News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.


Ionut

DEx12 Craiova-Pitești T4 Pitești (Oarja)-Colonești.
Filmat acum fix o săptămână. Din păcate asta a fost viteza de procesare la această filmare.

Dezamăgirea e mare, din punctul meu de vedere UMB e noul Aktor (pe unele loturi). Chiar mai mare ca vântul care a bătut sălbatic.


Duta C

Nu va inegriti sufletele colegii.UMB termina tot ce are in portofoliu! Sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se largeasca razboiul sau sa nu dea faliment umb!

Drax

Pai scuza-ma Ionut, ai cenzurat si ai sters toate mesajele care anuntau de luni de zile ca UMB are probleme si acum vii si de dai dezamagit de situatie?
Cine e ignorant in situatia asa?

Numai eu am 2-3 mesaje (sterse) in care afirmam ca incapacitatea de a termina o podisca de cateva sute de metrii (respectiv pasajul de la Valea Mare)  resprezinta un esec major si un semn clar ca lucrrurile in interiorul UMB sunt mult mai grave decat vedem noi din interior.

Si sunt convins ca ai ignorat si sters mesaje mult mai pertinente de la oameni mai apropiati fenomenului si care au prezentat situata realist si cu amanunte.

Ionut

Habar n-ai despre ce vorbești. Mesajele se șterg pentru că nu respectă regulile forumului, nu pentru că critică UMB.

Dar mai scrie unul asemănător cu ăsta și vei vedea ce se întâmplă.

Drax


Ionut

^ Aviz amatorilor. Orice mizerii de genul ălora scrise cu 3 mesaje mai sus vor fi prompt răsplătite identic.

dr4qul4

Anul trecut nici nu-mi imaginam ca anul asta nu vom circula pana la Albota. Acum incep sa am dubii ca o vom face si la anul. De nodul cu A1....
Eu inca mai sper sa-si revina la realitate si sa caute subcontractori.
Mi se pare incredibil ca o firma sa aiba 19 loturi de A/Dx (2xA0, 1xA1, 3xA3, 10xA7, 1xDX6, 2xDX12) simultan + 3 centuri destul de grele.
Si mai incredibil mi se pare ca inca mai credeti in minuni. Eu unul ma astept sa forteze cateva rezilieri: Centura Galati, A3 si chiar nodul cu A1 de pe DX12.

Mai exista si explicatia ca nu se grabesc sa subcontracteze, pentru ca deficitul bugetar trebuie redus, adica anul asta nu sunt bani pentru toate santierele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GIV

daca pe aktor si pizza i-au lasat sa lalaie pe rutier (nu mai vorbesc pe forviar) de ce nu i-ar lasa si pe cei de la umb?

mike_us

  Nu cred ca Ionuț a "cenzurat si ai șters toate mesajele care anunțau de luni de zile ca UMB are probleme".
  Cred ca acuma cei care credem ca UMB o sa finalizeze tot sau aproape tot ce are in portofoliu suntem o minoritate pe forum. Deci daca ar fi cenzurat Ionuț probabil ca ne cenzura pe noi, cea ce mie nu mi s-a întâmplat.
  Acuma revenind la UMB eu o sa ma îngrijorez doar daca anul asta nu o sa vad A0 lot 2 Nord terminat (porțiunea care se poate), lot 3 finalizat sau măcar la 90+%, avans bun pe Brăila - Galați si pe A3.
  Daca toate astea se întâmpla sunt convins ca UMB e pe calea buna.

carutasul

de finalizat finalizează ei dar depinde când...
Eu tot am așa o suspiciune că lotul ăsta e sacrificat pe altarul deficitului bugetar, sper să mă înșel...
Mă aștept ca de la anul să forțeze pe A7 (din motive de PNRR) și s-ar putea să fie în detrimentul tuturor celorlalte. VOm vedea, momentan nu avem cum să știm...

danutzu_1069

Io cred ca v-am mai spus cu ceva vreme in urma... la orice lucrare, periodic trebuie emise facturi si apoi platite... Evident, nu la zi, ci cu termen de plata....Cu atat mai mult o lucrare finalizata ... trebuie platita....

SUNT BANI PENTRU PLATI?

Io zic ca nu prea sunt... mai ales ca statul plateste 100% si apoi deconteaza pe fonduri...
Chiar daca are fodurile UE (ale care or fi) "in buzunar" tot nu poate sa plateasca direct,, ci dupa ce documentatia este aprobata...

Asa ca... mai linistiti-va cu termene de finalizare, cu daca termina sau nu... etc...

O sa se termine ... cand or sa fie bani....
Totul se reduce la bani

UMB daca vrea, poate sa termine repede si tot... dar pe banii cui?

amedeog1

@Ionut
Aveti informatii de ce nu se semneaza contractul cu castigatorul de pe T1?

dumbravaandrei

Quote from: danutzu_1069 on August 03, 2023, 08:49:14 AMSUNT BANI PENTRU PLATI?
Da, sunt! Nu va mai faceti probleme de plati.... ca se mai fac cu intarzieri, asta e alta poveste.

danutzu_1069

Daca ai info din interior, ok...
Daca nu... vorbe in vant....

Guvernul țipă ca nu are... si strange cureaua.... taie in stanga si in dreapta....