News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#8925
@gabi00ro,
In imgur, de la poza iei cu copy link-ul de la BBCode

Si el va afisa asa.....
[credit: @gabi00ro ]





Ramsil

@gabi00ro
Da, este un deficit maxim de precipitații. Îți spun sigur ca lunile iulie, august, septembrie, octombrie nu a plouat în nicio zi. Aici a plouat destul de slab abia luna trecuta.
Nu este solul îmbibat cu apa.
Dacă bagi o cazma nici nu intra mai mult de 5 cm.

alexandru_m

@TibiV

QuoteIar aia cu "De parca lipsa AC i-a oprit in alte parti" nu are nici o legatura. La Jitaru este vorba de de ridicarea unei structuri.
Da, in alte parti au intrat ca berbecii si au decopertat masiv, dar (asa cum s-a mai discutat pe alt thread) AC inseamna Autorizatie de CONSTRUIRE.

Dar la Focsani cand decopertau cu forezele ti-a placut?

Hai sa o lasam, ca macane.

S-au intins din ambitie si acum apeleaza la tot felul de porcarii ca sa scoata camasa.

Mor oameni pe santiere, aici vi se spune cu subiect si predicat ca exista riscuri mari cu camioane de 40 de Tone care manevreaza in crucea noptii pe langa muncitori ghemuiti care lucreaza la gabioane, trafic de DN mutat pe pasarele de 6m inaltime fara parapeti, compactat balast ud in decembrie noaptea si exemplele din pacate pot si vor mai continua.

Si eu, ca si voi, am fost un mare fan UMB pe vremea cand luau 1-2-3 loturi si faceau spectacol pe ele. Acum este efectiv bataie de joc in unele locuri si voi tot ii tineti in brate.

Ca sa continui analogia facuta de tine cu casa: daca la casa mea, platita de mine, se compacta balast ud in decembrie la miezul noptii il trimiteam direct acasa pe constructor, eventual si cu un picior in fund.

Ramsil

#8928
@alexandru_m La faza cu deschisul pasarelei fără parapeti am văzut-o ca o nebunie.
Am trecut pe acolo, era foarte bine semnalizat, da totuși riscul era enorm pentru ca nu se resoecat deloc limita de viteza. Dacă s-ar fi făcut niște denivelări pentru reducerea vitezei atunci era mai sigur.
Ca s-au întins foarte mult am susținut și eu ca faptul acesta va face sa nu mai vedem acelasi ritm.
Dar ca susțineți ca s-a compactat balast ud nu-i chiar asa pentru ca acolo ploile au fost foarte slab cantitativ.
Ca în primăvara chiar a plouat destul de cantitativ și după compactau balast plin de apa nimeni nu s-a mai sesizat. Și chiar și asa însemna că acolo pe zonele respective vor fi probleme?
Acum ca se compacteza un balast umezit în câteva zile și nici alea consecutive de niște ploi foarte, foarte slab cantitativ, gata ați sărit cu toții pe ei.
Spunei ca se lucrează cu muncitorii granada printre camioane de 40 t.
Pai asa s-a lucrat și pe alte segmente și tot asa nu a mai sărit nimeni la gatul lor.
Știind riscul care ar fi al unei compactari nereușite datorita unui balansat plin de apa cum spuneți voi nu cred ca ar risca sa termine și sa dea în trafic.
Să-i lăsăm pe inginerii care au învățat și care sunt la fata locului sa facă ce știu ei mai bine.
Au fost temperaturi ok pentru asfaltare și pentru alte lucrări și cu puțin noroc pana  pe 15 decembrie vremea se poate schimba și iar sa avem 15 - 18 grade cum am avut week end ul trecut.




Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

exista niste normative pentru compactarea terasamentului. Nu are legatura cu deficitul de apa din sol. La altii se aplica la sange (sunt pusi sa scoata si daca ploua putin dupa ce il compacteaza), la UMB "merge si asa". Si la sfarsit ne miram de ce avem trambuline ca la podul peste Olt.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi.dadalau

De la DRPD Craiova de pe Facebook
Quote𝐈̂𝐧𝐜𝐞𝐩𝐞 𝐢𝐧𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭̦𝐢𝐚 𝐥𝐮𝐜𝐫𝐚̆𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐞𝐱𝐞𝐜𝐮𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞 𝐃𝐄𝐱𝟏𝟐, 𝐭𝐫𝐨𝐧𝐬𝐨𝐧𝐮𝐥 𝟑.

 Din dispoziția directorului general al CNAIR, Cristian Pistol, începând de mâine, 5.12.2023, începe inspecția lucrărilor executate pe tronsonul 3 al drumului expres Craiova-Pitești.

 În cadrul inspecției se vor verifica toate lucrările executate pe sectoarele finalizate. În paralel Antreprenorul lucrează pentru finalizarea tuturor lucrărilor din contractul de execuție al acestui tronson.
 În această perioadă Antreprenorul execută lucrări la rampa spre Pitești a pasajului de la Jitaru, urmând ca zilele urmatoare să aștearnă straturile de mixtură asfaltică, montează parapete lateral și axial, amenajare descarcare/încărcare la Colonești, și aplică marcaje rutiere.


Postare: https://fb.watch/oJTbPrnanl/

GIV

Quote from: dr4qul4 on December 04, 2023, 08:54:40 PMne miram de ce avem trambuline ca la podul peste Olt.

oare a notificat cineva constructorul de problema asta? sau nici cnair nu stie de asta...

oneLess

#8932
Întrebare pentru colegii @GIV și @dr4qul4 : eu am trecut pe podul acela vineri-sâmbâtă dus-întors. Voi? Despre ce vorbim și eu nu știu?!

Ramsil

@oneLess Poate ai trecut și tu omenește cu 100 maxim 120km/h și de aia nu se simte. Și eu am trecut de câteva ori și pana la viteza asta nu se simte ceva, dar dacă treci cu 140 150 se simte  un balans  .
Poate mai tine și de suspensia mașinii. Nu știu ce sa zic.
Poate toți cei care vorbesc de aceasta trambulina au circulat cu viteza mult mai mare de 120km/h.

dr4qul4

Am trecut de 5 ori anul asta si voi mai trece inca o data sau de doua ori luna asta. Ma duc la Targu Jiu, si la intoarcere sigur ma opresc la targul de Craciun din Craiova.
Am trecut cu maxim 120 km/h, mai degraba 110 pentru ca fusesem avertizat ca se sta cu radarul la panda pe DX. Am fost cu Arkana si am simtit-o binisor (daca nu ma insel, cea de la Slatina, pe sensul spre Craiova e cea mai rea, dar nu e singura). Mult mai pronuntata ca orice denivelare de pe Pitesti-Bucuresti-Ploiesti.
Mi-au amintit de trambulinele de la deschiderea A3 Bucuresti-Ploiesti (reparate cum trebuie anul acesta).

PS. as trece de 6 ori, dar nu cred ca deschid lotul 3, asa ca e mai scurt pe Valcea  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GIV

eu doar am reamintit problema semnalata aici. daca si pe forum de infrastructura punem la indoiala ce spun unii utilizatori...

Ramsil

#8936
Nu e vorba de îndoială. Dar eu unul am trecut de câteva ori din vara pana acum și  nu am simțit nimic ieșit din comun. O sa mai trec de 2 ori pana în sărbători și chiar o sa fiu mai atent la acea zona sa vad cum se simte.
Poate e pe banda unu mai rău și eu am folosit banda 2 de nu am simțit un balans ieșit din comun.
Chiar am vb cu cineva care a trecut duminica dus întors Craiova și mi-a zis ca pe sensul spre Craiova se simte un hop doar atunci când trece cu viteza foarte mare.

archaeus

Quote from: Ramsil on December 04, 2023, 06:36:01 PMeste un deficit maxim de precipitații.
Nu este solul îmbibat cu apa.




Powered by API/PUM imgur uploader
Asa este, nu prea balteste apa langa rambleu, e iluzie optica. Sau poate ca la 50 de m de baltile astea nu a plouat, cine stie  :lol:

Ramsil

#8938
Acolo unde se vad acele balți te rog sa îți faci timp sa mergi și sa vezi ca sunt izvoare pe ambele părți ale drumului drenate prin canalele de scurgere și pana o sa facă continuitate șanțurilor sa ducă apa spre Raul Plapcea Mare apa aia se scurge pe câmp pe unde își găsește locul. Toată vara a curs apa continuu din zona dealului excavat și pe sensul de dus spre Slatina și pe sensul de dus Spre Pitești.
Am fost săptămânal în zona pe timpul verii și ma repet apa curgea fără oprire. Plus de asta ei au tot săpat pe acolo s-au făcut gropu și apa s-a strâns în ele. Pe lângă aceste  izvoare mai este și cursul RÂULUI Plapcea Mare care dacă sapi 2 m adâncime la distanta de 30 m de rău  vei da de apa.
Dar pentru a te convinge te rog fa-ți timp și mergi acolo și o sa-mi dai dreptate ca aceea e apa din izvoare.
Dacă pe timpul verii aveau un debit destul de mare și continuu e normal ca acum acea apa care tot curge sa facă bălți. Nu mai este vara sa se evapore repede sau sa absoarbă pământul.

horatiu.cosma

Hai că s-au cam încins spiritele. Ca să le mai detensionăm, propun să ne vedem la un pahar de ceai cald din termos sâmbăta asta pe CraPi 3 și să stabilim cu pixometru/gresiometru și alte unități de măsură 100% obiective planeitatea tronsonului  :lol: .