News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Ramsil

@archaeus. Când au forat nu aveau AC asa este.
Acolo s-a luat în calcul supratraversarea peste strada Electricienilor de la bun început, dar după cum povesteam mai sus acolo nu era în plan sa se facă gabioane.
Înțelegeți ca cei din zona nu au cedat din teren sa merga cu soseau la profilul din proiectul inițial.
Ei au adăugat vechiului proiect o spratraversare pentru care au forat piolonii odată cu ceilalți de pe tot tronsonul.
Acolo drumul era prevazut sa urce în rambleu, dar unde să-l execute dacă nu s-a putut lua din terenul de lângă.
Se poate observa clar cu sunt ocolite acele proprietăți și cum totul devine îngust odată cu execuția gabioanelor.
Și pentru faptul ca au apărut aceste modificări CNAIR a prezentat memoriul  cu modificările aduse proiectului Drum Expres Craiova Pitești la începutul lunii august.
Deci nu erau stabilite aceste modificări pana in august 2023 și ma gândesc ca nu puteau sa se apuce de ceva fără sa știe exact ce modificări au fost aduse proiectului ceea ce a făcut ca totul sa stea pe loc pana atunci.

TibiV

#8911
Cand au forat pilotii NU aveau AC pentru pasaj.

Dar era pe "traseul oficial", deci puteau face orice li se "scula". Este treaba proiectantului/constructorului ce face pe traseu...

As spune chiar ca au fost mai inteligenti decat CNAIR.
UMB-istii si-au dat seama din timp ca acolo va fi nevoie de un pasaj si au forat pilotii desi (dpdv contractual) nu erau obligati sa o faca. Deci i-au forat "la misto" - adica fara plata...

Iar aia cu "De parca lipsa AC i-a oprit in alte parti" nu are nici o legatura. La Jitaru este vorba de de ridicarea unei structuri.
Da, in alte parti au intrat ca berbecii si au decopertat masiv, dar (asa cum s-a mai discutat pe alt thread) AC inseamna Autorizatie de CONSTRUIRE.
Daca la anul vreau sa imi fac o casa (pe terenul pe care il detin legal) NU pot sa incep lucrarile fara AC...
Dar nimeni nu ma poate opri sa sap santurile pentru fundatia viitoarei case, pentru care NU am deocamdata AC...

PS
@Ramsil,
multumesc pentru ajutor. Am scris aproape simultan...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

archaeus

^
Ei pe langa santuri( gen decopertari ) au facut si fundatia, au turnat betoane ma frate, aia nu merge fara AC! 
Tu daca ai chef si maine te apuci sa forezi niste piloti la tine in curte fara AC, ce zici, vine militia peste tine?
Daca sub pilotii aia de la Jitaru era conducta de gaz?

TibiV

Discutia devine irelevanta.
Intotdeaua exista cate un "Gigi contra"...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

archaeus

@Ramsil prietene stiu toate detaliile insa tu citesti printre randuri. Acolo a trebuit modificat acordul de mediu care a fost la pachet cu nodul cu A1 si cu Podu Brosteni, e mult de discutat. Daca era doar Jitaru era floare la ureche dar a fost mult mai mult de atat. Ce vreau eu sa spun este ca desi ei (UMB) stiu ce rotite sa unga ca sa mearga treaba, aici au avut interesul sa o lalaie, sa traga de timp, sa nu aiba AC ca sa nu lucreze desi in alte parti lupsa AC-ului nu i-a impiedicat sa faca vara ce fac acum iarna, pe ploaie, pe vant, pe frig, pe ninsoare saptamana viitoare. Da, vor deschide pe 15...dar ti se pare bine in ce conditii lucreaza? Eu am vazut cu ochii mei, am fost acolo si intra piciorul in namol 2-3 cm...si daca-mi spui ca e ok sa bagi cilindrul compactor in namol sau sa asfaltezi la 0 grade eu ma opresc aici ca inseamna ca am luat-o razna.

oneLess

#8915
Quote from: archaeus on December 04, 2023, 12:57:43 PM... Daca sub pilotii aia de la Jitaru era conducta de gaz?

Cred eu că AC-ul inițial, primul, care acoperea și zona asta de la Jitaru, cu sau fără pasaj inclus, avea niște avize atașate după certificatul de urbanism. Și de la gaze și de la alții. Și scria acolo ce și cum, adică măcar atenție conducte sau alte cele!

Ramsil

@archaeus Nu știu când ai fost tu și ți-a întrat piciorul 2-3cm în pământ, dar eu am o locuință în proximitate și merg 1-2 pe săptămână și am întrat  aproape de fiecare data și la acesta lucrare și sincer nu am prins pe terasamentul drumului noroiul despre care vorbești.
Nu e ok asfaltarea la 0 grade.
Nu e ok sa se compacteze pe teren plin de noroi și apa.
De ce nu ar fi vrut UMB sa lucreze?
Acum la bun.
Care era interesul?
Sa stea acum sa chinuie oamenii pe ultima suta de metrii, sa lucreze contra timp.
Nu vad avantajul acestei întârzieri.

archaeus

In caz ca nu ati citit, va reamintesc din postarea lui @Ionut de pe A0 unde acelasi UMB a lucrat fara AC 8 luni. OPT LUNI!!

"Dar nu este autorizație de construire. AC este emisă peste 8 luni, în 1 iulie 2022. Pe 24 iulie 2022, la 3 săptămâni de la emiterea AC, avem de la Dash Camera RO stadiul din dronă pe segmentul DN1-Dimieni și pe bucata Dimieni-A3."

Eu nu sunt gica contra, eu vreau lucrare de calitate si respect pt lege. Da, stiu ca nu au avut AC la Jitaru, dar asta nu i-a impiedicat sa foreze pilotii tot fara AC, ca nu se da AC separat pe piloti si AC separat pe 2 culei si 8 grinzi. Deci la Jitaru la pasaj respectam legea ca avem interes, la A0 si pe A3 n-o mai respectam din alt interes :)

oneLess

Quote from: Ramsil on December 04, 2023, 01:18:18 PM... eu am o locuință în proximitate și merg 1-2 pe săptămână și am întrat  aproape de fiecare data și la acesta lucrare ...

Telefonul tău nu are cameră ? Pentru poze ziceam ... Mulțumiiim!

Ramsil

Și care ar fi interesul lor sa fi vrut întârzierea?

archaeus

@Ramsil eu am pus poze cand am fost si pe jos si prin aer, nu vorbesc din auzite.
In fine, discutia din partea mea se termina aici, ne vedem pe 15 la Colonesti la un suc? :)

archaeus

#8921
Quote from: Ramsil on December 04, 2023, 01:26:20 PMȘi care ar fi interesul lor sa fi vrut întârzierea?
Extensia de timp, lipsa AC = oameni mutati pe alte santiere unde au AC gen A7 si unde termenele ard rau de tot

Ramsil

#8922
Nu am făcut poze, am considerat ca nu e cazul sa mai vin cu poze atâta timp cât din zona au apărut mereu filmări.
Sâmbăta ar trebui sa ajung din nou în zona Jitaru și o sa iau telefonul sa fac poze.
Am făcut poze pe Strada de o folosesc  și unde am solicitat umb sa facă reparații și va atașez 2 poze. Nu mi-a plăcut ca reparațiile s-au făcut pe 27 noiembrie pe întuneric și când afara erau 2 grade, dar decât rupturile care apăruseră de la utilaje momentan e bine și asa.







Powered by API/PUM imgur uploader




Powered by API/PUM imgur uploader

Ramsil

#8923
@archaeus

Pe 15 sau pe 22 cum se da drumul o sa vin special din Pitești pentru a merge pana la Valea Mare.

gabi00ro

https://imgur.com/lKZM8Sa
https://imgur.com/7D4rqzo
https://imgur.com/RycFfZO

salut, am dat o fuga duminica dupa amaiza pana la Jitaru, sincer la fata locului lucrurile nu arata chiar atat de rau pe cat ma asteptam.
se pare ca deficitul de precipitatii din timpul verii/toamnei isi spune cuvantul, solul a absorbit destul de bine cantitatea de apa, zona nefiind una "mocirloasa" cum ma asteptam. ce-i drept nici ploile nu au fost unele de durata.