzu_1069

@cristi5 , "... de la minutul 1:50" in loc de 11:50