News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 22 Guests are viewing this topic.

costash

Pun aici câteva poze făcute din avion din dreptul Piteștiului sâmbătă 9 septembrie 2023. Nu recunosc exact pe ce tronson sunt secțiunile, însă poate sunt de folos imaginile.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alinuttt


archaeus

Din ciclul "aceste cuvinte ma doare"

"Dar până în mai anul viitor ar trebui să se circule de la Craiova la Constanţa doar pe autostradă", a completat ministrul Transporturilor"

Sursa:
https://economedia.ro/250-de-kilometri-de-autostrada-si-drum-expres-ar-putea-fi-dati-in-folosinta-pana-la-finalul-anului-2024-sustine-ministrul-transporturilor.html

carutasul

da, asta cu Craiova chiar e din puțul gândirii, nici n-au reînceput lotul unu, nu mai zic de lotul patru care presupun că el crede că va fi gata :)

oneLess

#8419
^ E din ciclul : la vară se circulă pe hobanatul lu' DEx6!

Și nici Ionuț nu a fost departe anul trecut cu DN5-DN6, i se împlinește la anul dorința. Șî DEx-ul Oradea DN1-A3. Doar că e mult de muncă și doar atât!

hefaistos

E foarte corect gramatical și logic. Spune "ar trebui" nu "se va circula".

 :lol:  :o  8)
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

carutasul

da, corectă observația. Dacă ne apucă pe careva candidatura la vreo funcție, să facem deja lista cu ce ne-ar trebui :)
Acum, întru apărarea lui Ionuț, circulația pe DN5-DN6 era posibilă anul trecut. A fost doar o problemă de priorități. Din motive necunoscute prioritățile au fost altfel, dacă rezultatul final va fi că se va circula un pic mai repede pe ambele loturi eu nu sunt nemulțumit (mai ales că am avut un sezon de bicicletă din partea casei pe acest lot :) ) O mare parte din timp anul ăsta nu s-a întâmplat mai nimic pe acest tronson iar supratraversările s-au construit într-un ritm care i-ar face invidioși pe Aktor :) Însă văd că podul mare de la A2 progresează bine, poate luna viitoare vedem și grinzile lipsă peste Dâmbovița și atunci putem să ne gândim că "ar trebui" ca măcar la primăvară să circulăm până la A2...

oneLess

#8422
Să revenim la DEx12, 6 luni pentru evaluare, evaluare+++ 21.02.2024 18:00:
Sper că e și cu proiect tehnic inclus!




Stefania

Trec des pe langa ruinele T1 si nu este absolut nicio miscare, sunt curioasa de unde 2024, poate luandu-se dupa aberatia de 60% progres

archaeus

poate mai 2025 pt Craiova-Constanta, si asta daca se aliniaza toate planetele

hefaistos

Cred ca nu v-ati prins asa ca va spun eu un secret: UMB nu mai prioritizeaza T4. Asa ca uitati-va mai degraba spre 2026 toamna.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

oneLess

#8427
Mi mi se pare că e mai prioritizat acum T4 decât ultima dată când s-a menționat asta aici! Motive ar avea, să mute toate resursele pe A7 sau unde au nevoie. Vom vedea! Întâi T3 jumate sau întreg dat în circulație și după aia le rămâne T4. Ei își cunosc prioritățile și ca de obicei nu le împărtășesc.

^^ Legat de Craiova-Constanța, eu cred că T4 are șanse mai mari să fie terminat înaintea aktor/A0S3!

hefaistos

Ma bucura optimismul tau. Din pacate situatia in teren e cam asa: 30 basculante, 20 de alte utilaje, se lucreaza doar la 3-4 structuri mici. Altfel spus, se face figuratie. Resursele alea, multe, multe, cu care UMB a facut T2 si T3 (oameni si utilaje) au plecat de acolo si nu prea se regasesc pe T4.   
Acest tronson va fi ultimul deschis pe relatia CRAIOVA - CONSTANTA.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

oneLess

#8429
Mă bucur și eu că te bucură optimismul meu!  :)
Aș fi curios de unde ai tu informațiile aste cu câte utilaje și oameni sunt pe acolo, colegii care au trecut pe DN65 au raportat că se lucrează peste tot pe T4, ce s-a putut vedea din DN65.
Filmări avem de acum o lună juma de tronson, acum o lună jumate 3 sferturi de tronson, restul nu au fost filmat decât la începuturi nedecopertat. Au decopertat și spre Albota. Asta e, nu avem noroc de zburători prin zonă!
Optimismul meu este bazat pe faptul că vor să plece de aici că au treabă și noi îi reținem! Sper să fie așa! Dacă nu și 2026 va fi un an! Până atunci, 2026, poate deschid și parcările cu toalete, că de benzinării nu cred!