News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 17 Guests are viewing this topic.

oneLess

#8775
CESTRIN updatat azi

T1 = 0%  ???
(INCEPAND CU DATA DE 12.09.2023 A FOST EMIS ORDINUL DE INCEPERE EXECUTIE LUCRARI.)

T3 = 86%

T4 = 38%
[n.r. se apropie clar de 50% cum zicea grindă]

mike_us

^ Cred ca e normal sa vedem 0% pe lotul 1 deoarece se socotește noul proiect fără procentele care au fost deja făcute. A fost la fel si la Chețani -Câmpia Turzii.
  Lotul 3 încep sa cred ca îl vedem gata in martie aprilie cea ce nu cred ca e foarte rău.
  Lotul 4 daca a ajuns la 38% a făcut un progres de 8% in octombrie. Daca si noiembrie si decembrie mai reușesc inca 8% uite ca ne apropiem de 50%. Cine ar fi crezut asta la începutul anului?

Ramsil

Cred ca un procent actualizat la zi pentru Tronsonul 3 este undeva la putin peste 90%. Am trecut duminica prin zona și se lucra la marcaje și la gardul de împrejmuire.
Nu știu dacă luni, marți, joi și azi pana la ora 13 dacă s-a lucrat. În zilele astea vremea a fost ok pentru executarea marcajelor a Glisierelor și a încărcăturii de la Jitaru.
Aceasta era săptămâna libera UMB. Dar firmele subcontractoare cred ca au lucrat. În urma unor discuții am aflat ca și în săptămâna libera va opri prin rotație oameni care sa lucreze la Jitaru.
Nu am informații ca s-a lucrat sau nu zilele acestea acolo.
Poate este cineva pe forum care a trecut zilele a acestea pe acolo sa ne spună dacă e/a fost mișcare.



GIV


Ramsil

Tare riscant fără parapet. Din filmare pare ca se circula și destul de tare.

horatiu.cosma

Doamne ferește. Pe drum european principal, cu trafic major, să deschizi pasaj la 6 metri înălțime fără parapete... Nu pare că au învățat ceva din tragedia de pe A7.

oneLess

#8783
Nici eu nu îi iau în brațe, dar probabil că-i fugărește vremea. Luni-marți mai e ceva ploaie mai puțină zic unii, după aia ... Și mai există și Poliție Rutieră ... Oricum nu duduie DN65 de parapeți pe dealuri cu înălțimi mai mari de 6m!

horatiu.cosma

Înțeleg preferința pentru X sau Y, dar nu înțeleg fanatismul in pofida evidenței. Arata-mi te rog un loc pe DN65 unde poți pica in gol 6 metri și nu e parapete. De fapt arata-mi un asemenea loc într-o țară civilizată.

oneLess

Ciudat este că au avut timp și vreme frumoasă. Eu am pus poze cu pasajul asfaltat complet aici pe 1 noiembrie ...

GIV

Quote from: oneLess on November 17, 2023, 11:24:39 PMprobabil că-i fugărește vremea.
asta nu e o scuza. mai trist e ca politia a inchis ochii.
filmul asta l-am mai vazut pe centura bacau acolo se numea rosturi de dilatatie.

Ramsil

Nu ma mai mira nimic. Oricum pe DN65 peste tot unde s-a intersectat DEx cu DN în toți acești ani semnalizarea a fost atât de slaba încât ma mir ca nu s-a întâmplat o nenorocire.
Ex la nodul de la Negreni în ultim moment se putea observa devierea de la traseu.
La Colonesti dacă erai prima data prin zona aveai toate șansele sa pătrunzi pe contrasens și sa. Mergi pe direcția veche la cât de prost a fost semnalizat. Nu știu cine se ocupa la ei cu semnalizarea lucrărilor, dar cred ca nu gândesc prea mult.
Aici la Pasajul peste DEx nu-i înțeleg de ce nu au montat parapetii după sa dea drumul traficului.
La Valea Mare este montat de ceva vreme și tot nu i-au dat drumul.
Aici dacă pica vreo mașina sau camion de pe pod și jos mai sunt și muncitori nici nu vreau sa ma gândesc ce urmări ar fi.
Totuși poate zilele acestea apar și parapetii. Ma gândesc ca nu sunt atât de inconștienți sa tina prea mult situația asa.

oneLess

Să punem să fie aici și filmarea cu pricina:

Pod DE la Coloneşti


Mulțumim Ionuţ Jifcu !

Deschiderea asta a pasajului crează condiții mai bune pentru finalizarea descărcării spre Pitești.
Bănuiesc că vor lega DEx12 la devierea veche, ieșirea în DN65 cu stop sau cedează trecerea ?!
Era mai bun un giratoriu temporar acolo cu DC7!

CapitanulPtk

Quote from: horatiu.cosma on November 17, 2023, 11:20:36 PMDoamne ferește. Pe drum european principal, cu trafic major, să deschizi pasaj la 6 metri înălțime fără parapete... Nu pare că au învățat ceva din tragedia de pe A7.

Atat s-a putut. Nu ma mai mira nimic in regiune: eg. Centura de Nord a Craiovei a fost lasata minim o luna fara marcaje dupa ce au asfaltat. La fel si pe DN65.